romea - logo
14. srpna 2022 (neděle)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)
Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.

„Je to talent, píle a vytrvalost,“ říká na otázku, co mladou sportovkyni nejvíce vystihuje, její trenér Norbert Pecze. Annamária pochází z nuzných poměrů romské osady. Po „výhře v balerínkách“ dostala běžecké boty od sponzora a jejího talentu si všiml Atletický klub Moldava nad Bodvou, který ji vzal pod svá ochranná křídla. Dívku navštívil i tehdejší slovenský prezident Andrej Kiska, který jí vyjádřil uznání a popřál mnoho úspěchů ve škole, sportu i životě.

„Ze začátku jsme měli trochu problém s komunikací, Annamária nemluví slovensky, ale romsky a maďarsky,“ vzpomíná na začátky spolupráce Pecze, který je zároveň i předsedou klubu.

„Spolu mluvíme maďarsky a hodně si povídáme. Život v chatrči jí moc rozhledu po světě nenabízí, a tak se snažíme jí předat i nějaké vědomosti, což je pro nás stejně cenné jako medaile. Dělá nám po všech stránkách velkou radost. Pomáháme i materiálně, pereme oblečení, na závody jí balíme tašku a platíme školní obědy, aby měla každý den vyváženou stravu, chodíme spolu na nákupy,“ přibližuje. V neustálém kontaktu je i s její rodinou.

Po prvním úspěchu v běhu na 750 m na sebe nenechaly čekat další a další úspěchy. Mezi ty největší patří titul vicemistryně SR v běhu na 800 a také na 2000 m. „Naší největší vizí je, aby Anna zaběhla kvalifikační limit, který ji dostane na mistrovství Evropy. Šance je velká, Anna nás nepřestává překvapovat. V nedávných závodech pokořila svůj osobní rekord o 13 sekund, což je velký krok vpřed,“ popisuje trenér.

„Momentálně už přemýšlíme o tom, jak jí pomoci po ukončení základní školy. Annamária je milé skromné děvčátko a my se moc těšíme na všechny úspěchy, které nás spolu ještě čekají,“ říká Pecze.

Článek vyšel v časopise Romano voďi. Předplatné na letošní rok bude možné objednávat v nejbližších měsících. Sledujte facebook a www.romanovodi.cz.

Přečteno: 4802x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi 2020, Romano voďi, RV 12/2020, Sport, Slovensko, Talent, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo