romea - logo
25. ledna 2020 (sobota)
svátek má Miloš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Komentář: Co očekávat od vrcholných schůzek o Romech na úrovni Evropské unie?

17.3.2015 9:28
Zasedání Evropské platformy pro romskou inkluzi v Bruselu (17. 3. 2015)
Zasedání Evropské platformy pro romskou inkluzi v Bruselu (17. 3. 2015)

Lepší se postavení Romů v Evropské unii? Má EU koncepci a dostatečné nástroje k tomu, aby efektivně prosazovala integraci romské menšiny? A spolupracují členské státy na naplňování těchto cílů? Těmito otázkami se pravidelně zabývají setkání Evropské platformy pro romskou inkluzi. Její 9. schůze právě probíhá v Bruselu za účasti ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera.

Evropská romská platforma se poprvé sešla v dubnu 2009 v Praze a od té doby se zabývala základními problémy integrace romské menšiny, opakovaně se zaměřovala na problémy vzdělání a zaměstnanosti. V roce 2010 například diskutovala o materiálu Strategie boje proti sociálnímu vyloučení do roku 2020 .

Situace romské menšiny je sice v různých zemích EU různá, souvisí pochopitelně s místní tradicí a ekonomickou siotuací dané země či regionu, ze statistik a diskusí Platformy nicméně vyplývá, že některé zásadní problémy jsou společné. Především jde o vzdělávání romských dětí. Statistiky například ukazují, že pouze malá část romských dětí chodí do mateřských školek – od 0,2 % v Kosovu, přes 17% v Rumunsku, po necelých 30% v Česku.

V Maďarsku je podle oficiálních statistik mezi Romy přibližně trojnásobně vyšší procento mentálně handicapovaných, což má podobně jako v Česku dopad na způsob vzdělávání romských dětí. Celkově statistiky ukazují, že Romové stráví ve vzdělávacím systému v průměru polovinu času ve srovnání s ostatními obyvateli EU. A některá čísla jsou ještě dramatičtější: V Bulharsku a Rumunsku nechodí do školy vůbec 50% romských dětí. 

Zásadní otázky, které podobná setkání na celoevropské i národní úrovni provázejí a které vstupují i do diskusí o dokumentech typu Strategie romské integrace nebo Strategie boje proti sociálnímu vyloučení ovšem znějí: Pomáhají tato vrcholná politická setkávání něčemu? Jsou přijaté Strategie účinné? Jsou účinně investovány miliardy eur ze strukturálních fondů? Nemluví se tu po léta stále o tomtéž, aniž by došlo k jasným vyýsledkům, k nějakému jednoznačnému pokroku v řešení problémů vzdělávání romských dětí, zaměstnanosti Romů, překonávání předsudků a rasismu, v boji proti rozrůstání ghett...?

Odpověď není jednoduchá. Konkrétní příklad můžeme aktuálně sledovat v Česku: Evropská komise po léta kritizuje Česko za velký počet romských dětí ve „zvláštních školách“, přestože se nadále zdá, že česká vláda nemá připravenou jasnou reformu , přijal parlament před nedávnem nadějnou novelu školského zákona. Je otázka, zda bychom se bez „evropského tlaku“ posunuli alespoň tak daleko.

V následujících letech se také otevřou nové možnosti čerpání peněz z evropských fondů na řešení problémů spjatých s romskou integrací. Jak tuto příležitost Česko využije, teprve uvidíme.

Přečteno: 803x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Vzdělávání, Diskriminace, Inkluzivní vzdělávání, Ghetta, Strategie romské integrace do roku 2020HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo