romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Klub dvojčat a vícerčat promluvil o ukončení starého transparentního účtu pro první česká paterčata

Praha, 21.4.2015 14:10
Klára Vítková - Rulíková a rodina paterčat (FOTO: Jana Baudyšová, koláž: Romea.cz)
Klára Vítková - Rulíková a rodina paterčat (FOTO: Jana Baudyšová, koláž: Romea.cz)

V polovině dubna jsme informovali o otevření nového transparentního účtu pro rodinu prvních českých paterčat a souvislostech, které tomu předcházely. Původní sbírku zřízenou ředitelkou Klubu dvojčat a vícerčat (KDaV) Klárou Vítkovou Rulíkovou totiž na přání rodiny Klub ukončil. Jako důvod k tomuto kroku rodina dětí uvádí dlouhodobé spory s ředitelkou klubu a ztrátu důvěry v její jednání. Klub dvojčat a vícerčat nás proto požádal o uveřejnění také jejich stanoviska, v němž se ohrazují proti některým tvrzením právní zástupkyně rodiny Kláry Samkové.

Nepřehlédněte:

Štěpánka Kaňková za správní radu Klubu dvojčat a vícerčat ve vyjádření (v plném znění zde) například odmítá tvrzení Kláry Samkové, že by se KDaV stavěl k žádosti rodiny o ukončení sbírky laxně a začal jednat až po intervenci Magistrátu hlavního města Prahy (MHMP). "Není pravda, že by KDaV nic k ukončení sbírky nepodnikl. MHMP se do řešení situace nikterak nezapojil, přestože paní Alexandra Kiňová osobně podala stížnost na zneužívání transparentního účtu, zneužívání nebylo prokázáno," uvádí Štěpánka Kaňková ve vyjádření.

Stejně tak se podle Kaňkové v řešení situace okolo ukončení transparentního účtu a převodu peněz na účet jiný neangažovalo ani Ministerstvo práce a sociálních věcí. "Nepočítáme-li skutečnost, že paní ministryně Marksová již v lednu ve sdělovacích prostředcích uvedla, že jedná o převodu peněz na účet jiné organizace. S kým však paní ministryně jedná, nám není známo, naši organizaci do dnešního dne v této záležitosti nekontaktovala ani ona, ani nikdo z MPSV," píše Kaňková.

Nesouhlasí ani s nařčením právničky Kláry Samkové, že by pracovní vztahy se zaměstnankyněmi KDaV nebyly smluvně ošetřené. "Zaměstnankyně KDaV, které pracovaly jako terénní pracovnice v rodině s paterčaty, měly řádné pracovní smlouvy a všechny 3 byly vybrány a odsouhlaseny paní Kiňovou. Vzhledem k tomu, že na konci roku došly peníze z dotace od MPSV ... byly jejich platy za listopad, prosinec a leden částečně vyplaceny z veřejné sbírky, zcela v souladu s účelem jejího zřízení," uvádí Kaňková v dopise.

Požadavek rodiny paterčat o převedení sbírky z jedné organizace na druhou nakonec KDaV odmítl s tím, že by takový krok mohl působit dojmem, že Klub neplnil správně své povinnosti. "Nic takového se nestalo a my si nepřejeme, aby takový převod vrhal na naši organizaci jakýkoliv stín podezření. Proto jsme nakonec vybrali jiný způsob a to ukončení sbírky a převod čistého výtěžku přímo na paterčata, pro která byla sbírka zřízena," vysvětluje postup KDaV Kaňková.

Kaňková za správní radu v této souvislosti podotýká, že podle KDaV je předčasné ukončení sbírky pro rodinu nevýhodné, protože na účet stále přicházely peníze.

Spory mezi Klárou Vítkovou Rulíkovou a rodinou paterčat se rozhořely již dříve v průběhu natáčení dokumentu České televize o životě paterčat. Vyvrcholily ale koncem roku 2014, kdy se matka dětí Alexandra Kiňová dozvěděla, že Klára Vítková Rulíková vybrala z transparentního účtu bez předchozího varování či souhlasu rodiny peníze na platy pečovatelek. Následně Vítková Rulíková v rozhovoru pro server Ona.Dnes.cz zveřejnila soukromé informace z rodinného života Kiňových, obvinila je z plýtvání jídlem a z neschopnosti vést bez pomoci Vítkové Rulíkové funkční domácnost. Proti nařčením se důrazně ohradila rodina dětí i tehdejší tréninková pracovnice u paterčat Petra Dobiášová.

Přečteno: 2886x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Paterčata, vyjádřeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo