romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Před 30 lety se konal v Brně kultovní první ročník světového romského festivalu Romfest 1990

27.7.2020 11:30

Přesně před 30 lety začal v Mariánském údolí v Brně-Líšni 1. světový romský festival Romfest 1990. Desítky hudebních a tanečních skupin se zde setkaly v třídenním hudebním maratonu na čtyřech pódiích a různých spontánních vystoupeních. Festivalu, který uspořádala Romská občanská iniciativa pod vedením Emila Ščuky a její umělecká agentura RomArt, se zúčastnilo rekordních sedmdesát souborů z celého světa a poprvé v historii představil mezinárodní romskou hudební scénu tehdejšímu československému publiku.

"Chtěli jsme dostat kulturu mezi majoritu, mezi Romy. Neměla to být výdělečná činnost, ale podpoření romské kultury," vysvětlil v roce 2017, kdy Muzeum romské kultury pořádalo Ozvěny Romfestu, Milan Ščuka z agentury RomArt, která festival v roce 1990 pořádala.

"Pro mě to byla taková romská obroda. Úžasné. Nechtělo se nám tehdy domů! Byly jsme tady, svět nás viděl. V březnu 1990 jsem se zúčastnil 4. romského kongresu ve Varšavě, kde byli Romové z celého světa. Všichni jsme se sešli u ohně, kde postupně zahrály všechny soubory - Rumuni, Bulhaři, Rusové, Maďaři, … A když jsme ráno odjížděli domů, Milan Ščuka řekl, že je pozveme k nám do Čech. A to byla prvotní idea pro vznik Romfestu," vzpomínal tehdy Antonín Lagrin.

Akci zahájil 27. 7. 1990 prezident Václav Havel, který svou přítomností podpořil Romy a jejich kulturu. "Jsem rád, že mohu v tomto hezkém prostředí Mariánského údolí pozdravit festival, kde mohou Romové ukázat svou kulturu, která má staleté kořeny, řekl v projevu tehdejší prezident ČSFR Václav Havel.

Na festivalu tehdy vystoupilo přes dva tisíce československých i zahraničních umělců z Francie, Jugoslávie, Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Norska, a tehdejšího Sovětského svazu. Vidělo je 25 tisíc diváků, kromě prezidenta Havla i celá řada tehdejších ministrů vlády, a první ročník Romfestu je dnes považovaný za nepřekonaný kultovní festival. 

VIDEO

Přečteno: 1147x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Romfest, Festival, Hudba, Historické okénkoHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo