romea - logo
14. října 2019 (pondělí)
svátek má Agáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Marksová navrhuje snížení doplatků na bydlení. Aktivisté protestují a srovnávají ji s Drábkem

29.9.2015 10:54
Členové Platformy pro sociální bydlení protestují (29. 9. 2015) před ministerstvem práce proti návrhu novely o hmotné nouzi, která má snížit dávky na bydlení lidem v ubytovnách. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Členové Platformy pro sociální bydlení protestují (29. 9. 2015) před ministerstvem práce proti návrhu novely o hmotné nouzi, která má snížit dávky na bydlení lidem v ubytovnách. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Tisícům lidí hrozilo vyhnání na ulici na základě novely zákona o hmotné nouzi, která začala platit v květnu a už v červnu politici uznali, že je absurdní a musí se znovu novelizovat. Nyní ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová připravila nové znění zákona a zdá se, že problémy se mohou vrátit v podobné míře jako na jaře. Proti její novele právě protestují aktivisté před budovou ministerstva.

Marksová navrhuje snížení doplatků na bydlení a argumentuje nutností bojovat s „obchodem s chudobou“. „Jedná se o součást boje proti obchodu s chudobou, který kvete na českých ubytovnách. Dnes "podnikatel" koupí polorozpadlý dům a sestěhuje tam sociálně nejslabší z různých koutů země, zatímco lidé v obci jen bezmocně přihlížejí. Majitelé těchto zařízení si často účtují horentní sumy za bydlení ve zcela nevyhovujících podmínkách s vědomím, že většinu částky za bydlení zaplatí za lidi v hmotné nouzi stát,“ vysvětluje na svém facebookovém profilu.

Podle aktivistů a odborníků z Platformy za sociální bydlení ale toto popjetí boje s provozovateli ubytoven fungovat nebude. „Ministryně tento návrh předkládá bez analýzy dopadů s tím, že snížení doplatku na bydlení je podle ní nástrojem pro boj s byznysem s chudobou. To je podle Platformy pro sociální bydlení nesprávná spekulace - ubytovatelé ceny nesníží, a tak rodiny budou muset doplácet těchto 22 % z peněz, které mají aktuálně na jídlo,“ vysvětlují.

V přístupu k novele nejsou jednotni ani vládní politici – proti snížení doplatku na bydlení se postavil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Podle Platformy je nezbytné nejprve přijmout zákon o sociálním bydlení. Nekoncepční a nepromyšlené reformy před zajištěním dostatku sociálních bytů zase jen ohrozí nejchudší lidi z ubytoven. V této souvislosti aktivisté také kladou otázku, zda se návrh sociální demokratky Michaely Marksové nepodobá „antisociálním“ reformám bývalého ministra Jaromíra Drábka (TOP 09).

Aktivisté zorganizovali na podporu lidí v bytové nouzi akci Noc venku – stráví den i noc před ministerstvem, aby úředníky konfrontovali s realitou života na ulici. „Chceme jim ukázat ten druhý svět na ubytovnách a na ulici. Nabízíme jim polévku za korunu, kterou jedinou budou moci lidé jíst v důsledku této novely,“ řekl Vít Lesák z Platformy serveru iDNES.cz.

Od 15:00 do 22:00 budou organizátoři promítat dokument a připravili i hudební vystoupení či vyprávění obyvatel ostravských ubytoven. Zhruba stovka lidí se pak chystá na místě přenocovat. Členové Platformy doufají v to, že si tak vymůžou jednání s ministryní.

VIDEO

Přečteno: 1123x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ubytovny, Michaela Marksová-TominováHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo