romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chystá se největší hon na Romy v novodobé historii České republiky. Politici k tomu zarytě mlčí

Praha, 23.8.2013 13:10, (ROMEA)
FOTO: Jiří Salik Sláma
FOTO: Jiří Salik Sláma

Neonacisté chystají na sobotu 24. srpna 2013 největší hon na Romy v novodobé historii České republiky. Protiromská shromáždění by měla proběhnout v nejméně pěti krajích najednou. Čeští politici k tomu přesto mlčí. Byť by se rasově motivovaných shromáždění mohly zúčastnit tisícovky lidí, jakkoli zasahovat by podle většiny politiků "nebylo rozumné." Informuje o tom Česká televize.

AKTUÁLNÍ INFORMACE:

Mlčí tentokrát i prezident Miloš Zeman, který neonacistické bojůvky označil jako jeden ze tří "ostrovů negativní deviace" ve společnosti a je třeba proti nim bojovat. Zeman tak mluvil ve svém inauguračním projevu a svůj názor zopakoval v Lidicích a pak v souvislosti s protiromskými protesty v Českých Budějovicích. "Jediná cesta je aktivní represe. To znamená rozbíjet na samém začátku jejich demonstrace, jejich pseudokoncerty, kde se hajluje, konfiskovat krámky, kde se prodávají nacistické odznaky a tak dále," uvedl prezident v nedávném rozhovoru pro ČTK.

"Pan prezident se k těmto záležitostem už vyjádřil. Všechno, co k těmto, řekněme, extremistickým shromážděním chtěl říct, tak už řekl," uvedl pro portál ČT24 hradní kancléř Vratislav Mynář (SPOZ).

"Tak extremismus samozřejmě je problém. Na druhou stranu si nejsem jistý, jestli se mu zbytečně nedodává význam častým referováním a demonstrace se naopak nepodpoří," dodává předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Mluvčí ODS na dotaz portálu ČT24 uvedl, že strana během dneška vydá "nějaké prohlášení" k zítřejším protestům. Co v něm zazní a jaký by měl být jeho hlavní smysl, nechtěl mluvčí před schválením textu České televizi sdělit.

Mlčí i ministr vnitra v demisi Martin Pecina. "Samozřejmě, že to řešíme. Policie to řeší se samosprávou, snažíme se to zastavit," tvrdí. "Jen to nechceme komentovat." Jakýkoli apel, ať už do řad extremistů nebo řadových obyvatel daných měst, kterých je na podobných pochodech většina a stále přibývají, podle něj "nemá smysl." "Ty lidi patrně prohlášením politiků zastavit nejde," dodal podle České televize Pecina.

ryz, Česká televize
Přečteno: 115387x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Pochod, Shromažďování, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo