romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chystá se největší hon na Romy v novodobé historii České republiky. Politici k tomu zarytě mlčí

Praha, 23.8.2013 13:10, (ROMEA)
FOTO: Jiří Salik Sláma
FOTO: Jiří Salik Sláma

Neonacisté chystají na sobotu 24. srpna 2013 největší hon na Romy v novodobé historii České republiky. Protiromská shromáždění by měla proběhnout v nejméně pěti krajích najednou. Čeští politici k tomu přesto mlčí. Byť by se rasově motivovaných shromáždění mohly zúčastnit tisícovky lidí, jakkoli zasahovat by podle většiny politiků "nebylo rozumné." Informuje o tom Česká televize.

AKTUÁLNÍ INFORMACE:

Mlčí tentokrát i prezident Miloš Zeman, který neonacistické bojůvky označil jako jeden ze tří "ostrovů negativní deviace" ve společnosti a je třeba proti nim bojovat. Zeman tak mluvil ve svém inauguračním projevu a svůj názor zopakoval v Lidicích a pak v souvislosti s protiromskými protesty v Českých Budějovicích. "Jediná cesta je aktivní represe. To znamená rozbíjet na samém začátku jejich demonstrace, jejich pseudokoncerty, kde se hajluje, konfiskovat krámky, kde se prodávají nacistické odznaky a tak dále," uvedl prezident v nedávném rozhovoru pro ČTK.

"Pan prezident se k těmto záležitostem už vyjádřil. Všechno, co k těmto, řekněme, extremistickým shromážděním chtěl říct, tak už řekl," uvedl pro portál ČT24 hradní kancléř Vratislav Mynář (SPOZ).

"Tak extremismus samozřejmě je problém. Na druhou stranu si nejsem jistý, jestli se mu zbytečně nedodává význam častým referováním a demonstrace se naopak nepodpoří," dodává předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Mluvčí ODS na dotaz portálu ČT24 uvedl, že strana během dneška vydá "nějaké prohlášení" k zítřejším protestům. Co v něm zazní a jaký by měl být jeho hlavní smysl, nechtěl mluvčí před schválením textu České televizi sdělit.

Mlčí i ministr vnitra v demisi Martin Pecina. "Samozřejmě, že to řešíme. Policie to řeší se samosprávou, snažíme se to zastavit," tvrdí. "Jen to nechceme komentovat." Jakýkoli apel, ať už do řad extremistů nebo řadových obyvatel daných měst, kterých je na podobných pochodech většina a stále přibývají, podle něj "nemá smysl." "Ty lidi patrně prohlášením politiků zastavit nejde," dodal podle České televize Pecina.

ryz, Česká televize
Přečteno: 114770x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Pochod, Shromažďování, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo