romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Archeologové nalezli v Liberci pozůstatky romského koncentračního tábora

10.11.2020 18:11
Ilustrační FOTO: Severočeské muzeum v Liberci
Ilustrační FOTO: Severočeské muzeum v Liberci

Archeologové našli v Liberci pozůstatky romského koncentračního tábora z druhé světové války, po vyvraždění Romů tam byli francouzští zajatci. Podařilo se odkrýt cihelné podlahy a základy domu, řekl dnes ČTK archeolog Petr Brestovanský.

Tábor byl na místě, kde chce Liberecký kraj vybudovat nové krajské sídlo záchranné služby - v zatáčce u křižovatky ulic Jablonecká a Kunratická. To, že se zde romský tábor nacházel, se vědělo z dochovaných dokumentů, nález to potvrdil. Zpravodajský server Romea.cz psal o čtyřech romských koncentračních táborech na území Liberce v roce 2016.

"O stavbě sídla záchranky jsem proto hovořila i se zástupci romských iniciativ. Toto místo nyní poslouží záchraně lidských životů, což v sobě nese zajímavou symboliku. Součástí projektu bude i připomínka zdejší tragické historie," uvedla v tiskové zprávě krajská radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).

Romové byli v táboře internování v letech 1941 až 1943. "Bylo jich minimálně přes 130," řekl dnes ČTK Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci, který se historií regionu z doby války zabývá. Romové držení v lágru nuceně pracovali při výstavbě nedalekého sídliště Králův Háj.

"Pobývali v táboře řádově rok dva. Byli tady do doby, než je poslali do velkých koncentračních táborů, ženy do Ravensbrücku a muže do Buchenwaldu a do Osvětimi. A tam je povraždili, nezbyl nikdo," uvedl Rous, který společně se členy Asociace romských představitelů Libereckého kraje před několika lety na místo tábora umístil sedm křížů.

Jde o připomínku sedmi zavražděných dětí, které v táboře byly. Vyvraždění Romů v regionu bylo důvodem ke změně využití tábora. Až do konce války v něm Němci drželi francouzské vojenské zajatce, kteří pracovali v nedalekém lomu. Rous odhaduje, že zde byly desítky Francouzů.

VIDEO

Romské tábory v Liberci byli literaturou dlouho opomíjeny, třebaže tvoří významný prvek regionální historie i dějin romského etnika. Pátrání po nich odstartovala drobná zmínka v brožuře „Liberec ve stínu nacismu“, která uváděla, že se jeden romský tábor nacházel v oblasti křižovatky ulic Jablonecká, Kunratická a Broumovská.

První podrobnosti o problematice romských táborů v Liberci však přineslo až svědectví pana Rado Faltise z roku 2010, které upřesnilo lokalizaci tábora a přivedlo na stopu přímé romské pamětnice Růženy B., která přežila s velkým štěstím i se svými rodiči a sourozenci celou válku.

Při výkopových pracích se podařilo archeologům najít zbytky budovy, která měla na délku 35 metrů a skoro deset metrů na šířku. "K ní byla přístavba, která má 8 x 10 metrů," uvedl Brestovanský. Podle něj udělali archeologové 220 metrů průzkumných výkopů, místy až do hloubky tří metrů. Nález považuje za významný, i když část základů budovy byla poničena dříve při stavbě parovodu. "Myslím, že takových míst po republice moc není," dodal archeolog. Na průzkum vydal Liberecký kraj přes 424.000 korun.

Z katastrálních map Brestovanský zjistil, že v zatáčce cesty na Kunratice byla louka již v roce 1843 a území bylo nezastavěné až do druhé světové války. A využití nemělo ani po ní. Ve druhé polovině minulého století se sem začal svážet komunální odpad, zbytky panelů a železné konstrukce ze stavby nedalekého sídliště. "Celý pozemek je jedna velká skládka," dodal archeolog. Základy budovy podle něj objevili pod skládkou.

Přečteno: 1939x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

koncentrační tábor, Liberec, Průzkum, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo