romea - logo
5. srpna 2020 (středa)
svátek má Kristián

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Banda ne moc šikovně převlečených nácků" ze skupiny Ortel je nominována na Českého slavíka 2015

27.11.2015 14:40
Asi 150 neonacistů se 24.8. 2013 sešlo na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod, úplně vlevo frontman xenofobní kapely Ortel (Zdroj: csaf.cz)
Asi 150 neonacistů se 24.8. 2013 sešlo na náměstí Republiky v Plzni na protiromský pochod, úplně vlevo frontman xenofobní kapely Ortel (Zdroj: csaf.cz)

Mezi finálovou šesticí ankety Český slavík je kontroverzní kapela Ortel, která je spojována s krajní pravicí a extremistickou scénou. Její frontman Tomáš Ortel uspěl také v kategorii zpěváků. Mezi nominovanými nechybí tradiční jména jako Karel Gott, Tomáš Klus, Kabát nebo Lucie Bílá. ČTK o tom dnes informoval ředitel pořádající agentury Musica Bohemica Jaroslav Těšínský. Vyhlášení výsledků se uskuteční ve Státní opeře Praha v sobotu.

Kapela Ortel ve svých textech často vystupuje proti menšinám. Někteří hudební odborníci upozorňovali na to, že se do hlasování může promítnout vlna strachu z islámu a imigrantů. Již loni kapela poskočila ze 105. místa na čtvrté. V internetových diskusích má Ortel mnoho příznivců stejně jako odpůrců, kteří doporučovali jeho vyřazení z ankety. Pokud ale organizátoři zařadili kapelu i jejího lídra do závěrečné šestice, je zřejmé, že už vyřazeni nebudou.

Pokud by kapela Ortel nebo její zpěvák Tomáš Ortel skončili ve svých kategoriích do třetího místa, mají stejně jako ostatní právo vystoupit s krátkou zdravicí v přímém přenosu televize Nova. Televize podle svého prohlášení bude výsledky diváckého hlasování respektovat. Pořadatel Českého slavíka Musica Bohemica se k hlasování odmítá vyjadřovat. "Je mi líto, ale už mnoho let platí zásada, že v průběhu hlasování se naše agentura jako vyhlašovatel ankety k žádnému interpretovi nevyjadřuje," napsal Těšínský. Dodal, že stanovisko k výsledkům pořadatelé sdělí v nedělní tiskové zprávě.

Ortel podle svých odpůrců využívá strach z islámu a imigrantů. Například v klipu Mešita míří na zpěváka dva maskovaní muži připomínající džihádistu Johna. Kapela má i podporu krajní pravice a extremistů. Její skladba Hadr se stala hymnou dnes už zakázané neonacistické Dělnické strany. Antisemitská Národní demokracie v čele s Adamem B. Bartošem vyzvala své příznivce, aby skupině posílali hlasy do ankety.

"To, co se nedaří na politické scéně, se tito bílí bojovníci snaží vynahradit na poli hudebním. A kde jinde se dá najít nejúrodnější půda pro krypto-rasistické a latentně white power žvásty než mezi fanoušky českého rocku (rozuměj pivního bigbeatu)? A tak vznikla kapela Ortel," píše o skupině Ortel na serveru G.cz Vojtěch Libich, který podrobně vyjmenovává důvody proč je skupina Ortel "banda ne moc šikovně převlečených nácků."

Podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše se skupina pohybuje na hraně, ale není tím, co se v minulosti dalo nazývat extremistickou hudební skupinou. Koncerty Ortelu se v posledních letech zabývalo i ministerstvo vnitra, a to v pravidelné zprávě o extremismu v ČR. Podle zprávy je Ortel příkladem trendu, kdy texty sice k pravicovému extremismu inklinují, ale jsou upraveny tak, aby interpretům za účinkování na koncertech nehrozil trestní postih nebo předčasné ukončení koncertu.

"Tenhle způsob povrchního vlastenectví a latentního hraní na strunku rasové a náboženské nesnášenlivosti se mi jeví jako neuvěřitelně laciný a trapný," uvedl hudební publicista Petr Korál.

Zakladatel skupiny Ortel, Tomáš Ortel, je také zakladatelem kultovní neonacistické kapely Conflict 88. Číslice 88 jsou neonacistický kryptogram pro pozdrav heil Hitler. V kapele Ortel však tento neonacista vystupuje umírněně. "Vyškrtal z textů všechny otevřeně „závadné“ pasáže a dal si pozor, aby své krajně pravicové a rasistické názory zaobalil do legálního hávu. Ortel se ve svých písních vyznačuje protiromskou, protimuslimskou a homofobní rétorikou, vše je ale ponecháno v mantinelech povolených narážek," upozornil již dříve publicista Vojtěch Libich.

Svůj hlas někomu z tuzemských interpretů zaslalo v letošním 50. ročníku ankety Český slavík Mattoni přes 140.000 lidí.

Mezi nominovanými je i Tomáš Klus, který se pravděpodobně vyhlášení výsledků nezúčastní. Předloni se po kauze s vyřazením rappera Řezníka z kategorie Hvězda internetu od soutěže distancoval a letos si naplánoval uměleckou pauzu. Řezník, na jehož vyloučení údajně tlačil hlavní sponzor soutěže Mattoni, nedávno natočil videoklip Pořád jenom Hate 2, v němž drsně kritizuje Mattoni za to, že nedostal 100.000 korun za vítězství v kategorii Hvězda internetu.

Přečteno: 1696x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Soutěž, Extremismus, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo