romea - logo
7. března 2021 (neděle)
svátek má Tomáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na ombudsmana Křečka se valí další kritika. Ohrazuje se i Agentura pro sociální začleňování. Nefunkční instituce? Nikoliv. S Agenturou je spokojených 82 % spolupracujících obcí

19.1.2021 15:54
David Beňák, ředitel Agentury pro sociální začleňování (FOTO: ROMEA TV)
David Beňák, ředitel Agentury pro sociální začleňování (FOTO: ROMEA TV)

Agentura pro sociální začleňování se ohradila proti výrokům, které minulý týden v rámci kritiky Strategie romské integrace na léta 2021-2030 zveřejnil veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Ten pokládá Agenturu za zcela nefunkční. Podle Agentury proti jeho výrokům hovoří data i zkušenosti z terénu. Uvedla to Agentura ve vyjádření pro zpravodajský server Romea.cz.

"Musím zmínit i Agenturu pro sociální začleňování, kterou pokládám za zcela nefunkční instituci, neboť s ní řada obcí odmítá spolupracovat," uvedl Křeček a společně s Platformou pro sociální bydlení ji označil za viníka toho, že se za jejich působení počet vyloučených lokalit téměř ztrojnásobil.

"Ve všech typech podpory momentálně s Agenturou spolupracuje 169 obcí po celé České republice. Na sklonku roku 2020 proběhlo šetření zaměřené mimo jiné na hodnocení kvality spolupráce. Agentura se zástupců jednotlivých spolupracujících obcí tázala, jak hodnotí její intervenci na svém území. Celkovou spokojenost vyjádřilo 82 % z nich," uvedl ve vyjádření pro Romea.cz Petr Syruček, mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj, pod které spadá Odbor pro sociální začleňování - tedy Agentura pro sociální začleňování jejíž ředitelem je David Beňák.

"Jen v roce 2019 (data za rok 2020 se v tuto chvíli zpracovávají) Agentura téměř 8 000 lidem zajistila dluhové poradenství, 1 200 lidem pomohla získat nebo si udržet bydlení a díky její podpoře mají obce k dispozici 60 nových asistentů prevence kriminality. 3 500 dětí má díky spolupráci s Agenturou lepší podmínky pro vzdělávání, přičemž zhruba 1 500 z nich je Romů. Soustavně také pomáhá prosazovat účinné legislativní nástroje pro boj se sociálním vyloučením na lokální i národní úrovni," dodal ve vyjádření pro Romea.cz Syruček.

Stanislava Křečka za vyjádření ke strategii romské integrace na roky 2021-203 již kritizovali zástupci neziskových organizací i členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Ti uvedli, že Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě a soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů.

Přečteno: 739x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Stanislav Křeček, Ombudsman, Vláda, StrategieHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo