romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

České Budějovice: Nejvyšší správní soud potvrdil správnost zákazu neonacistické demonstrace na sídlišti Máj

Brno, 3.11.2014 14:01, (ROMEA)
Neonacista Pavel Sládek Matějný z Českých lvů, organizátor demonstrace v Duchcově a pořadatel protiromského pochodu ve Vítkově, 3. srpna 2013. Na fotografii serveru Antifa.cz je zachycen při hajlování u vlajky nacistické Třetí říše s železným křížem (vlevo). Stalo se to na akci
Neonacista Pavel Sládek Matějný z Českých lvů, organizátor demonstrace v Duchcově a pořadatel protiromského pochodu ve Vítkově, 3. srpna 2013. Na fotografii serveru Antifa.cz je zachycen při hajlování u vlajky nacistické Třetí říše s železným křížem (vlevo). Stalo se to na akci "W.P. Oficiálně Neoficiální Mezinárodní Porada Nacionalistů." Tu pořádal neonacista Jaromír Pytel, jenž pro změnu pomáhal organizovat jeden z protiromských pochodů v Českých Budějovicích.

Nejvyšší správní soud (NSS) nevyslyšel stížnost na zákaz shromáždění v Českých Budějovicích, kterou podal svolavatel této akce, neonacista Pavel Matějný. Podle NSS je jasné, že ohlášená demonstrace směřovala k ohrožení romské menšiny. Akce byla součástí série provokací s názvem Czech Lion Tour, které pořádala krajně pravicová skupina Čeští lvi.

Demonstrace spojená s pochodem se měla uskutečnit 14. září 2013, a to i na sídlišti Máj. Správní odbor českobudějovického magistrátu ji zakázal s tím, že policisté museli v Českých Budějovicích zasahovat kvůli porušování zákona již při čtyřech protiromsky zaměřených akcích. Uvedl k tomu, že "účel shromáždění směřuje k výzvě dopouštět se násilí, k popírání nebo omezování osobních, politických nebo jiných práv občanů pro jejich národnost. Mohlo by také vést k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti i jinak porušovat ústavu a zákony."

Soud dal magistrátu za pravdu

V žalobě proti zákazu se Matějný dovolával rovnosti občanů před zákonem. Státní orgány podle něj nesmí omezovat politická práva lidí jen kvůli jejich názorům. Magistrát ve vyjádření k žalobě uvedl, že akci nezakázal pro "kádrovou charakteristiku svolavatele", ale po vyhodnocení všech dostupných informací. Matějnému také úřad navrhl změnu trasy, aby se pochod vyhnul sídlišti Máj, ten ale tuto nabídku odmítl.

Správní soud dal magistrátu za pravdu. Podle něj úředníci nechybovali, shromáždili dostatečné podklady, které naznačují skutečný účel akce. "Tyto podklady byly zhodnoceny, skutková zjištění mají ve spise oporu a je jimi prokázáno, že shromáždění směřuje k výzvě k ohrožení práv romské menšiny, přichází v úvahu výzva k použití násilí a jinému porušování právního pořádku České republiky," zdůvodnil své rozhodnutí soud. NSS zatím plné znění svého verdiktu nezveřejnil, na jeho zpracování má měsíční lhůtu.

Proti Romům ve Vítkově a Duchcově

Matějný, který si ke jménu přidává příjemní svého oblíbence - Sládek, figuroval jako organizátor i na některých dalších místech, například i ve Vítkově. Ten si vybral záměrně, protože zde došlo ke známému žhářskému útoku na romskou rodinu a následnému odsouzení čtyř pachatelů. "Víte, co se děje v celé republice. V Duchcově, v Českých Budějovicích. Chceme poukázat na nespravedlivé tresty, které padly v kauze Vítkov," řekl tehdy Matějný.

Byl to také on, kdo během protiromské demonstrace v Duchcově vedl skupinu neonacistických pouličních rváčů. "Není to naše trasa, je to naše město," vykřikl Sládek Matějný, načež se extremisté vrhli proti policistům (na přiloženém videu je Matějný v bílém tričku, černých kalhotách a s holou hlavou.)

VIDEOSládek Matějný je znám z mnoha extremistických akcí akcí, například i ze setkání DSSS s německými neonacisty. Mimo jiné byl vyfocen i při hajlování u vlajky nacistické Třetí říše s železným křížem, a to na akci "W.P. Oficiálně Neoficiální Mezinárodní Porada Nacionalistů" (viz úvodní foto k článku). Tu pořádal neonacista Jaromír Pytel, jenž pro změnu pomáhal organizovat jeden z protiromských pochodů v Českých Budějovicích.

Přečteno: 1294x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Čeští lvi, Neonacismus, Rasismus, Anticiganismus, Anticiganismus, Soud, České Budějovice, sídliště MájHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo