romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Konečně! Serverům, které šířily dezinformace kolem Romů, uprchlíků a koronaviru, zlomily vaz prokremelské dezinformace. Jsou zablokované!

25.2.2022 17:50
Dezinformační server Aeronet.
Dezinformační server Aeronet.

Štvaly proti Romům, pak proti uprchlíkům, následně zveřejňovaly dezinformace kolem onemocnění COVID-19, ale vaz jim zlomily až prokremelské dezinformace. Tuzemské internetové sdružení CZ.NIC po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády zablokovalo osm dezinformačních webů. Stránky v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu ohrožovaly českou národní bezpečnost. Sdružení, které je provozovatelem registru domén s českou národní koncovkou .cz, to oznámilo v tiskové zprávě. Představitelé vlády odmítli záležitost komentovat.

Zablokované jsou weby Aeronet.cz, Protiproud.cz ,Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

Tento zcela mimořádný krok je podle výkonného ředitele sdružení Ondřeje Filipa reakcí na vojenský útok ruské armády proti svrchované Ukrajině a dezinformační kampaň, která ho provázela a stále provází.

"Jsme v dezinformační válce, ale nebudu prozrazovat strategii, kterou jdeme," odpověděl na tiskové konferenci po mimořádném zasedání vlády premiér Petr Fiala (ODS) na obecný dotaz k opatřením proti dezinformacím. Vláda podle něj ale dělá řadu souběžných kroků, jak se bránit vůči různým typům útoků a jak se bránit dezinformační kampani. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) aktuální kroky neodpovídají materiálu, který vláda projednávala. Blíže se odmítl vyjádřit s odvoláním na účinnost opatření v boji proti dezinformacím.

"Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat," uvedl Filip.

Z technických principů fungování protokolu DNS může podle zástupců sdružení nějaký čas trvat, než budou weby v jednotlivých sítích nedostupné.

Největší český internetový vyhledávač Seznam.cz již nějakou dobu dezinformační weby označuje oznámením, že šíří konspirační nebo sporný obsah.

Většina webů, která byla dnes zablokovaná, již dříve zveřejňovala dezinformace týkající se Romů, pak uprchlíků a pak onemocnění COVID-19.

Například server Aeronet.cz zveřejnil článek ze serveru Rukojmi.cz v němž zpochybňuje a zlehčuje zvěrstva, která se děla v někdejším koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Autor článku za svůj text popírající holokaust dostal trest odnětí svobody v trvání 6 měsíců s podmínečným odložením na zkušební dobu v trvání 12 měsíců. Na serveru Aeronet.cz však byl text dostupný až do dnešního dne.

Přečteno: 744x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dezinformace, manipulace, Rasismus, Extremismus, Rusko, Ukrajina, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo