romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hoax a manipulace: Budoucí prezident USA Joe Biden není pedofil a ani neobtěžuje ženy. Zdrojem nesmyslů je konspirační teorie QAnon

16.11.2020 14:17
Záběr z videa, které má dokazovat, že budoucí prezident USA Joe Biden je pedofil (Koláž: Romea.cz)
Záběr z videa, které má dokazovat, že budoucí prezident USA Joe Biden je pedofil (Koláž: Romea.cz)

Minulý týden po zveřejnění výsledků voleb prezidenta USA celá řada Romů v diskuzích pod odkazy na sociální síti Facebook uváděla, že budoucí prezident USA je pedofil. Někteří to pak dokládali různými videi, které jsou vytržené z kontextu nebo GIFy, na kterých je však úplně někdo jiný než Joe Biden. Server Manipulátoři.cz zveřejnil analýzu uskupení Čeští Elfové, které informaci, že Biden je pedofil označilo jako lež týdne.

Obvinění z obtěžování dětí jsou významnou součástí konspirační teorie QAnon, která naznačuje, že proti úspěchu prezidenta Trumpa pracuje „deep state“. Neexistují žádné věrohodné důkazy, které by toto tvrzení podporovaly. Pro pedofilii je podle Nolo’s Plain English Law Dictionary charakteristická posedlost vidět děti jako sexuální objekty.

"V Bidenově více než 40 letech veřejném životě – včetně dvou předchozích kandidatur v demokratických primárkách na post prezidenta a osmi let ve funkci viceprezidenta – nedošlo k žádným formálním obviněním, stížnostem, zatčením nebo vyšetřováním, která by ho zapletla do jakéhokoli druhu sexuálních zločinů týkajících se dětí," cituje České Elfy server Manipulátoři.cz.

Nejčastěji je v této souvislosti sdíleno video, které bylo natočeno na ceremonii přísahy, kterou v únoru 2015 provedl Ash Carter, který se stal ministrem obrany USA. I tímto videem argumentovali někteří Romové v diskuzi na facebookové stránce ROMEA.

VIDEO

Žena zobrazená na videu s Bidenem je Stephanie Carterová, manželka nastupujícího ministra obrany. V roce 2019 odmítla snahy představit tento okamžik jako důkaz nevhodného chování ze strany Bidena. Carterová přitom rozhodně není dítětem.

Nesmyslné teorie o údajné pedofilii šířil v minulost i syn Donalda Trumpa. Tweet obviňující Bidena z pedofilie propagoval i sám Donald Trump.

Zdrojem těchto pomluv je podle Českých Elfů americká konspirační teorie QAnon, která se dostala do povědomí českého mainstreamu právě až v posledních měsících.

"V českém kyberprostoru, zejména ve skupinách zabývajících se ezoterikou, ji naši analytici sledují už poslední tři roky. Ve stručnosti jde o teorii, podle které existuje mezinárodní síť vysoce postavených pedofilů uctívajících Satana, kteří unášejí po celém světě pro své potřeby děti, a kterým brání jen samotný Donald J. Trump. Do českého prostoru se to dostává s vynecháním satanistického prvku, protože zdejší šiřitelé vědí, že by tento element na české ateistické publikum působil spíše nedůvěryhodně," uvádí Čeští Elfové.

Na sociálních sítí se objevila i další zmanipulovaná fotografie, která má dokládat, že kromě toho, že je Biden pedofil, tak i obtěžuje ženy. Fotografie se podle serveru vyvracející manipulace a hoaxy Snope.com objevila už v listopadu 2017, kdy ji zveřejnil Jim Hirsen zveřejnil na Twitteru:

I tato zveřejněná fotografie je důkazem, jak je dnes důležité kritické myšlení a nutnost ověřovat si informace, které se na sociálních sítích objeví. Fotografii totiž jako žert vytvořil satirický web WorldNewsBureau.com, kde byla původně zveřejněna v prosinci 2013. Kromě změny polohy rukou Joe Bidena, přidal server World News Bureau také láhev likéru do jeho kapsy.

Původní snímek, který ukazuje Jill Bidenovou, producentku NBC Chrisa Donovanovou a viceprezidenta Joe Bidena s rukama kolem reportérky z Bílého domu Amie Parnesové na vánočním večírku v Bílém domě, se dostal také do článků kritizujících Bidena za nevhodné chování.

Zde je pro srovnání skutečná fotografie (vlevo) a upravený obrázek (vpravo):

Přečteno: 2584x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Hoax, manipulace, dezinformace, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo