romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Konference islamofobů, kterou zaštítil prezident, v Senátu nebude

22.10.2015 15:30
V úterý 27. října 2015 by se měla v Senátu uskutečnit islamofobní konference pod záštitou prezidenta Miloše Zemana (Koláž: Romea.cz)
V úterý 27. října 2015 by se měla v Senátu uskutečnit islamofobní konference pod záštitou prezidenta Miloše Zemana (Koláž: Romea.cz)

Konference, na níž se měli sejít odpůrci islámu a migrace, se v budově Senátu konat nebude. Senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba stáhnul žádost o její uspořádání. Pravděpodobnost, že by příslušná senátní komise pořádání konference posvětila, byla minimální: Žádost přišla pozdě a obsahovala i formální nedostatky.

Na to, že na konferenci podpořené prezidentem Milošem Zemanem mají vystoupit islamofobové, o jejichž odborné kompetenci lze navíc silně pochybovat, jako první upozornil server antifa.cz.

Senátní tisková tajemnice Eva Davidová už dříve ČTK řekla, že senátorský klub Strany práv občanů a komunistů o souhlas s konáním konference požádal teprve minulý čtvrtek, nikoli s obvyklým měsíčním předstihem. Ten je nutný k tomu, aby bylo možné zázemí akcí v Senátu zajistit na patřičné úrovni. Komise na to Velebu upozornila, stejně jako na další nedostatky žádosti, uvedla na senátním webu Davidová.

Strana práv občanů má blízko ke svému čestnému předsedovi, prezidentovi Miloši Zemanovi, který podle pozvánky na webu iniciativy Islám v ČR nechceme nad konferencí převzal záštitu. Zeman už dříve aktivity protiislámské iniciativy veřejně podpořil. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v Ženěvě vyjádřil znepokojení nad "xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků" českého prezidenta. Zeman podle svého mluvčího na svých výrocích o islámu trvá.

Ještě před stažením Velebovy žádosti vyjádřili kvůli konferenci obavy představitelé muslimů v Česku v dopise zaslaném senátorům. "Přijde nám skandální, aby prostory Senátu byly zneužity populistickými řečníky, kteří opakovaně používají diskriminační a dehonestující rétoriku vůči českým muslimům," píše tajemník Muslimské obce v Praze Vladimír Sáňka.

O zaměření konference, která by se podle dostupných informací mohla přece jen uskutečnit na jiném místě než v horní komoře, napovídaly názvy mnohých příspěvků i řada řečníků. O bezpečnostních rizicích masové imigrace do Evropy měl přednášet předseda strany Úsvit - Národní koalice Miroslav Lidinský. Prezident Centra pro studium politického islámu Bill Warner svůj příspěvek nazval "Džihád imigrací". Aktivity Bloku proti islámu měla popsat předsedkyně spolku Naštvané matky Eva Hrindová.

Politická korektnost jako zdroj rezignace na obranu evropských hodnot měl být tématem přednášky předsedy Institutu mezikulturních studií Václava Janouška. Spisovatel Benjamin Kuras měl mít projev s názvem "Zákony šaría a evropská dhimmikracie". Nad imigrací jako jedním z projevů krize EU se měl zamyslet bývalý europoslanec Ivo Strejček, člen správní rady Institutu Václava Klause.

Ohlášení řečníci podle tajemníka pražské muslimské obce využívají stereotypy i vymyšlené informace k vyvolávání nenávisti, která se už i v Česku projevuje napadáním muslimů, zejména žen nosících šátek. "Naše velmi malá muslimská komunita se naopak vždy otevřeně stavěla proti jakékoli formě extremismu a nepřijatelného násilí, ke kterým bohužel v některých částech muslimského světa dochází," doplnil Sáňka.

Přečteno: 923x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Islamofobie, Uprchlíci, Miloš ZemanHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo