romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dny Romů v Muzeu romské kultury: Oslavy Mezinárodního dne Romů se tradičně uskuteční i v Brně

3.4.2022 20:08
Oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně v roce 2016 (FOTO: Facebook oslav Mezinárodního dne Romů)
Oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně v roce 2016 (FOTO: Facebook oslav Mezinárodního dne Romů)

Již tradičně se letos uskuteční oslavy Mezinárodního dne Romů 2022 v Brně a rozprostřou se prakticky do celého týdne a nabídnou spektrum zajímavých akcí pro veřejnost. Mezinárodní den Romů slaví Romové na celém světě 8. dubna.

Oslavy zahájí Muzeum romské kultury (MRK) společně s dalšími partnerskými organizacemi jako je například IQ Roma servis nebo Ratolest Brno ve středu 6. dubna v 15 h Slavnostním ceremoniálem vázání stužek na Strom tolerance v Lužáneckém parku. V rámci stužkování vystoupí ředitelka Muzea Jana Horváthová společně s dalšími představiteli města Brna. Zazní romská hudba v podání Lukáše Čonky (housle) a Romana Kupčíka Horvátha (akordeon).

Ve čtvrtek 7. dubna bude v MRK zpřístupněna výstava 30 let Muzea romské kultury ve fotografiích. Jedná se o retrospektivní výstavu, která symbolicky zakončí oslavy třicetiletí MRK. Soubor 18 fotografií se vztahu k počátkům muzea, jeho zakladatelským osobnostem a důležitým akcím.

Samotná oslava v den Mezinárodního dne Romů začne v pátek 8. dubna od 15 hodin slavnostním Průvodem romské hrdosti na Dominikánském náměstí, na které se také podílí dalším organizace - například IQ Roma Servis, DROM, romské středisko, Společenství Romů na Moravě a další.

Průvod zahájí proslovy pod romskou vlajkou, zazní romská hymna v podání Evy Bučkové, vystoupí taneční soubory Piroš Rouža a Romano jilo a o hudbu se postará Milan Balog s doprovodem a rapeři Adrian & MaYo.

Na průvod navazuje Vyhlášení 2. ročníku fotografické soutěže Muzea romské kultury od 17 hodin v budově MRK. Fotografická soutěž má úzkou návaznost na aktuálně přístupnou fotografickou výstavu Otisk Cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret. Vyhlašovat se budou vítězové ve dvou kategoriích - ,,Romové - naši přátelé" a „Romové za objektivem fotoaparátu".

Večer se pak od 18 hodin uskuteční Slavnostní koncert k oslavám Mezinárodního dne Romů. Konat se bude v brněnské Káznici na Cejlu, poslechnout si budete moci kapelu Feri & Gypises a také L'udovou hudbu Davida Oláha z Klenovca.

Vrcholem oslav Mezinárodního dne Romů pro tento rok bude jedinečný koncert finské zpěvačky, Romky Hilji Gronfors, který pořádá Muzeum romské kultury v úterý 12. dubna od 18 hodin také v prostorách brněnské Káznice. Hilja Grónfors do Brna přiveze unikátní finské romské lidové písně. Na akordeon ji doprovodí Kiureli Sammallahti.

"Datum koncertu, 12. dubna, není zvoleno náhodně: právě toto datum připomíná poslední den prvního Světového romského kongresu v britském Orpingtonu, konaného v roce 1971," uvedlo Muzeum romské kultury v tiskové zprávě.

Veškeré akce, konané k příležitosti oslav Mezinárodního dne Romů v Brně jsou zdarma.

Oslavy Mezinárodního dne Romů se uskuteční tradičně i v dalších městech jako je Praha nebo Ostrava.

8. duben - HISTORIE MEZINÁRODNÍHO DNE ROMŮ

Mezinárodní den Romů se každoročně slaví 8. dubna jako připomínka, kdy se sešel historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství").

První kongres se uskutečnil především díky iniciativě Slobodana Berberskeho, Jána Cibuly, Juan de Dios Ramirez Heredii, Grattana Puxona a Vanko Roudy. Tlumočení se ujal  Donald Kenrick a Mateo Maximoff.

Oficiálních účastníků kongresu byly asi tři desítky, ale celkem se kongresu zúčastnilo mnohem více Romů, především těch, kteří navštívili s kongresem spojený festival v nedalekém Hampsteadu. Účastníci ze 14 zemí a pozorovatelé z dalších šesti se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Jedním z hlavních výstupů kongresu bylo odmítnutí dosavadního označení Cikáni a přijetí autonyma Romové.

Kongresu se zúčastnili také čtyři členové tehdejšího Svazu Cikánů-Romů z Československa

V roce 1977 pak pro potřeby hladké organizace druhého Světového romského kongresu vznikla první mezinárodní romská organizace - Mezinárodní romská unie (IRU). Druhý kongres se pak konal v roce 1978 v Ženevě. V roce 1979 byla IRU přijata do sekce nevládních organizací OSN.

Nicméně 8. duben byl uznán mezinárodním svátkem až mnohem později, v roce 1990 ve Varšavě, kde se konal čtvrtý kongres.

V České republice se o Mezinárodním dnu Romů začíná mluvit až v druhé polovině 90. let. Vůbec první oslavy Mezinárodního dne Romů v ČR uspořádalo v roce 2001 sdružení romských vysokoškoláků Athinganoi.

Přečteno: 741x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Historie, Brno, Muzeum, Muzeum romské kultury, IQ Roma servis, DROMHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo