romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)
Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

"Chtěla bych Vás touto cestou ubezpečit, že umístění příspěvku na mém Facebooku nebylo záměrné a rozhodně nemělo znevážit romskou menšinu, které se za tuto nepříjemnost Vaším prostřednictvím omlouvám," napsala v e-mailu, který má zpravodajský server Romea.cz k dispozici členům Rady vlády pro záležitosti romské menšiny budou hlavní hygienička.

"Romské menšině jsem vždy byla ochotna pomoci, o čemž svědčí i schůzka a telefonáty s ostravskými představiteli této menšiny na jaře loňského roku, kdy jsme společně řešili bezpečný návrat této menšiny z Anglie," uvedla dále Svrčinová s tím, že v rámci této pomoci byl na webové stránky Krajské hygienická stanice Moravskoslezského kraje umístěn i spot, který vytvořili romští aktivisté.

"Počítám samozřejmě s tím, že budu v této pomoci pokračovat i nadále," uvedla na závěr omluvy Pavla Svrčinová.

Na facebookové stránce Pavly Svrčinové byl sdílen vtip, který ve čtvrtek romská organizace ROMEA na twitteru označila za rasistický. "Fero Lakatoš dnes vykradl svůj vlastní byt. Fero dodržuje karanténu a pracuje z domova. Buď jako Fero," sdílela Svrčinová v říjnu 2020.

"Nevím, jak se mně to na profilu ocitlo, a proto jsem celý profil zrušila. Já opravdu Facebook nepotřebuju," řekla ještě ve čtvrtek večer k tomu ČTK Svrčinová. "Nic takového není v mém vlastním přesvědčení a rozhodně tyto pocity žádné nemám, že bych byla rasistka," uvedla pak v pořadu České televize Události, komentáře.

"Mě to velmi zarazilo, mrzí mě to a budu s ní o tom hovořit," uvedl dnes odpoledne na tiskové konferenci k rasistickému vtipu ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Sedmapadesátiletá Svrčinová vede moravskoslezskou krajskou hygienickou stanici od loňského ledna. Je odbornicí v ochraně a podpoře veřejného zdraví, dlouhá léta se specializovala na hygienu výživy a bezpečnost potravin, jako auditorka na celoevropské úrovni. Babiš dnes uvedl, že pracovala i v Bruselu. O funkci hlavní hygieničky se před pěti lety ucházela ve výběrovém řízení, kvůli novému služebnímu zákonu jí ale nebyla jako dostatečná kvalifikace uznána předchozí práce pro Evropskou.

Přečteno: 4276x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Anticiganismus, Facebook, Sociální sítěHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo