romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Filip Horváth: Moje první Vánoce bez dědečka

26.12.2016 9:42
ilustrační foto
ilustrační foto

Zpravodajský server Romea.cz vyhlásil literární soutěž o nejlepší povídku s tématem "Romské Vánoce". Postupně zveřejňujeme deset úspěšných textů. Dnes vzpomínkové vyprávění Filipa Horvátha "Moje první Vánoce bez dědečka". 

Jmenuji se Filip Horváth, letos mi bylo sedmnáct let. Studuju v Brně střední školu Informatiky poštovnictví a bankovnictví, obor logistika. Pocházím z hudebnické rodiny. Můj táta a táta mého táty hrají na harmoniku od svých sedmi let, já se ale bohužel do tradice nezapíšu. Prý že dnešní generace nechce slyšet o romských tradicích a kultuře… To si nemyslím. Rád bych se naučil na něco hrát, ale táta nemá čas, pracuje od rána do rána, a mamka občas hraje možná tak akorát na nervy, protože nás je doma jako na romské svatbě, dokonce i s živou muzikou. Byla to zkrátka jiná doba, když byla generace našich tátů v mém věku.

Na letošní rok opravdu nikdy nezapomenu. Ztratil jsem hodně přátel a hlavně dědečka.

Vůbec si nedokážu představit, jaké budou Vánoce bez něj. U nás je to tak, že jíme štědrovečerní večeři všichni u jednoho stolu. Pomodlíme se a pak začneme jíst. Nejstarší členové rodiny sedí po levé straně směrem ke dveřím, nejmladší si sedají na opačnou stranu, směrem k oknu. Nikdo nemůže od stolu vstát. Všichni musí dojíst a až poté mohou odejít jeden po druhém. Říká se totiž, že ten, kdo vstane od stolu dříve, ztratí se během jednoho roku ze světa. Jednoduše řečeno umře.

A ono se to právě stalo! Myslel jsem si, že je to jen hloupá pověra, kterou vymyslel jeden borec z Bratislavské, ale opak je pravdou. Děda musel vstát od stolu, protože trpěl na křeče v nohou. Pomohl jsem mu položit se do postele. Nikoho z nás by tehdy nenapadlo, že pověry jsou pravdivé a že se vyplňují. Letos zemřel v nemocnici na selhání srdce. 

Můj dědeček byl velmi milý a šlechetný, vždy ochotný pomáhat. Moc hezky se s ním povídalo. Prožil si toho dost, narodil se na Slovensku za války. Vyprávěl mi, jak se ve svých dvou letech s matkou schovávali v lesích před německou armádou. Na svůj věk měl styl a věděl co je trendy a co out. Když šel takhle jednou k doktorovi, oblékal se, nekecám, dvě hodiny, protože si myslel, že mu nic nesluší a nesedí. Se zpožděním tehdy vyrazili s babičkou k lékaři a děda se mu omlouval tím, že nemohl chodit, jak ho bolela záda. Pravda však byla jiná... Nemocný ale opravdu byl. Některé bolesti, které měl, nenechával na sobě znát a říkal, že je všechno v pořádku.

Z vyprávění své mamky pořád poslouchám, jak byl velmi pracovitý a plný elánu něco dělat. Když měl volno v práci, našel si vždycky něco, co bylo třeba opravit či vylepšit doma. Můj dědeček vyrůstal ve velmi bohaté rodině. Říkal mi, že na Slovensku ve vesnici, kde žili, si k nim vždycky všichni chodili půjčovat peníze. Všechny úspory rozpůjčovali a nakonec dopadli stejně jako ti lidé, co byli velmi chudí. Měl srdce v srdci a pro mě vždycky zůstane vzorem. Snad je mu teď lépe.
Byl prostě ten nejlepší dědeček, kterého ne každý má. Co bych za to dal, kdyby s námi mohl strávit vánoční svátky. Bez něj Vánoce nemají význam a smysl. Když vám někdo v rodině umře, jako by rázem umřela celá rodina.

Slíbil jsem mu, že se postarám a mamku a o babičku. To, jak nás moje mamka vychovává, se ani nedá popsat. Žijeme spořádaný život. Za mou rodinu bych položil i život. Letos budeme mít smutné Vánoce, ale ve vzpomínkách a v srdci máme dědečka napořád.

Filip Horváth
Přečteno: 2308x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

romská literatura, Povídky, Vánoce, Tradice, soutěž Romské Vánoce 2016HLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo