romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Romským slavíkem" se v anketě Český slavík stal Jan Bendig. Na záda mu dýchal Jan Cina, třetí skočila skupina Gipsy.cz

26.11.2017 17:21
Jan Bendig má nový videoklip k české romské písni
Jan Bendig má nový videoklip k české romské písni "Láska nám zůstává". FOTO:Jan Bendig

Nejúspěšnějším romským umělcem v letošní anketě Český slavík se stal Jan Bendig, který skončil v kategorii zpěváků na 23. místě. Pomyslného stříbrného romského slavíka pak získal Jan Cina, třetí skončila skupina Gipsy.cz. Z romských zpěvaček byla nejúspěšnější Monika Bagárová. Slavnostní večer proběhl v sobotu 25. 11. 2017  v Hudebním divadle Karlín v Praze.

"Romský slavík" Jan Bendig získal celkem 1 975 bodů a poskočil z loˇ%nského 66. místa na letošní 23. "Děkuji všem kdo zahlasoval! Moc si toho vážím Těším se na příští rok. Plánuji velký věci," uvedl k výsledkům ankety na svém facebookovém profilu Jan Bendig, který se stal v České republice populární v roce 2009, kdy se přihlásil do pěvecké soutěže Česko Slovenská SuperStar televizí Nova a Markíza, kde zaujal nejen svým talentem, ale i přirozeným a bezprostředním projevem. Postoupil až do 7. finálového kola a umístil se tak na 4. místě.

V anketě bodoval i herec a zpěvák Jan Cina, který skončil v kategorii zpěváci na 39. místě se ziskem 1 160 bodů a zaznamenal tak skok oproti minulému roku, kdy skončil na 87. místě. Cina se do povědomí dostal už jako dětský herec, když si v roce 2002 zahrál ve filmu Smradi. Účinkoval v televizních pořadech a seriálech, na divadelních prknech i v dabingu. Působí i jako moderátor. V roce 2016 účinkoval v druhé řadě populární televizní show Tvoje tvář má známý hlas, kterou vysílá televize Nova.

Pomyslnou bronzovou medaili si odnáší skupiny Gipsy.cz, která získala 435 bodů a skončila ve své kategorii na 46 místě stejně jako loni. Její frontmam Radek Banga, který se minulý rok ohradil proti xenofobní kapele Ortel, skončil v kategorii zpěváci se ziskem 296 bodů na 75. místě.

Z romských umělců se těsně před ním umístila Monika Bagárová, která skončila v kategorii zpěvaček na 40. místě se ziskem 337 bodů. Bagárová bodovala ve slavíkovi již v minulosti. V roce 2011 jako sedmnáctiletá získala cenu Skokan roku.

Absolutním Českým slavíkem se pro letošní rok stala Lucie Bílá. Zvítězila i mezi zpěvačkami, a to podvacáté. V kategorii zpěváků vyhrál tradiční anketu popularity už po dvaačtyřicáté Karel Gott, mezi skupinami si odnesl cenu Kabát, pro něhož je to celkově dvanáctá trofej. Mimořádnou cenu Slavíka pro výjimečnou osobnost dnes z rukou Karla Gotta převzala Marta Kubišová, která nedávno ukončila kariéru. Zpěvačka, u níž si veřejnost kromě zpěvu cení i její postoje v době komunistického režimu, si vysloužila od svých kolegů ovace vestoje. Ceremoniál předávání slavíků ukončila legendární Modlitbou pro Martu.

Stejně jako minulý rok získala ocenění i xenofobní skupina Ortel. Podle pořadatelů však její fanoušci porušili pravidla soutěže.

Přečteno: 13464x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, SoutěžHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo