romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Členka Rady vlády Alica S. Heráková: Naším kandidátem na romského zmocněnce je Jan Husák

22.11.2021 18:12

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny na letošním dubnovém zasedání schválila Strategii romské rovnosti, začlenění a participace (Strategie romské integrace) 2021–2030, jejíž součástí je kromě jiného i zřízení vládního zmocněnce pro romské záležitosti. 

„Aktuálně jsme se významně posunuli a musím říct, že existuje shoda mezi občanskými i institucionálními členy Rady vlády a také zástupci neziskového sektoru, že tento post má být zřízen. Ovšem o agendě i jméně bude rozhodovat nový premiér a nová vláda,“ dodává členka Rady Alica Sigmund Heráková.

Zástupci Rady i části neziskového sektoru se shodují, že nejlepším kandidátem bude bývalý místopředseda „romské Rady“ Jan Husák. Jeho přednosti spatřují v dosavadní praxi, dobré znalosti terénu i legislativy. 

Již delší dobu zaznívají kritické názory ze strany Romů tykající se způsobu informování o aktivitách Rady. V letech 2019–2020 došlo k pokusu o vytvoření facebookové platformy pro komunikaci s veřejností, ale poslední status je z ledna 2021.

„Z naší strany to není nevůle informovat Romy o dění v Radě, ale je to nad naše kapacity,“ říká občanská členka Rady Vlády pro záležitosti romské menšiny Alica Sigmund Heráková.

Během letošního roku se Rada vlády formou prohlášení a výzev vyjádřila kriticky k zákonu o exekuci sociálních dávek nebo k práci policie v řešeném případu napadení Romů v Sokolově a vyšetřování úmrtí Stanislava Tomáše v Teplicích.

Mezi významné aktivity, které budou mít dopad na romské obyvatelstvo, lze zařadit i spolupráci členů Rady na prosazení odškodnění nuceně sterilizovaných žen a mužů. Od ledna 2022 budou moci žádat o odškodnění na základě lékařského vyšetření.

Celý proces bude v gesci Ministerstva zdravotnictví a bude nutné jednotlivé žádosti posoudit komisí, která má pro tento účel v blízké době vzniknout. Odškodnění by se mohlo týkat podle autorů poslanecké předlohy až 400 lidí. Stát by tedy mohl vyplatit nejvýše 120 milionů korun.

Přečteno: 1410x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Zmocněnec, Vláda, Integrace, StrategieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo