romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Konexe: O integraci Romů v Krupce se jednalo s DSSS a bez Romů

Krupka, 2.4.2013 17:30, (ROMEA)
Občanské sdružení Konexe.
Občanské sdružení Konexe.

Dne 27. března proběhlo v Krupce pracovní jednání mezi městem a vládní Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách o strategickém plánu sociální integrace připravovaném pro početnou a silnou místní romskou komunitu. Jednalo se o klíčové jednání, kde přítomní měli možnost se vyjádřit k prioritám integrace v místě a připravovaným opatřením, cíleným na místní romskou komunitu v následujících letech – připomínkovat je, navrhovat vlastní, vyjádřit se k nim v diskuzi. Za Agenturu se jednání účastnil její ředitel, Martin Šimáček.

Místní romské komunita byla z jednání vyloučena, přestože o účast na jednání a možnost vyjádřit se k připravovaným plánům v diskuzi se zastupiteli, byl mezi místními Romy velký zájem. Zástupci místní komunity poníženě čekali na chodbě, aby nakonec na jednání nebyli vpuštěni.

Jednání se účastnili a připomínkovat plán sociální integrace Romů v Krupce mohli zastupitelé Krupky, zvoleni za neonacistickou Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS).  Sdružení Konexe protestuje proti tomu, aby se úředníci vládní Agentury pro sociální začleňování účastnili společných jednání s představiteli DSSS a požaduje, aby taková jednání Agentura bojkotovala.

REAKCE AGENTURY NA PROHLÁŠENÍ KONEXE, o. s.

“Domníváme se, že tím, že vládní instituce jednají s anticiganisty zvolenými za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, přispívají  k  legitimizaci zvrácených názorů ve společnosti,” komentuje události v Krupce předseda Výboru pro odškodnění obětí romského holokaustu Čeněk Růžička. “Bude s DSSS Agentura a další veřejné instituce vyjednávat o integraci Romů i v dalších obcích, když neonacisté uspějí ve volbách?” pokládá Růžička důležitou otázku.

Neveřejné jednání o strategickém plánu sociální integrace romské komunity v Krupce u nás vyvolalo několik závažných otázek:

  • Mohou být připravovaná řešení a jejich nástroje funkční, když do jejich přípravy a designování nebyli zapojeni a možnost vyjádřit se k nim nedostali ti, pro které jsou připravovány?
  • Lze předpokládat, že v příštích komunálních volbách se DSSS dostane do dalších zastupitelstev v místech, kde působí vládní Agentura a vyvine úsilí, aby získala vliv na plány pro integraci romských komunit v těchto obcích. Jak se Agentura zachová? Bude s DSSS jednat o Romech i v dalších obcích?
  • Jsou pro Agenturu Romové a romské komunity objekty integrace, nebo (nejdůležitější) partner k diskuzi?
  • Jak dosáhnout změny současné praxe, kdy je o integraci chudých romských komunit jednáno neveřejně?

Sdružení Konexe je romskou organizací, které zastupuje zájmy romské komunity v Krupce. Mezi romskými obyvateli sídliště Krupka Maršov má naše sdružení několik desítek (37) členů.

TZ Konexe, o. s.
Přečteno: 1111x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Konexe, o. s., Krupka, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo