romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Někteří Romové kritizují Památník Lidice za správu piety v Letech. Ředitel Červencl tyto výhrady odmítá

Praha, 5.8.2013 14:40, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Podle pozůstalých po romských obětech holokaustu a několika romských organizací nespravuje Památník Lidice pietní místo v Letech u Písku vhodně a citlivě. Vadí jim prezentace na webu či informační tabule bez zmínky o vepřínu, který stojí v místě někdejšího nacistického sběrného tábora pro Romy. Vyzvali Romy, aby se akcí lidického památníku v Letech neúčastnili. Trvají na odstranění velkovýkrmny. Prohlášení s výzvou poskytl ČTK i Romea.cz Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Ředitel lidického památníku Milouš Červencl výhrady odmítá.

DOKUMENT

"Uráží nás hrubé zkreslování základních historických skutečností prostřednictvím textů, které jsou součástí naučné stezky, což ve svém důsledku vede k ponížení obětí romského holocaustu a pozůstalých," uvedly čtyři desítky lidí a několik organizací ve výzvě. Podle nich lidický památník získal správcování "nečestným jednáním s pozůstalými" a nemá "morální právo" pořádat pietní akty.

Památník Lidice je organizace ministerstva kultury. O tom, že bude místo spravovat, rozhodla v roce 2009 vláda. Podle autorů výzvy jen údržba a úprava okolí nestačí. Dál žádají odstranění vepřína. Tento krok doporučilo Česku už několik mezinárodních institucí, naposledy před nedávnem Výbor OSN pro lidská práva.

Podle Červencla nejsou internetové stránky špatně spravované a informační tabule byly před instalací schváleny odborníky. "Pokud jde o vepřín, tak to nám nepřísluší, to je věcí vlády. Na pietní vzpomínce jsme byli chváleni všemi členy vlády, kteří tam byli a byli jsme chváleni i Romy. Památník spravujeme s nejlepším vědomím a svědomím," řekl Červencl. Dodal, že práci památníku měla hodnotit spíš nadřízená organizace, tedy ministerstvo kultury.

Výbor pro odškodnění obětí romského holocaustu připomněl, že záměr odstranit vepřín zmínily ve svých dokumentech i bývalé vlády. Se zdůvodněním, že na odkoupení velkovýkrmny stát nemá peníze, autoři výzvy nesouhlasí. Navrhují zřízení fondu, který by peníze shromažďoval.

Podle čtyř desítek pozůstalých a několika organizací jsou na informačních tabulích u pohřebiště "neúnosné, urážející a zjednodušené soudy". Píše se na nich prý třeba o "odlišné kulturní a společenské úrovni" poválečných romských přistěhovalců ze Slovenska ve srovnání s českými Romy, což by měla být jedna z překážek dobrého soužití. "Co mají Romové se slovenskými kořeny, kteří tvoří drtivou většinu současné romské populace u nás, cítit ve svém nitru při čtení tabulí? A jak mají rodiče problematické, paušálně hodnotící texty vysvětlovat svým dětem?" ptají se ve výzvě pozůstalí a aktivisté.

Letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí. Celkem 327 lidí v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků tak bylo nacisty zavražděno 90 procent českých Romů.

Přečteno: 1929x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, památník, Pietní akce, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo