romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hoax a manipulace: Budoucí prezident USA Joe Biden není pedofil a ani neobtěžuje ženy. Zdrojem nesmyslů je konspirační teorie QAnon

16.11.2020 14:17
Záběr z videa, které má dokazovat, že budoucí prezident USA Joe Biden je pedofil (Koláž: Romea.cz)
Záběr z videa, které má dokazovat, že budoucí prezident USA Joe Biden je pedofil (Koláž: Romea.cz)

Minulý týden po zveřejnění výsledků voleb prezidenta USA celá řada Romů v diskuzích pod odkazy na sociální síti Facebook uváděla, že budoucí prezident USA je pedofil. Někteří to pak dokládali různými videi, které jsou vytržené z kontextu nebo GIFy, na kterých je však úplně někdo jiný než Joe Biden. Server Manipulátoři.cz zveřejnil analýzu uskupení Čeští Elfové, které informaci, že Biden je pedofil označilo jako lež týdne.

Obvinění z obtěžování dětí jsou významnou součástí konspirační teorie QAnon, která naznačuje, že proti úspěchu prezidenta Trumpa pracuje „deep state“. Neexistují žádné věrohodné důkazy, které by toto tvrzení podporovaly. Pro pedofilii je podle Nolo’s Plain English Law Dictionary charakteristická posedlost vidět děti jako sexuální objekty.

"V Bidenově více než 40 letech veřejném životě – včetně dvou předchozích kandidatur v demokratických primárkách na post prezidenta a osmi let ve funkci viceprezidenta – nedošlo k žádným formálním obviněním, stížnostem, zatčením nebo vyšetřováním, která by ho zapletla do jakéhokoli druhu sexuálních zločinů týkajících se dětí," cituje České Elfy server Manipulátoři.cz.

Nejčastěji je v této souvislosti sdíleno video, které bylo natočeno na ceremonii přísahy, kterou v únoru 2015 provedl Ash Carter, který se stal ministrem obrany USA. I tímto videem argumentovali někteří Romové v diskuzi na facebookové stránce ROMEA.

VIDEO

Žena zobrazená na videu s Bidenem je Stephanie Carterová, manželka nastupujícího ministra obrany. V roce 2019 odmítla snahy představit tento okamžik jako důkaz nevhodného chování ze strany Bidena. Carterová přitom rozhodně není dítětem.

Nesmyslné teorie o údajné pedofilii šířil v minulost i syn Donalda Trumpa. Tweet obviňující Bidena z pedofilie propagoval i sám Donald Trump.

Zdrojem těchto pomluv je podle Českých Elfů americká konspirační teorie QAnon, která se dostala do povědomí českého mainstreamu právě až v posledních měsících.

"V českém kyberprostoru, zejména ve skupinách zabývajících se ezoterikou, ji naši analytici sledují už poslední tři roky. Ve stručnosti jde o teorii, podle které existuje mezinárodní síť vysoce postavených pedofilů uctívajících Satana, kteří unášejí po celém světě pro své potřeby děti, a kterým brání jen samotný Donald J. Trump. Do českého prostoru se to dostává s vynecháním satanistického prvku, protože zdejší šiřitelé vědí, že by tento element na české ateistické publikum působil spíše nedůvěryhodně," uvádí Čeští Elfové.

Na sociálních sítí se objevila i další zmanipulovaná fotografie, která má dokládat, že kromě toho, že je Biden pedofil, tak i obtěžuje ženy. Fotografie se podle serveru vyvracející manipulace a hoaxy Snope.com objevila už v listopadu 2017, kdy ji zveřejnil Jim Hirsen zveřejnil na Twitteru:

I tato zveřejněná fotografie je důkazem, jak je dnes důležité kritické myšlení a nutnost ověřovat si informace, které se na sociálních sítích objeví. Fotografii totiž jako žert vytvořil satirický web WorldNewsBureau.com, kde byla původně zveřejněna v prosinci 2013. Kromě změny polohy rukou Joe Bidena, přidal server World News Bureau také láhev likéru do jeho kapsy.

Původní snímek, který ukazuje Jill Bidenovou, producentku NBC Chrisa Donovanovou a viceprezidenta Joe Bidena s rukama kolem reportérky z Bílého domu Amie Parnesové na vánočním večírku v Bílém domě, se dostal také do článků kritizujících Bidena za nevhodné chování.

Zde je pro srovnání skutečná fotografie (vlevo) a upravený obrázek (vpravo):

Přečteno: 919x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Hoax, manipulace, dezinformace, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo