romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Devíti rodinám hrozí vystěhování na ulici - čtvrť Moravská Ostrava a Přívoz zavírá ubytovnu nedaleko Přednádraží

Ostrava, 1.3.2013 16:32, (ROMEA)
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán

Už jen čtvrt roku zbývá lidem z ubytovny v Božkově ulici nedaleko ostravského Přívozu na nalezení nového domova. Ostravská čtvrť Moravská Ostrava a Přívoz ubytovnu koncem května bez náhrady zruší. Devět rodin však nemá kam jít. Jsou bez peněz a hrozí, že skončí na ulici. O kauze nyní informuje server iDnes. O případu informoval před čtrnácti dny i server Romea.cz.

Ubytovna na Božkově ulici prý slouží převážně těm nájemníkům, které městská část Moravská Ostrava a Přívoz vystěhovala ze svých bytů údajně proto, že neplatili nájem. Obvod tvrdí, že tím plní svou zákonnou povinnost, zajistit jim ještě na půl roku bydlení. Nájemníci o rušení vědí od ledna a řada z nich se už zařídila - přesunuli se na jinou ubytovnu nebo k příbuzným. Devět rodin ale čeká velmi nejistá budoucnost.

"Od června nemají kde bydlet. Pravidelně tam chodí náš pomocný tým, ale jen my sami jim neumíme pomoci. Chce to vůli úřadů a politiků," říká Kumar Vishwanathan, ředitel sdružení Vzájemné soužití. Lidé, kteří v ubytovně zůstali, mají velmi nízké příjmy.

Například sedmdesátiletá Věra Žurová v ubytovně bydlí šest let. Z městského bytu však ji a jejího manžela nevystěhovali kvůli dluhům, ale protože jim doma dvakrát spadl strop. "Mělo to být na krátkou dobu, než bude nový byt," upřesňuje Vishwanathan. Důchodkyně po smrti manžela zůstala sama, nové bydlení si nemá z čeho zaplatit.

"Nejčastěji jde o neplatiče. Ze zákona máme povinnost jim po vystěhování najít na půl roku náhradní bydlení. Řada z nich tam ale bydlí déle než půl roku, jen dvěma lidem tato lhůta nevypršela... Vzhledem k finančním důvodům - každoročním ztrátám zhruba 1 mil.Kč - a z důvodu zkulturnění okolí jsme se rozhodli ubytovnu zrušit,"  řekla Jana Pondělíčková. 

Návrat "přizpůsobivých občanů"

Důvody pro jejich vystěhování jsou však jinde: nejde jen o ubytovnu v Božkově ulici, ale o celou lokalitu, tedy i o Přednádraží, Palackého ulici a další domy, kde žijí Romové a chudina vůbec.

"Vzhledem k finančním důvodům - každoročním ztrátám zhruba 1 mil.Kč - a z důvodu zkulturnění okolí jsme se rozhodli ubytovnu zrušit," dodává Pondělíčková další z mnoha údajných důvodů, proč Moravská Ostrava a Přívoz vyhazuje své nájemníky na ulici. A co zahrnuje ono "zkulturnění okolí"? Vishwanathan upozorňuje, že důvodem nynějšího rušení ubytovny a faktického vyhánění sociálně slabých lidí z celé lokality je i soukromá vysoká škola stojící nedaleko. 

To nechtěně potvrdil i ostravský radní Lukáš Semerák (hnutí Ostravak), když zdůvodňoval, proč chtěl koupit domy v Přednádraží, které leží pár kroků od Božkovy ulice.

„Jediným mým záměrem je to, aby se tato celá lokalita zvedla a vrátili se sem přizpůsobiví občané. Přívoz patří k nejstarším částem Ostravy s velkou historií. Bohužel po velkých povodních v roce 1997, kdy byl vodou zasažen Hrušov, skončili hrušovští Romové na Přednádraží. Mrzí mě, že se z této ostravské čtvrti stal odpadkový koš,“ řekl v srpnu loňského roku Semerák serveru Novinky.cz.

Semerák koupil jeden z domů na Palackého ulici, kde žili chudí Romové, sousední dům pak koupil jeho podnikatelský kolega. „Šlo nám o to zajistit klidné prostředí a vyjít vstříc vedení soukromé Vysoké školy Karla Engliše, která naproti našim domům má své sídlo a od září zde začne výuku,“ dodal Semerák.

Lidé jsou z domů na Palackého postupně vytlačováni. Jedna z rodin měla v dnes již vystěhovaném domě smlouvu na dobu neurčitou. Semerák dům vystěhoval, většina nájemníků měla smlouvu na dobu určitou, kterou jim prostě neprodloužil - ti skončili na ubytovnách. Tato rodina se podle svého vyjádření pro server Romea.cz vystěhovala až poté, kdy jí někdo vícekrát telefonicky anonymně vyhrožoval, že její děti budou zabity.

"Přehazují lidi jako seno"

„Moravská Ostrava a Přívoz i tito podnikatelé jednají s chudými lidmi jakoby přehazovali seno. Přitom snad existuje povinnost obce, aby se o své občany v nouzi postarala. Destabilizace rodin z Přednádraží, Palackého i Božkovy ulice je obrovská. I kvůli vysokým nájmům v ubytovnách, kam byly nuceny se přestěhovat, nemají rodiny často ani co dát dětem k jídlu,“ řekl k tomu Vishwanathan.

Podle něj je pro romské rodiny téměř nemožné sehnat v Ostravě běžné bydlení. To potvrzují i informace, které server Romea.cz získal od více na sobě nezávislých zdrojů v Ostravě. Jedna sedmičlenná rodina dokonce uvažuje o přestěhování do bezdomovecké kolonie v bývalých garážích. Bydlela by ve dvou garážích (každá asi 9 metrů čtverečních), kam by musela dát kamna a opravit střechu, kde není elektřina, záchod ani voda - tu si místní nabírají z nedalekého potoka.

Z pozice moci

Moravská Ostrava a Přívoz se podle Kumara Vishwanathana chová ke svým občanům stejně mocenským způsobem jako komunisté před listopadem 89:

„To, čeho jsme svědky, je mocenská snaha vystrnadit chudé lidi z centra města, z Přednádraží, ze dvou domů v Palackého ulici, z této ubytovny a pravděpodobně i z dalších míst. Pro chudé lidi je to ponižující a dostávají se tak do ještě větších problémů než měli dosud. Tady měli nedaleko školu, lékaře i úřad. Teď hrozí, že se někteří z nich ocitnou na ulici.“

Celé prohlášení Moravské Ostravy a Přívozu

Nejedná se o klasickou ubytovnu pro veřejnost, ale ubytovnu sloužící k zajištění bytových náhrad – pro zajištění přístřeší na nezbytně nutnou domu (max. 6 měsíců) pro bývalé nájemce našich bytů. Během této doby se mají sami postarat o přestěhování do jimi zvoleného typu bydlení.

Je zde vyhrazeno přístřeší pouze pro osoby, jímž po zániku nájemního poměru v bytu našeho obvodu (především z důvodů dluhů na nájemném vůči městskému obvodu) vzniklo ze zákona nebo rozhodnutím soudu právo na přístřeší. Těmto lidem nabízíme přístřeší právě v domě na ul.Božkova, ale toto je využíváno minimálně. V tomto domě jsou v současné době většinou lidé ubytováni mnohem delší dobu než je půl roku. Obvod má uzavřenou mandátní smlouvu na obstarání správy ubytovny od roku 2002 se spol. BYTASEN s.r.o. (správa, údržba a oprava nemovitosti vč.vnitřního vybavení, výběr plateb, realizace opatření ke sjednání nápravy při neoprávněném nakládání s ubytovacími jednotkami).

Vzhledem k finančním důvodům (každoročním ztrátám zhruba 1 mil.Kč) a z důvodu zkulturnění okolí jsme se rozhodli ubytovnu zrušit. Nově totiž uzavíráme smlouvy s nájemníky na dobu určitou, takže v případě vzniku dluhu jim již smlouvy neprodlužujeme a tím nám nevzniká povinnost na zajištění přístřeší.

V listopadu jsme dali spol. BYTASEN výpověď, která vyprší 31. května 2013. V současné době je tam obsazeno 12 pokojů, není zde žádná rodina s dětmi. Informaci o tom, že se bude dům uzavírat byla podle našich informací sdělena začátkem ledna.

V případě, že se jedná o dospělé osoby, tak jsou odpovědni sami za sebe. Dlouho dopředu věděli, že si mají najít nové bydlení (v domě na ul.Božkova je přístřeší nabízeno na nezbytně nutnou dobu). Lidem nabídneme sociální poradenství.r> Totéž platí i pro rodiny s dětmi (ona zodpovědnost), ale zde v rovině sociálně-právní ochrany dětí, se budeme snažit být maximálně nápomocni a při hledání ubytování jim pomůžeme vyhledat volné kapacity na ubytovnách a samozřejmě zajistíme sociální poradenství.

Přečteno: 2844x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ubytovny, Bydlení, Diskriminace, Sociální vyloučení, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo