romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hoax a manipulace: Budoucí prezident USA Joe Biden není pedofil a ani neobtěžuje ženy. Zdrojem nesmyslů je konspirační teorie QAnon

16.11.2020 14:17
Záběr z videa, které má dokazovat, že budoucí prezident USA Joe Biden je pedofil (Koláž: Romea.cz)
Záběr z videa, které má dokazovat, že budoucí prezident USA Joe Biden je pedofil (Koláž: Romea.cz)

Minulý týden po zveřejnění výsledků voleb prezidenta USA celá řada Romů v diskuzích pod odkazy na sociální síti Facebook uváděla, že budoucí prezident USA je pedofil. Někteří to pak dokládali různými videi, které jsou vytržené z kontextu nebo GIFy, na kterých je však úplně někdo jiný než Joe Biden. Server Manipulátoři.cz zveřejnil analýzu uskupení Čeští Elfové, které informaci, že Biden je pedofil označilo jako lež týdne.

Obvinění z obtěžování dětí jsou významnou součástí konspirační teorie QAnon, která naznačuje, že proti úspěchu prezidenta Trumpa pracuje „deep state“. Neexistují žádné věrohodné důkazy, které by toto tvrzení podporovaly. Pro pedofilii je podle Nolo’s Plain English Law Dictionary charakteristická posedlost vidět děti jako sexuální objekty.

"V Bidenově více než 40 letech veřejném životě – včetně dvou předchozích kandidatur v demokratických primárkách na post prezidenta a osmi let ve funkci viceprezidenta – nedošlo k žádným formálním obviněním, stížnostem, zatčením nebo vyšetřováním, která by ho zapletla do jakéhokoli druhu sexuálních zločinů týkajících se dětí," cituje České Elfy server Manipulátoři.cz.

Nejčastěji je v této souvislosti sdíleno video, které bylo natočeno na ceremonii přísahy, kterou v únoru 2015 provedl Ash Carter, který se stal ministrem obrany USA. I tímto videem argumentovali někteří Romové v diskuzi na facebookové stránce ROMEA.

VIDEO

Žena zobrazená na videu s Bidenem je Stephanie Carterová, manželka nastupujícího ministra obrany. V roce 2019 odmítla snahy představit tento okamžik jako důkaz nevhodného chování ze strany Bidena. Carterová přitom rozhodně není dítětem.

Nesmyslné teorie o údajné pedofilii šířil v minulost i syn Donalda Trumpa. Tweet obviňující Bidena z pedofilie propagoval i sám Donald Trump.

Zdrojem těchto pomluv je podle Českých Elfů americká konspirační teorie QAnon, která se dostala do povědomí českého mainstreamu právě až v posledních měsících.

"V českém kyberprostoru, zejména ve skupinách zabývajících se ezoterikou, ji naši analytici sledují už poslední tři roky. Ve stručnosti jde o teorii, podle které existuje mezinárodní síť vysoce postavených pedofilů uctívajících Satana, kteří unášejí po celém světě pro své potřeby děti, a kterým brání jen samotný Donald J. Trump. Do českého prostoru se to dostává s vynecháním satanistického prvku, protože zdejší šiřitelé vědí, že by tento element na české ateistické publikum působil spíše nedůvěryhodně," uvádí Čeští Elfové.

Na sociálních sítí se objevila i další zmanipulovaná fotografie, která má dokládat, že kromě toho, že je Biden pedofil, tak i obtěžuje ženy. Fotografie se podle serveru vyvracející manipulace a hoaxy Snope.com objevila už v listopadu 2017, kdy ji zveřejnil Jim Hirsen zveřejnil na Twitteru:

I tato zveřejněná fotografie je důkazem, jak je dnes důležité kritické myšlení a nutnost ověřovat si informace, které se na sociálních sítích objeví. Fotografii totiž jako žert vytvořil satirický web WorldNewsBureau.com, kde byla původně zveřejněna v prosinci 2013. Kromě změny polohy rukou Joe Bidena, přidal server World News Bureau také láhev likéru do jeho kapsy.

Původní snímek, který ukazuje Jill Bidenovou, producentku NBC Chrisa Donovanovou a viceprezidenta Joe Bidena s rukama kolem reportérky z Bílého domu Amie Parnesové na vánočním večírku v Bílém domě, se dostal také do článků kritizujících Bidena za nevhodné chování.

Zde je pro srovnání skutečná fotografie (vlevo) a upravený obrázek (vpravo):

Přečteno: 3875x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Hoax, manipulace, dezinformace, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo