romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Marksová navrhuje snížení doplatků na bydlení. Aktivisté protestují a srovnávají ji s Drábkem

29.9.2015 10:54
Členové Platformy pro sociální bydlení protestují (29. 9. 2015) před ministerstvem práce proti návrhu novely o hmotné nouzi, která má snížit dávky na bydlení lidem v ubytovnách. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Členové Platformy pro sociální bydlení protestují (29. 9. 2015) před ministerstvem práce proti návrhu novely o hmotné nouzi, která má snížit dávky na bydlení lidem v ubytovnách. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Tisícům lidí hrozilo vyhnání na ulici na základě novely zákona o hmotné nouzi, která začala platit v květnu a už v červnu politici uznali, že je absurdní a musí se znovu novelizovat. Nyní ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová připravila nové znění zákona a zdá se, že problémy se mohou vrátit v podobné míře jako na jaře. Proti její novele právě protestují aktivisté před budovou ministerstva.

Marksová navrhuje snížení doplatků na bydlení a argumentuje nutností bojovat s „obchodem s chudobou“. „Jedná se o součást boje proti obchodu s chudobou, který kvete na českých ubytovnách. Dnes "podnikatel" koupí polorozpadlý dům a sestěhuje tam sociálně nejslabší z různých koutů země, zatímco lidé v obci jen bezmocně přihlížejí. Majitelé těchto zařízení si často účtují horentní sumy za bydlení ve zcela nevyhovujících podmínkách s vědomím, že většinu částky za bydlení zaplatí za lidi v hmotné nouzi stát,“ vysvětluje na svém facebookovém profilu.

Podle aktivistů a odborníků z Platformy za sociální bydlení ale toto popjetí boje s provozovateli ubytoven fungovat nebude. „Ministryně tento návrh předkládá bez analýzy dopadů s tím, že snížení doplatku na bydlení je podle ní nástrojem pro boj s byznysem s chudobou. To je podle Platformy pro sociální bydlení nesprávná spekulace - ubytovatelé ceny nesníží, a tak rodiny budou muset doplácet těchto 22 % z peněz, které mají aktuálně na jídlo,“ vysvětlují.

V přístupu k novele nejsou jednotni ani vládní politici – proti snížení doplatku na bydlení se postavil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Podle Platformy je nezbytné nejprve přijmout zákon o sociálním bydlení. Nekoncepční a nepromyšlené reformy před zajištěním dostatku sociálních bytů zase jen ohrozí nejchudší lidi z ubytoven. V této souvislosti aktivisté také kladou otázku, zda se návrh sociální demokratky Michaely Marksové nepodobá „antisociálním“ reformám bývalého ministra Jaromíra Drábka (TOP 09).

Aktivisté zorganizovali na podporu lidí v bytové nouzi akci Noc venku – stráví den i noc před ministerstvem, aby úředníky konfrontovali s realitou života na ulici. „Chceme jim ukázat ten druhý svět na ubytovnách a na ulici. Nabízíme jim polévku za korunu, kterou jedinou budou moci lidé jíst v důsledku této novely,“ řekl Vít Lesák z Platformy serveru iDNES.cz.

Od 15:00 do 22:00 budou organizátoři promítat dokument a připravili i hudební vystoupení či vyprávění obyvatel ostravských ubytoven. Zhruba stovka lidí se pak chystá na místě přenocovat. Členové Platformy doufají v to, že si tak vymůžou jednání s ministryní.

VIDEO

Přečteno: 1126x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ubytovny, Michaela Marksová-TominováHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo