romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muzeum romské kultury vyzvalo Klause mladšího k omluvě za zveřejnění rasistického protiromského vtipu v den připomínky romského holokaustu

3.8.2020 9:34
Muzeum romské kultury vyzvalo Václava Klause mladšího, aby se omluvil za rasistický protiromský vtip, který umístil na svůj facebookový profil v Památný den romského holokaustu, 2. 8. 2020 (Koláž: Romea.cz)
Muzeum romské kultury vyzvalo Václava Klause mladšího, aby se omluvil za rasistický protiromský vtip, který umístil na svůj facebookový profil v Památný den romského holokaustu, 2. 8. 2020 (Koláž: Romea.cz)

Muzeum romské kultury vyzvalo Václava Klause mladšího, aby se omluvil za rasistický protiromský vtip, který umístil na svůj facebookový profil v Památný den romského holokaustu. Podle muzea je takový vtip vždy rasistický, ale vložit ho v den, kdy si Romové připomínají vyvraždění tisíce svých předků, je nepřijatelné.

"Památný den romského holokaustu je mimořádně bolestný den pro všechny Romy a Sinty na světě. Zrůdná ideologie postavená na rasismu zničila miliony životů, nejen těch, kteří zemřeli, ale také těch, kteří po nich zůstali. Vkládat ve stejný den na sociální sítě vtipy postavené na tom, že je jsou Romové nevzdělaní nebo nevzdělavatelní, je ostudné. Takový příspěvek je rasistický vždy, 2. srpna, v den, kdy si v Osvětimi a v Letech u Písku připomínáme desítky tisíc svých obětí, je ale naprosto nepřijatelný," napsala tisková mluvčí Muzea romské kultury Alica Heráková.

"Vyzýváme Václava Klause ml. k alespoň elementární sebereflexi a omluvě," doplnila.

Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší v den, kdy si Romové na celém světě připomínají oběti romského holokaustu, umístil na svůj Facebook rasistický protiromský vtip a sklidil za něj drtivou kritiku. Jak již server Romea.cz informoval, Klaus odmítl, že by šlo o rasistický vtip.

Někteří diskutéři pod Klausovým příspěvkem mají o motivaci zveřejnění vtipu poměrně jasno. "Pěkně jste si to Václave zase vymyslel, aby jste byl za mučedníka. Evidentně Vás tahle poloha baví a hlavně asi přináší body u Vašich oddaných," napsal jeden z diskutujících a nebyl s tímto názorem osamocený.

"Tak nalejme si cistyho vina Vaclave. Tak blbej, abyste nevedel, co to vyvola, kdyz takovejhle vtip budete sdilet zrovna Vy, bejt nemuzete. Takze v tom vidim spis kalkul, ze se zvedne nejaka vlna nevole a vy budete moc bojovat proti smyslenymu omezovani svobody slova. Trefil jsem to?" ptá se doslova další diskutující.

Rasistický Václava Klause mladšího už má 284 sdílení a někteří Klausovi příznivci ho využili k dalším rasistickým útokům proti Romům.

Přečteno: 4314x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum, Muzeum romské kultury, Trikolora, Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Památný den romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo