romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

USA: Konspirační teorie QAnon vstupuje díky Trumpovi do politiky

22.10.2020 9:58
Ilustrační FOTO: Marc Nozell, Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Marc Nozell, Wikimedia Commons

Podle zpravodajského serveru BBC a dalších médií, která sledují pravidelně se objevující konspirační teorie v anglicky mluvících zemích, se bizarní teorie spolku QAnon jak “číst mezi řádky” Trumpovy akce a prohlášení, mísí s konspiračními teoriemi o nemoci COVID-19 a vytváří neustále explodující bomby dezinformací na obou stranách Atlantiku.

QAnon ve svých konspiračních teoriích tvrdí, že Trump vede “tajnou válku” proti elitám ve Washingtonu D.C. - údajně mají tito lidé být pedofilní uctívači Satana, kteří v rámci svých rituálů vraždí děti, aby je mohli sníst. Tato tvrzení jsou velmi dobře známá těm, kteří se orientují v historii - taková prohlášení o elitách se totiž objevovala již před příchodem fašismu ve 20. století v Evropě a v současné době se objevují opět, a to i v zemích, jako je Česká republika. I když v těchto novodobých verzích tady se neobjevuje žádný “spasitel” (alespoň zatím).

V květnu loňského roku označila FBI konspirační hnutí QAnon za potencionální zdroj domácího terorismu - je to poprvé v historii, kdy jsou ti, kteří propagují nějakou okrajovou konspirační teorii, označeni za hrozbu. Šířené konspirační mýty neobsahují žádná fakta, i přesto je Trump tweetoval na svém účtu. V srpnu během tiskové konference v Bílém domě byl kvůli tomu Trump novináři konfrontován. Jediné, co k tomu řekl, bylo, že věří, že ti, kdo jsou zapojeni do konspiračního hnutí “milují naši zem”.

Podle Daily Dot, webové stránky, která sleduje QAnon od roku 2018, existuje mnoho hypotéz o tom, kdo vlastně za QAnon stojí. Někteří spekulují o tom, že jde o skupinu lidí blízkou Trumpovi, kteří možná jsou i úředníci, ale jisté to není („Q“ často o sobě mluví jako o „my“). QAnon neustále tvrdí, že všechno, co Trump udělal (včetně kontaktu jeho manažerů s Ruskem v roce 2016 během prezidentské kampaně), je součástí Trumpovy snahy odhalit údajné satanistické pedofily a také zabránit tomu, aby jeho dřívější soupeřka Hillary Clintonová spáchala státní převrat společně s Barackem Obamou a Georgem Sorosem.

New York Times v loňském roce napsal, že Trump plánoval v Bílém domě “summit sociálních médií”, na němž měl být i Bill Mitchell, aktivista, který propaguje QAnon a mnohé další skupiny, na němž se mělo diskutovat o tom, jak bránit omezením sociálních sítí kvůli nevhodnému obsahu. Facebook ani Twitter nebyly na tento "summit" pozváni. Letos v červenci pozastavil Twitter několik tisíc účtů spojených s QAnon.

Následně New York Times letos v červnu informoval, že v době, kdy celým světem proběhly protesty Black Lives Matter, nabádal QAnon své stoupence, aby složili na Twitteru přísahu “digitálního vojáka” - a to tak, že zveřejní hešteg #TakeTheOath (v češtině "slož přísahu"). Tehdy kandidátka do Kongresu za stát Colorado, která vyjádřila s QAnon sympatie, zvítězila ve volbách (primárkách). V červenci se pak další republikánská kandidátka do Senátu prohlásila za "jednoho z tisíců" těchto “digitálních vojáků”. Ve státě Georgia byla Marjorie Taylor Greene, republikánka, která podporuje QAnon, odměněna pozitivním tweetem od Donalda Trumpa. Její demokratický soupeř z volby už vypadl a je velmi pravděpodobné, že Marjorie Greene příští měsíc vyhraje.

Agentura Associated Press minulý měsíc uvedla, že Amazon a další firmy darovaly peníze 81 současným i minulým kandidátům, kteří propagovali QAnon, a podle informací od organizace hlídající informace na internetu Media Matters for America bude nejméně 24 z nich v listopadu na hlasovacích lístcích. V době této zprávy tito kandidáti získali pro své kampaně téměř 5 milionů dolarů. Drtivá většina z nich kandiduje za republikánskou stranu.

Gwendolyn Albert, překlad Štefan Balog, Jitka Votavová
Přečteno: 1354x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dezinformace, manipulace, QAnon, USA, Donald TrumpHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo