romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)
Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.

„Je to talent, píle a vytrvalost,“ říká na otázku, co mladou sportovkyni nejvíce vystihuje, její trenér Norbert Pecze. Annamária pochází z nuzných poměrů romské osady. Po „výhře v balerínkách“ dostala běžecké boty od sponzora a jejího talentu si všiml Atletický klub Moldava nad Bodvou, který ji vzal pod svá ochranná křídla. Dívku navštívil i tehdejší slovenský prezident Andrej Kiska, který jí vyjádřil uznání a popřál mnoho úspěchů ve škole, sportu i životě.

„Ze začátku jsme měli trochu problém s komunikací, Annamária nemluví slovensky, ale romsky a maďarsky,“ vzpomíná na začátky spolupráce Pecze, který je zároveň i předsedou klubu.

„Spolu mluvíme maďarsky a hodně si povídáme. Život v chatrči jí moc rozhledu po světě nenabízí, a tak se snažíme jí předat i nějaké vědomosti, což je pro nás stejně cenné jako medaile. Dělá nám po všech stránkách velkou radost. Pomáháme i materiálně, pereme oblečení, na závody jí balíme tašku a platíme školní obědy, aby měla každý den vyváženou stravu, chodíme spolu na nákupy,“ přibližuje. V neustálém kontaktu je i s její rodinou.

Po prvním úspěchu v běhu na 750 m na sebe nenechaly čekat další a další úspěchy. Mezi ty největší patří titul vicemistryně SR v běhu na 800 a také na 2000 m. „Naší největší vizí je, aby Anna zaběhla kvalifikační limit, který ji dostane na mistrovství Evropy. Šance je velká, Anna nás nepřestává překvapovat. V nedávných závodech pokořila svůj osobní rekord o 13 sekund, což je velký krok vpřed,“ popisuje trenér.

„Momentálně už přemýšlíme o tom, jak jí pomoci po ukončení základní školy. Annamária je milé skromné děvčátko a my se moc těšíme na všechny úspěchy, které nás spolu ještě čekají,“ říká Pecze.

Článek vyšel v časopise Romano voďi. Předplatné na letošní rok bude možné objednávat v nejbližších měsících. Sledujte facebook a www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1735x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi 2020, Romano voďi, RV 12/2020, Sport, Slovensko, Talent, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo