VIDEO: Před 30 lety se konal v Brně kultovní první ročník světového romského festivalu Romfest 1990
Přesně před 30 lety začal v Mariánském údolí v Brně-Líšni 1. světový romský festival Romfest 1990. Desítky hudebních a tanečních skupin se zde setkaly v třídenním hudebním maratonu na čtyřech pódiích a různých spontánních vystoupeních. Festivalu, který uspořádala Romská občanská iniciativa pod vedením Emila Ščuky a její umělecká agentura RomArt, se zúčastnilo rekordních sedmdesát souborů z celého světa a poprvé v historii představil mezinárodní romskou hudební scénu tehdejšímu československému publiku.
"Chtěli jsme dostat kulturu mezi majoritu, mezi Romy. Neměla to být výdělečná činnost, ale podpoření romské kultury," vysvětlil v roce 2017, kdy Muzeum romské kultury pořádalo Ozvěny Romfestu, Milan Ščuka z agentury RomArt, která festival v roce 1990 pořádala.
"Pro mě to byla taková romská obroda. Úžasné. Nechtělo se nám tehdy domů! Byly jsme tady, svět nás viděl. V březnu 1990 jsem se zúčastnil 4. romského kongresu ve Varšavě, kde byli Romové z celého světa. Všichni jsme se sešli u ohně, kde postupně zahrály všechny soubory - Rumuni, Bulhaři, Rusové, Maďaři, … A když jsme ráno odjížděli domů, Milan Ščuka řekl, že je pozveme k nám do Čech. A to byla prvotní idea pro vznik Romfestu," vzpomínal tehdy Antonín Lagrin.
Akci zahájil 27. 7. 1990 prezident Václav Havel, který svou přítomností podpořil Romy a jejich kulturu. "Jsem rád, že mohu v tomto hezkém prostředí Mariánského údolí pozdravit festival, kde mohou Romové ukázat svou kulturu, která má staleté kořeny, řekl v projevu tehdejší prezident ČSFR Václav Havel.
Na festivalu tehdy vystoupilo přes dva tisíce československých i zahraničních umělců z Francie, Jugoslávie, Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Norska, a tehdejšího Sovětského svazu. Vidělo je 25 tisíc diváků, kromě prezidenta Havla i celá řada tehdejších ministrů vlády, a první ročník Romfestu je dnes považovaný za nepřekonaný kultovní festival.
VIDEO
Nepřehlédněte:
- VIDEO: Před 30 lety pronesl Václav Havel projev na Romfestu: Romové mají právo na své národní sebeuvědomění
- ZÁZNAM: Ozvěny Romfestu, udělení Ceny Muzea romské kultury za rok 2017 Gejzovi Horváthovi
- Emil Ščuka: Opustil nás náš prezident
- Pro pamětníky: 90. léta
Kam dál:
- Jan Bendig: Nový videoklip s Tebou vám má připomenout, že na světě může být i krásně
- Ida Kelarová slaví pětašedesátiny. Stojí za ní úctyhodný kus práce ve prospěch romské komunity
- Film "Romská píseň v proudu času" můžete sledovat při jeho premiéře 9. února od 19.00 hodin
- PREMIÉRA: Pocta Věře Gondolánové
- Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár
- Talentovaná skvělá zpěvačka s širokým srdcem. Osobnosti vzpomínají na Věru Gondolánovou
- Jarmila Balážová: Soulová duše Věry Gondolánové
- Zemřela zpěvačka Věra Gondolánová
- Pražská radnice chce i nadále podporovat kulturní a společenské akce národnostních menšin
- Xenofobní Ortel na Spotify? Přes prohlášení streamovací služby má zatím zelenou!
- Renata Berkyová: Jak na dějiny Romů ve výuce
- VIDEO: Niterný zážitek, který vás uchvátí. Nový videoklip k písni Devloro od Barbory Botošové. Zpívá Richard Ricco Šarközi a Michaela Kaločai Bobeková
Štítky:
Kultura, Romfest, Festival, Hudba, Historické okénkoHLAVNÍ ZPRÁVY

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma
22.2.2021 10:30
videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme
19.2.2021 16:25