romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

USA: Konspirační teorie QAnon vstupuje díky Trumpovi do politiky

22.10.2020 9:58
Ilustrační FOTO: Marc Nozell, Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Marc Nozell, Wikimedia Commons

Podle zpravodajského serveru BBC a dalších médií, která sledují pravidelně se objevující konspirační teorie v anglicky mluvících zemích, se bizarní teorie spolku QAnon jak “číst mezi řádky” Trumpovy akce a prohlášení, mísí s konspiračními teoriemi o nemoci COVID-19 a vytváří neustále explodující bomby dezinformací na obou stranách Atlantiku.

QAnon ve svých konspiračních teoriích tvrdí, že Trump vede “tajnou válku” proti elitám ve Washingtonu D.C. - údajně mají tito lidé být pedofilní uctívači Satana, kteří v rámci svých rituálů vraždí děti, aby je mohli sníst. Tato tvrzení jsou velmi dobře známá těm, kteří se orientují v historii - taková prohlášení o elitách se totiž objevovala již před příchodem fašismu ve 20. století v Evropě a v současné době se objevují opět, a to i v zemích, jako je Česká republika. I když v těchto novodobých verzích tady se neobjevuje žádný “spasitel” (alespoň zatím).

V květnu loňského roku označila FBI konspirační hnutí QAnon za potencionální zdroj domácího terorismu - je to poprvé v historii, kdy jsou ti, kteří propagují nějakou okrajovou konspirační teorii, označeni za hrozbu. Šířené konspirační mýty neobsahují žádná fakta, i přesto je Trump tweetoval na svém účtu. V srpnu během tiskové konference v Bílém domě byl kvůli tomu Trump novináři konfrontován. Jediné, co k tomu řekl, bylo, že věří, že ti, kdo jsou zapojeni do konspiračního hnutí “milují naši zem”.

Podle Daily Dot, webové stránky, která sleduje QAnon od roku 2018, existuje mnoho hypotéz o tom, kdo vlastně za QAnon stojí. Někteří spekulují o tom, že jde o skupinu lidí blízkou Trumpovi, kteří možná jsou i úředníci, ale jisté to není („Q“ často o sobě mluví jako o „my“). QAnon neustále tvrdí, že všechno, co Trump udělal (včetně kontaktu jeho manažerů s Ruskem v roce 2016 během prezidentské kampaně), je součástí Trumpovy snahy odhalit údajné satanistické pedofily a také zabránit tomu, aby jeho dřívější soupeřka Hillary Clintonová spáchala státní převrat společně s Barackem Obamou a Georgem Sorosem.

New York Times v loňském roce napsal, že Trump plánoval v Bílém domě “summit sociálních médií”, na němž měl být i Bill Mitchell, aktivista, který propaguje QAnon a mnohé další skupiny, na němž se mělo diskutovat o tom, jak bránit omezením sociálních sítí kvůli nevhodnému obsahu. Facebook ani Twitter nebyly na tento "summit" pozváni. Letos v červenci pozastavil Twitter několik tisíc účtů spojených s QAnon.

Následně New York Times letos v červnu informoval, že v době, kdy celým světem proběhly protesty Black Lives Matter, nabádal QAnon své stoupence, aby složili na Twitteru přísahu “digitálního vojáka” - a to tak, že zveřejní hešteg #TakeTheOath (v češtině "slož přísahu"). Tehdy kandidátka do Kongresu za stát Colorado, která vyjádřila s QAnon sympatie, zvítězila ve volbách (primárkách). V červenci se pak další republikánská kandidátka do Senátu prohlásila za "jednoho z tisíců" těchto “digitálních vojáků”. Ve státě Georgia byla Marjorie Taylor Greene, republikánka, která podporuje QAnon, odměněna pozitivním tweetem od Donalda Trumpa. Její demokratický soupeř z volby už vypadl a je velmi pravděpodobné, že Marjorie Greene příští měsíc vyhraje.

Agentura Associated Press minulý měsíc uvedla, že Amazon a další firmy darovaly peníze 81 současným i minulým kandidátům, kteří propagovali QAnon, a podle informací od organizace hlídající informace na internetu Media Matters for America bude nejméně 24 z nich v listopadu na hlasovacích lístcích. V době této zprávy tito kandidáti získali pro své kampaně téměř 5 milionů dolarů. Drtivá většina z nich kandiduje za republikánskou stranu.

Gwendolyn Albert, překlad Štefan Balog, Jitka Votavová
Přečteno: 1101x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dezinformace, manipulace, QAnon, USA, Donald TrumpHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo