romea - logo
9. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Dušan
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Banda ne moc šikovně převlečených nácků" ze skupiny Ortel je nominována na Českého slavíka 2015

27.11.2015 14:40
Asi 150 neonacistů se 24.8. 2013 sešlo na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod, úplně vlevo frontman xenofobní kapely Ortel (Zdroj: csaf.cz)
Asi 150 neonacistů se 24.8. 2013 sešlo na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod, úplně vlevo frontman xenofobní kapely Ortel (Zdroj: csaf.cz)

Mezi finálovou šesticí ankety Český slavík je kontroverzní kapela Ortel, která je spojována s krajní pravicí a extremistickou scénou. Její frontman Tomáš Ortel uspěl také v kategorii zpěváků. Mezi nominovanými nechybí tradiční jména jako Karel Gott, Tomáš Klus, Kabát nebo Lucie Bílá. ČTK o tom dnes informoval ředitel pořádající agentury Musica Bohemica Jaroslav Těšínský. Vyhlášení výsledků se uskuteční ve Státní opeře Praha v sobotu.

Kapela Ortel ve svých textech často vystupuje proti menšinám. Někteří hudební odborníci upozorňovali na to, že se do hlasování může promítnout vlna strachu z islámu a imigrantů. Již loni kapela poskočila ze 105. místa na čtvrté. V internetových diskusích má Ortel mnoho příznivců stejně jako odpůrců, kteří doporučovali jeho vyřazení z ankety. Pokud ale organizátoři zařadili kapelu i jejího lídra do závěrečné šestice, je zřejmé, že už vyřazeni nebudou.

Pokud by kapela Ortel nebo její zpěvák Tomáš Ortel skončili ve svých kategoriích do třetího místa, mají stejně jako ostatní právo vystoupit s krátkou zdravicí v přímém přenosu televize Nova. Televize podle svého prohlášení bude výsledky diváckého hlasování respektovat. Pořadatel Českého slavíka Musica Bohemica se k hlasování odmítá vyjadřovat. "Je mi líto, ale už mnoho let platí zásada, že v průběhu hlasování se naše agentura jako vyhlašovatel ankety k žádnému interpretovi nevyjadřuje," napsal Těšínský. Dodal, že stanovisko k výsledkům pořadatelé sdělí v nedělní tiskové zprávě.

Ortel podle svých odpůrců využívá strach z islámu a imigrantů. Například v klipu Mešita míří na zpěváka dva maskovaní muži připomínající džihádistu Johna. Kapela má i podporu krajní pravice a extremistů. Její skladba Hadr se stala hymnou dnes už zakázané neonacistické Dělnické strany. Antisemitská Národní demokracie v čele s Adamem B. Bartošem vyzvala své příznivce, aby skupině posílali hlasy do ankety.

"To, co se nedaří na politické scéně, se tito bílí bojovníci snaží vynahradit na poli hudebním. A kde jinde se dá najít nejúrodnější půda pro krypto-rasistické a latentně white power žvásty než mezi fanoušky českého rocku (rozuměj pivního bigbeatu)? A tak vznikla kapela Ortel," píše o skupině Ortel na serveru G.cz Vojtěch Libich, který podrobně vyjmenovává důvody proč je skupina Ortel "banda ne moc šikovně převlečených nácků."

Podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše se skupina pohybuje na hraně, ale není tím, co se v minulosti dalo nazývat extremistickou hudební skupinou. Koncerty Ortelu se v posledních letech zabývalo i ministerstvo vnitra, a to v pravidelné zprávě o extremismu v ČR. Podle zprávy je Ortel příkladem trendu, kdy texty sice k pravicovému extremismu inklinují, ale jsou upraveny tak, aby interpretům za účinkování na koncertech nehrozil trestní postih nebo předčasné ukončení koncertu.

"Tenhle způsob povrchního vlastenectví a latentního hraní na strunku rasové a náboženské nesnášenlivosti se mi jeví jako neuvěřitelně laciný a trapný," uvedl hudební publicista Petr Korál.

Zakladatel skupiny Ortel, Tomáš Ortel, je také zakladatelem kultovní neonacistické kapely Conflict 88. Číslice 88 jsou neonacistický kryptogram pro pozdrav heil Hitler. V kapele Ortel však tento neonacista vystupuje umírněně. "Vyškrtal z textů všechny otevřeně „závadné“ pasáže a dal si pozor, aby své krajně pravicové a rasistické názory zaobalil do legálního hávu. Ortel se ve svých písních vyznačuje protiromskou, protimuslimskou a homofobní rétorikou, vše je ale ponecháno v mantinelech povolených narážek," upozornil již dříve publicista Vojtěch Libich.

Svůj hlas někomu z tuzemských interpretů zaslalo v letošním 50. ročníku ankety Český slavík Mattoni přes 140.000 lidí.

Mezi nominovanými je i Tomáš Klus, který se pravděpodobně vyhlášení výsledků nezúčastní. Předloni se po kauze s vyřazením rappera Řezníka z kategorie Hvězda internetu od soutěže distancoval a letos si naplánoval uměleckou pauzu. Řezník, na jehož vyloučení údajně tlačil hlavní sponzor soutěže Mattoni, nedávno natočil videoklip Pořád jenom Hate 2, v němž drsně kritizuje Mattoni za to, že nedostal 100.000 korun za vítězství v kategorii Hvězda internetu.

Přečteno: 1685x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Soutěž, Extremismus, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2020 (Plakát: Ara Art)

videoVIDEO: Oslavy Mezinárodní dne Romů 2020 proběhnou na internetu. Ara Art pořádá galavečer Z obýváku do obýváku

7.4.2020 15:45, (AKTUALIZOVÁNO 8. 4. 2020, 20:00)
Oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna, se letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru odehrají na internetu. Na facebookové stránce tradičních pořadatelů oslav v Praze Ara Art najdou zájemci živé vysílání a společně mohou oslavit tento den u galavečera, který pořadatelé nazvali Z obýváku do obýváku. Živé oslavy pak přesunuli a naplánovali na 5. listopadu. Médiím to za organizátory sdělila Lucie Nemešová.
 celý článek

Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)

videoRomové na celém světě oslavují svůj Mezinárodní den. Připomínají si počátky romského hnutí

7.4.2020 21:55
Ve středu 8. dubna 2020 oslaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos kvůli omezením způsobeným pandemií onemocnění COVID-19 se celá řada akcí přesunula na internet. Romové si tak připomenou historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství").
 celý článek

Petr Torák v rozhovoru pro ROMEA TV.

Petr Torák: Situace ve Velké Británii se zhoršuje, desítky Romů se vrací do Čech

7.4.2020 19:30
Vážně jsem s rodinou zvažoval alespoň na nějaký čas návrat do Čech, a to kvůli obavě z nákazy a nedostatečným opatřením Velké Británie. Protože ale nemáme vlastní byt v Čechách, kde bychom mohli být, nevíme, zda už nejsme nosiči nákazy a navíc bychom museli být u rodičů, zůstaneme raději v Anglii.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo