romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Dobrovolníci uvádějí, že brněnská magistrátní úřednice vyhrožovala romským ženám z Ukrajiny odebráním dětí, pokud neodejdou. Úřednice to odmítá

10.6.2022 15:05
Lucie Darebníková, vedoucí brněnského Oddělení sociálně právní ochrany dětí (FOTO: Jarmila Balážová)
Lucie Darebníková, vedoucí brněnského Oddělení sociálně právní ochrany dětí (FOTO: Jarmila Balážová)

Dobrovolníci, kteří pomáhají v Brně romským ženám a jejich dětem prchajícím před válkou na Ukrajině, uvádí, že magistrátní úřednice vyhrožovala ženám odebráním dětí, pokud neodejdou z místa, kam je představitelé města tento týden přesunuli od železničního nádraží. K výhružkám mělo dojít ve středu za asistence uniformovaných strážníků městské policie na oploceném pozemku mezi Benešovou ulicí a Kolištěm. Lucie Darebníková, vedoucí brněnského Oddělení sociálně právní ochrany dětí, odmítá, že by k takovým výhrůžkám došlo, nechce však specifikovat, o čem s uprchlíky mluvila.

VIDEO

"Všechny maminky nám řekly, že za nimi přišly úřednice ze sociálky a řekli jim, že když neopustí Českou republiku a neodjedou z Brna, tak jim odeberou děti," řekl pro zpravodajský server Romea.cz Petr Erin Kováč, který ženám a jejich dětem v Brně pomáhá.

"Každé rodině řekli trochu něco jiného, ale muselo jim být řečeno něco, co je natolik vyděsilo, že to některé přinutilo okamžitě odjet. Dokonce odejeli i ti, kterým se dávky teprve vyřizují," dodala novinářka Deníku N Jana Ustohalová, která na místě ve středu byla.

"Říkali nám, že jim takto vyhrožovali už když byli před nádražím, ve středu nám to nezávisle na sobě řeklo asi 10 žen," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Kristina Studená z Iniciativy Grand, která se na pomoc romským uprchlíkům v Brně zformovala.

Vedoucí brněnského Oddělení sociálně právní ochrany dětí Lucie Darebníková odmítla, že by ženám ve středu takto vyhrožovala.

"Já jsem tady na tom místě s těmi lidmi stála, měla jsem tady tlumočníka, měla jsem tady kolegy. Já zas prostě vím, že jsem nebyla jediná, kdo tu byl a kdo mě poslouchal, takže svědkové mi mohou potvrdit, co se tady dělo," uvedla dnes na Darebníková s tím, že nebude specifikovat, o čem s uprchlíky mluvila.

Romské ženy a jejich děti, kteří utíkají před válkou na Ukrajině, přesunul brněnský magistrát na konci minulého týdne od železničního nádraží, kde v posledních týdnech přebývali. Prostor u nádraží, kde byli původně, město také nechalo oplotit.

Přečteno: 1311x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Brno, Uprchlíci, Rasismus, Diskriminace, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo