romea - logo
21. října 2021 (čtvrtek)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

David Beňák, kandidát na poslance: Romští zákonodárci by se ve Sněmovně rozhodně neztratili

15.10.2017 20:05
David Beňák (FOTO: Vojtěch Lavička)
David Beňák (FOTO: Vojtěch Lavička)

Zpravodajský server Romea.cz postupně představuje romské kandidáty, kteří usilují o poslanecké křeslo v letošních volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V minulých dnech jsme přinesli rozhovory s Davidem Tišerem a Annou Chválovou. Jako dalšího představujeme náměstka ministra pro lidská práva Davida Beňáka, který kandiduje na pražské kandidátce ČSSD na 14. místě.

DAVID BEŇÁK

  • Člen České strany sociálně dmeokratické, kandiduje ze 14. místa do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve volebním obvodu Praha.

Přijďte volit!

  • 20. – 21. října

Proč se podle vás nepodařilo, od dob Moniky Horákové (dnes Mihaličkové) a Ladislava Bodyho, žádnému dalšímu Romovi dostat do sněmovny? Čím to podle vás je?

Romové se na kandidátní listiny sice dostávají, ale v mnohem menší míře, než by bylo potřebné. A je to škoda, protože dosavadní romští zákonodárci se ve Sněmovně rozhodně neztratili.

Podle mého názoru je to tím, že se romští kandidáti moc neprofilují ve veřejném celospolečenském životě, možností, které veřejný prostor skýtá, nevyužívají naplno. A u mladé generace Romů mě to mrzí dvojnásob. Jsou vzdělaní, mají rozhled, znají jazyky, umějí komunikovat, používat sociální sítě, mají zkrátka všechny předpoklady k tomu, aby se úspěšně podíleli na ovlivňování věcí veřejných.

Normální, nerasistické a nefašistické strany by přece po takovýchto lidech museli šáhnout. Personální vyprahlost v politice je strašná. Od prava, do leva, národovce i xenofobní partaje nevyjímaje.

Další věc, která s tím souvisí, je i účast Romů ve volbách. Pokud chceme, aby se něco v dobrém změnilo, tak musíme začít tím, že si budeme méně ztěžovat a nadávat na poměry a o to pilněji chodit k volbám a vybírat kandidáty, kteří jsou schopni něco změnit. Vlastně nevíme, do jaké míry uplatňují své volební právo, a pokud ne, je to velká škoda.

Jako romský zpravodajský server nás zajímá, zda jsou Romové na kandidátkách vůbec volitelní, když se letos, paradoxně kromě Vojtěcha Kelta z problematického hnutí Řád národa, nedostanou ani do první desítky?

Volitelný je přece každý, kdo kandiduje. Od čeho pak máme možnost zakroužkovat si až čtyři kandidáty?

Volitelný je přece každý, kdo kandiduje. Od čeho pak máme možnost zakroužkovat si až čtyři kandidáty? Já věřím, že volič si dokáže vytáhnout člověka, který je oslovuje, třeba i z čtrnáctého místa a naopak nemile mohou být překvapeni kandidáti z první desítky.

Devítka Vojtěcha Kelta na kandidátce Středočeského kraje je jistě úspěch, ale aby to jeho hnutí těch nejméně celostátních pět procent vůbec dalo… Ono záleží i na pověsti strany, pod jejímž praporem kandidujete, na vaší pověsti, programu, který prosazujete, na vizích, které máte. A někdy je třeba i kapičky toho pověstného štístka…

Poslanec, který se stane poslancem díky kroužkům, musí pak cítit mnohem větší závazek vůči svým voličům. Nesmí je zklamat, musím jim naslouchat. Tím se chci řídit jako čtrnáctka ze čtrnáctky v letošních volbách.

Vy sám jste členem strany ČSSD přibližně 20 let, nemrzí vás, že jiní členové, kteří vstoupí do strany teprve nedávno, dostávají na kandidátce lepší místa?

Popravdě, víc by mě mrzelo, kdybych dostal lepší místo jen pro to, že jsem členem strany už 20 let. Jsem zvyklý si svůj úspěch poctivě odpracovat, takže postupný růst profesní kariéry má pro mě daleko větší hodnotu, než rychlý vzestup stylem bum prásk, skutek utek, a po zbytek života ostuda.

Znám bohužel takových případů více, než by bylo zdrávo. Rychlá kariéra pro nic za nic nedává smysl. To je k ničemu. Není lepší, a mnohem poctivější, občas se ohlédnout a vidět za sebou výsledky své práce? Práce, která dává smysl?

Náměstkem ministra pro lidská práva jsem se také nestal hned v roce 2014 a jen proto, že „moje“ sociální demokracie vyhrála volby. Řídím se heslem, že co si poctivě neodpracuješ, to mít nemůžeš.

S čím jdete do letošních voleb? Co považujete z programu ČSSD za nejdůležitější? Co je pro vás prioritou právě v tomto volebním období?

Tématem jsou jednoznačně vyšší mzdy. Není možné, aby ekonomika státu několik let za sebou rostla, hospodářství se dařilo, a na druhé straně u nás lidé běžně pracovali za 11 tisíc korun hrubého. Věřím tomu, že jakmile se zvednou mzdy na odpovídající úroveň, přestane být pro lidi zajímavá i práce na černo a pobírání sociálních dávek.

Jdu také do voleb s myšlenkou dostupného bydlení. Je to jedna ze základních věcí, která je potřeba k životu. V tomto ohledu má stát velký dluh vůči svým občanům. Nemluvím teď jen o chudých obyvatelích, kde je to prioritou, ale o všech.

Třetím hlavním tématem je pro mě sociální ekonomika. Prosazoval jsem toto téma i v minulých volbách. Podpora sociálního podnikání je určitě jedna z cest, jak pomoci lidem, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní nebo se potýkají s diskriminací na trhu práce. Mohl bych pokračovat dlouho, je řada dalších věcí, které mě trápí a chtěl bych je zlepšit. Jsem ale realista. Vše bohužel není možné.

Jakým způsobem tedy chcete jako strana řešit sociální vyloučení, sociální bydlení a služby i pro ty nejchudší občany?

Nejlepším řešením je prevence, jak ostatně říká i náš program. V prevenci hrají nezastupitelnou roli sociální a terénní pracovníci. Jejich role je zároveň i jedna z nejtěžších a musíme jim dát nejen odpovídající pravomoci, ale i plat.

Taky nám citelně chybí zákon o sociálním bydlení. Ten jsme v tomto volebním období již připravili, ale nakonec bohužel zůstal ležet v Poslanecké sněmovně.

Věcný záměr zákona o sociálním podnikání schválila vláda a paragrafované znění teprve vzniká. Bude tedy na příští vládě a poslancích, jak se postaví k řešení sociálních potíží.

Znova se budu opakovat, ale i na tomhle případě jde vidět, jak moc je důležité vybírat poslance, kteří pak budou zákony tvořit. Pravicová vláda nám bude těžko schvalovat sociální bydlení, či zachovávat dostupné zdravotnictví, či rovné školství…

V čem je program ČSSD odlišný oproti jiným politickým stranám? Nabízí něco, co jiné partaje nenabízejí?

Určitě se lišíme od ostatních stran svým opravdovým apelem na boj s nízkými mzdami. Sociálním demokratem jsem i proto, že ČSSD se vždy brala za práva chudých lidí, kteří nekradou a myslí poctivě.

Jako sociální demokraté si vážíme moudrosti a zkušenosti starších lidí, o které chceme pečovat a na jejichž potřeby nezapomínáme - není to tak trochu i devíza, kterou se můžeme chlubit i my Romové?

V našem programu se hodně zmiňujeme i o důležitosti zdravotnictví. Chceme kvalitní péči pro všechny lidi - bez poplatků. Odmítáme dělení zdravotní péče na standardní a nadstandardní, tedy pro bohaté a pro ostatní. ČSSD říká, že každý má nárok na kvalitní zdravotní péči a pomůcky, které potřebuje a má na ně nárok bez doplatků a poplatků.

VIDEO

Pokud se chce potenciální volič ČSSD seznámit s celým volebním programem, musí zadat svůj e-mail a pak mu je teprve na tento e-mail poslán. Není tato procedura zbytečně složitá?

Program je běžně ke stažení na webu ČSSD v sekci Volby 2017, emailovou adresu zadávat nemusíte. V případě pražské kandidáty je to www.ferovapraha.cz, kde jsou je možné se s prioritami pražských kandidátů ČSSD seznámit.

Náměstek ministra průmyslu a kandidát ČSSD v Ústeckém kraji Karel Novotný připodobnil ve facebookové diskuzi Romy k medúzám. Podle něj jsou "otravný a k ničemu". Šéf resortu Jiří Havlíček následně výrok označil za naprosto nepřijatelný. Proč se nikdo z ministerstva pro lidská práva k této kauze nevyjádřil? Navíc, když je ministr pro lidská práva z ČSSD. Nebo z jakého důvodu jste se jakožto náměstek ministra pro lidská práva k výroku Karla Novotného nevyjádřil třeba i vy?

Pro mě je také nepřijatelný. Proč ale přitahovat ještě více pozornosti k tak blbému výroku...

VIDEO

Přečteno: 3583x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Kampaň, ČSSD, David Beňák, Volby 2017HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo