romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Komentář: Co očekávat od vrcholných schůzek o Romech na úrovni Evropské unie?

17.3.2015 9:28
Zasedání Evropské platformy pro romskou inkluzi v Bruselu (17. 3. 2015)
Zasedání Evropské platformy pro romskou inkluzi v Bruselu (17. 3. 2015)

Lepší se postavení Romů v Evropské unii? Má EU koncepci a dostatečné nástroje k tomu, aby efektivně prosazovala integraci romské menšiny? A spolupracují členské státy na naplňování těchto cílů? Těmito otázkami se pravidelně zabývají setkání Evropské platformy pro romskou inkluzi. Její 9. schůze právě probíhá v Bruselu za účasti ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera.

Evropská romská platforma se poprvé sešla v dubnu 2009 v Praze a od té doby se zabývala základními problémy integrace romské menšiny, opakovaně se zaměřovala na problémy vzdělání a zaměstnanosti. V roce 2010 například diskutovala o materiálu Strategie boje proti sociálnímu vyloučení do roku 2020 .

Situace romské menšiny je sice v různých zemích EU různá, souvisí pochopitelně s místní tradicí a ekonomickou siotuací dané země či regionu, ze statistik a diskusí Platformy nicméně vyplývá, že některé zásadní problémy jsou společné. Především jde o vzdělávání romských dětí. Statistiky například ukazují, že pouze malá část romských dětí chodí do mateřských školek – od 0,2 % v Kosovu, přes 17% v Rumunsku, po necelých 30% v Česku.

V Maďarsku je podle oficiálních statistik mezi Romy přibližně trojnásobně vyšší procento mentálně handicapovaných, což má podobně jako v Česku dopad na způsob vzdělávání romských dětí. Celkově statistiky ukazují, že Romové stráví ve vzdělávacím systému v průměru polovinu času ve srovnání s ostatními obyvateli EU. A některá čísla jsou ještě dramatičtější: V Bulharsku a Rumunsku nechodí do školy vůbec 50% romských dětí. 

Zásadní otázky, které podobná setkání na celoevropské i národní úrovni provázejí a které vstupují i do diskusí o dokumentech typu Strategie romské integrace nebo Strategie boje proti sociálnímu vyloučení ovšem znějí: Pomáhají tato vrcholná politická setkávání něčemu? Jsou přijaté Strategie účinné? Jsou účinně investovány miliardy eur ze strukturálních fondů? Nemluví se tu po léta stále o tomtéž, aniž by došlo k jasným vyýsledkům, k nějakému jednoznačnému pokroku v řešení problémů vzdělávání romských dětí, zaměstnanosti Romů, překonávání předsudků a rasismu, v boji proti rozrůstání ghett...?

Odpověď není jednoduchá. Konkrétní příklad můžeme aktuálně sledovat v Česku: Evropská komise po léta kritizuje Česko za velký počet romských dětí ve „zvláštních školách“, přestože se nadále zdá, že česká vláda nemá připravenou jasnou reformu , přijal parlament před nedávnem nadějnou novelu školského zákona. Je otázka, zda bychom se bez „evropského tlaku“ posunuli alespoň tak daleko.

V následujících letech se také otevřou nové možnosti čerpání peněz z evropských fondů na řešení problémů spjatých s romskou integrací. Jak tuto příležitost Česko využije, teprve uvidíme.

Přečteno: 812x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Vzdělávání, Diskriminace, Inkluzivní vzdělávání, Ghetta, Strategie romské integrace do roku 2020HLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo