romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Bible popíračů": Soud uznal vinnými jednatelku i vydavatelství kvůli popírání holokaustu. Zaplatí pokutu

6.1.2022 15:17
Kniha Mýtus 6 milionů
Kniha Mýtus 6 milionů

Soud ve Žďáru nad Sázavou dnes uznal vydavatelství Bodyart Press a její jednatelku Hedviku Fiksovou vinnými z přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Důvodem bylo vydání a šíření knihy Davida L. Hoggana Mýtus šesti milionů, která popírá holokaust. Fiksová dostala peněžitý trest 15.000 korun, společnost 45.000 korun. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní i státní zástupkyně Lenka Budzińská si nechali lhůtu na odvolání.

"Případný opravný prostředek zvážím teprve po doručení a prostudování písemného vyhotovení rozhodnutí," řekla Budzińská. Lhůtu na odvolání si ponechal i obhájce Martin Zobač, který požadoval zproštění.

Kniha vyšla v roce 2016 nákladem 600 až 800 kusů, uvedla dnes před soudem Fiksová. Většina se prodala. Podle Fiksové byla kniha vydaná ke studijním účelům. S tímto závěrem se soud neztotožnil. Ke svému rozhodnutí využil také znalecký posudek vypracovaný Masarykovou univerzitou v Brně.

Popírání genocidia je podle českého práva trestným činem a lze jej potrestat až třemi lety vězení. Státní zástupkyně požadovala ve svém návrhu peněžité tresty 20.000 pro Fiksovou a 60.000 pro společnost Bodyart Press. Výše trestu byla podle Budzińské odvozena od příjmu společnosti a Fiksové, které pracuje v mateřské škole.

Vyšetřovatelé se knihou Mýtus šesti milionů začali zabývat začátkem loňského roku, kdy na nakladatelství a jeho produkci upozornil Deník N. Vrchní státní zastupitelství v Praze věc předalo na Vysočinu. Policie případ nejdříve loni v březnu odložila. Nejvyšší státní zastupitelství ale nechalo rozhodnutí přezkoumat a vyšetřovatelé pak nakladatelství a jednoho člověka koncem léta začali stíhat.

Soud nejprve vydal ve věci trestní příkaz a určil peněžitý trest v nižší částce, než kterou navrhovala státní zástupkyně. Proti trestnímu příkazu podali všichni zúčastnění odpor, proto se dnes případem soud zabýval v hlavním líčení, krátce nato vynesl rozsudek.

Mýtus šesti milionů je jednou z nejznámějších publikací popírajících holokaust. Autor útlého spisku například tvrdí, že údaj o šesti milionech židovských obětí nacismu je "záměrným a bezostyšným" paděláním historie a že jde o "legendu genocidy".

Přečteno: 659x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Holocaust, Soud, Antisemitismus, Adolf Hitler, Druhá světová válka, Knihy, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo