romea - logo
17. srpna 2018 (pátek)
svátek má Petra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape, soudnička: Podněcování k lynči je trestné

Praha, 10.11.2014 16:10, (ROMEA)
Markus Pape. Foto: František Kostlán
Markus Pape. Foto: František Kostlán

Ve čtvrtek projednal Městský soud v Praze odvolání politika Otta Chaloupky proti svému odsouzení Obvodním soudem pro Prahu 1 ze začátku září. Tehdy byl odsouzen za podněcování nenávisti proti etnické skupině k půlročnímu podmíněnému trestu. Server Romea.cz o průběhu soudního řízení informoval například zde nebo zde.

Shrneme to: Otto Chaloupka loni v polovině června zveřejnil na Facebooku otevřený dopis, ve kterém plošně obvinil Romy z krádeží, napadení a zneužívaní sociálních dávek. Vyhrožoval, že dojde k masakrům ze strany neromských občanů, které údajně Romové neustále napadají. Františku Tomášovi, adresátovi dopisu, se ve skutečnosti krátce předtím podařilo ukončit noční násilný střet opilců v ulicích severočeského města Duchcov.

Podle obhajoby říká BISka to samé

Tomáš Stuchlík, soudce Městského soudu, ve čtvrtek nejdříve rozsáhle referoval o obsahu rozsudku nalézacího soudu i o odvolání obžalovaného proti němu. Pak se ptal obhájce Chaloupky, zda chce něco říci anebo navrhnout další důkazy. Ten odkázal na své písemné odvolání a pak požádal soud, aby zvážil přečtení nedávno zveřejněného souhrnu výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle obhajoby zpráva uvádí to samé, co uvedl Chaloupka loni ve zmíněném dopise.

Soudce na to reagoval nekompromisně. „Otázkou bylo, zda máte návrhy na další dokazování. Máte, nemáte?“ Načež obhájce svůj návrh stáhnul: „Nemám.“ Nová zpráva BISky skutečně jen upozorňuje na to, že v současné době mohou být nebezpečnější než neonacisté běžní občané podněcovaní politiky k násilnému napadení dalších občanů.

Městská státní zástupkyně pak podpořila obsah obžaloby i rozsudku slovy „právní kvalifikace zcela odpovídá provedeným důkazům“. Navrhla, aby soud odvolání zamítl. Obhajoba naopak požádala soud, aby napadený rozsudek zrušil a Chaloupku zprostil viny. „Rozsudek neuvádí žádný konkrétní výrok mého klienta, který by naplnil podstatu trestného činu.“ Proto je podle něho nepřezkoumatelný.

Novodobí vůdci

Před vyhlášením rozsudku soudce Stuchlík zakázal pořizování audio nebo videozáznamu. Pokusím se tedy jeho slova rekonstruovat: dokazování soudu bylo úplné, rozsudek prvoinstančního soudu je zcela konkrétní a jasně určuje, kterými výroky Chaloupka splňoval podstatu trestného činu. Tohle nebylo jen podněcování k nenávisti proti etnické skupině, ale „k napadení, k lynči“. „Vy jste v té době byl poslancem parlamentu“, řekl Chaloupkovi do očí. „Vaším úkolem nebylo podnítit lidi k násilí, ale bránit mu. Místo toho jste je vyzval, aby následovali své vůdce“. Tím připomněl způsob nástupu nacistů v Třetí říši.

Závěrem soudce přece jen vyslovil malou námitku k napadenému rozsudku. Obvodní soud podle něho podcenil stupeň nebezpečnosti jednání obžalovaného. „Kdyby uložený trest byl přísnější, také bychom s ním souhlasili.“ Tříčlenný senát odvolacího soudu ovšem sám mohl trest zpřísnit. Zřejmě však politikovi nechtěl poskytnout další možnost získat publicitu. Stuchlík si vystačil s tím, že Chaloupku poučil jako malého kluka. „Máte podmínku, dejte si pozor!“

Na facebookové stránce bývalého poslance někdo předem vyzval jeho příznivce, aby Chaloupku přišli podporovat u soudního jednání. K osobní účasti se přihlásilo 22 osob, nakonec však dorazila jen hrstka lidí – jeden z mála byl Michal Babák, bývalý poslanec a spolustraník Chaloupky. Odvolací soud proběhl téměř bez pozornosti médií. Chaloupka nedávno prohrál volby do Senátu, jeho čerstvě založená strana v komunálních volbách zcela propadla. Podle svých slov se vrací do podnikání, v politice neuspěl - a nyní ani před soudem. Svůj slovník v poslední době zmírňuje.

Dejte si pozor, pánové politici

Chaloupka pravděpodobně podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten pak může vydat rozhodnutí směrodatné pro budoucí rozhodování nižších soudů v podobných kauzách, kterých v poslední době nebylo zrovna málo. Pokud jak Nejvyšší, tak i Ústavní soud případné stížnosti Chaloupky zamítnou, zbude už jen cesta k Evropskému soudu pro lidská práva, který je znám tím, že klade velký důraz na ochranu svobody slova.

Po zářijovém prvním rozsudku v této věci se v českých médiích rozpoutala vášnivá diskuse o tom, zda rozsudek neohrožuje svobodu projevu. Jindřich Šídlo z Hospodářských novin například upozornil na to, že Facebook „je výroků, jaký pronesl Chaloupka, plný od rána do večera“. Martin M. Šimečka z týdeníku Respekt na to reagoval slovy: „Pokud by soud nyní postupoval spravedlivě, tak má práci na dalších sto let“. Jenže Chaloupka vůbec nebyl odsouzen za své protiromské výroky. Provinil se tím, že je nejen jednou, ale systematicky prokazatelně používal k vyhrocování konfliktu, což v jiných zemích už vícekrát vedlo i k vyvolání občanských válek.

Čtvrteční rozsudek je významný i z politických důvodů. Podává vysvětlení o tom, jak loni mohlo dojít k tak extrémně nebezpečným protiromským pochodům v zemi obecně spíše známé tím, že jejich občané jdou do ulic demonstrovat málokdy. Otto Chaloupka zdaleka není jediným českým politikem, který si ohřívá svou polívčičku veřejnými výzvami k násilí. Nyní další politici vidí, jak mohou případně dopadnout u soudu. 

Přečteno: 1369x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Otto Chaloupka, podněcování, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Matka romského dítěte, které mělo údajně stát na začátku konfliktu v brouzdališti v Dubí, poskytla 11. 8. 2018 rozhovor serveru Romea.cz (FOTO: repro ROMEA TV)

videoVIDEO: Nové svědectví z rvačky na koupališti v Dubí. Konflikt měla vyprovokovat "bílá" žena. Hodila s romským dítětem do bazénku

12.8.2018 11:45
Koupaliště Plivátko v Dubí je momentálně asi nejznámější v celé naší republice. Jak již server Romea.cz informoval zřejmě banální incident nebo dokonce jen hra dětí v brouzdališti vyvolala hádku a následně i rvačku nejdříve mezi "bílou" a romskou ženou. Pak se do bitky zapojili i muži. I když se celá událost odehrála už v úterý, do dnešního dne média nezveřejnila výpověď ani jednoho Roma nebo Romky.
 celý článek

Michal Koky, student druhého ročníku farmacie na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně (FOTO: archiv Michala Kokyho)

Student farmacie Michal Koky: Lidé si myslí, že jsem Ital nebo Řek

8.8.2018 0:01
Michal Koky studuje druhým ročníkem farmacii na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. „Zdravotnictví mě lákalo už od dětství. Vždy jsem věděl, že se v budoucnu chci pohybovat v této sféře. Na gymnáziu mě ze všech předmětů nejvíce bavila chemie. Farmacie zahrnuje obě tyto oblasti, a tak jsem si ji vybral jako studijní obor,“ přibližuje Michal.
 celý článek

Ilustrační FOTO

Banální konflikt v brouzdališti vedl k rvačce. Několik Romů mělo zbít mladého muže. Policie rasistický podtext prozatím nevyšetřuje

8.8.2018 21:57
Na koupališti v severočeském Dubí došlo ke rvačce, kterou vyvolala roztržka mezi matkami na dětském brouzdališti. Skupina několika Romů pak měla brutálně zbít mladíka, který se zastal jedné z žen. O situaci informovali svědci přes sociální sítě a událost vyvolala vlnu protiromských rasistických příspěvků. Policie však okolnosti případu teprve prošetřuje a zatím vyloučila rasový motiv incidentu.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo