romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Někteří Romové kritizují Památník Lidice za správu piety v Letech. Ředitel Červencl tyto výhrady odmítá

Praha, 5.8.2013 14:40, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Podle pozůstalých po romských obětech holokaustu a několika romských organizací nespravuje Památník Lidice pietní místo v Letech u Písku vhodně a citlivě. Vadí jim prezentace na webu či informační tabule bez zmínky o vepřínu, který stojí v místě někdejšího nacistického sběrného tábora pro Romy. Vyzvali Romy, aby se akcí lidického památníku v Letech neúčastnili. Trvají na odstranění velkovýkrmny. Prohlášení s výzvou poskytl ČTK i Romea.cz Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Ředitel lidického památníku Milouš Červencl výhrady odmítá.

DOKUMENT

"Uráží nás hrubé zkreslování základních historických skutečností prostřednictvím textů, které jsou součástí naučné stezky, což ve svém důsledku vede k ponížení obětí romského holocaustu a pozůstalých," uvedly čtyři desítky lidí a několik organizací ve výzvě. Podle nich lidický památník získal správcování "nečestným jednáním s pozůstalými" a nemá "morální právo" pořádat pietní akty.

Památník Lidice je organizace ministerstva kultury. O tom, že bude místo spravovat, rozhodla v roce 2009 vláda. Podle autorů výzvy jen údržba a úprava okolí nestačí. Dál žádají odstranění vepřína. Tento krok doporučilo Česku už několik mezinárodních institucí, naposledy před nedávnem Výbor OSN pro lidská práva.

Podle Červencla nejsou internetové stránky špatně spravované a informační tabule byly před instalací schváleny odborníky. "Pokud jde o vepřín, tak to nám nepřísluší, to je věcí vlády. Na pietní vzpomínce jsme byli chváleni všemi členy vlády, kteří tam byli a byli jsme chváleni i Romy. Památník spravujeme s nejlepším vědomím a svědomím," řekl Červencl. Dodal, že práci památníku měla hodnotit spíš nadřízená organizace, tedy ministerstvo kultury.

Výbor pro odškodnění obětí romského holocaustu připomněl, že záměr odstranit vepřín zmínily ve svých dokumentech i bývalé vlády. Se zdůvodněním, že na odkoupení velkovýkrmny stát nemá peníze, autoři výzvy nesouhlasí. Navrhují zřízení fondu, který by peníze shromažďoval.

Podle čtyř desítek pozůstalých a několika organizací jsou na informačních tabulích u pohřebiště "neúnosné, urážející a zjednodušené soudy". Píše se na nich prý třeba o "odlišné kulturní a společenské úrovni" poválečných romských přistěhovalců ze Slovenska ve srovnání s českými Romy, což by měla být jedna z překážek dobrého soužití. "Co mají Romové se slovenskými kořeny, kteří tvoří drtivou většinu současné romské populace u nás, cítit ve svém nitru při čtení tabulí? A jak mají rodiče problematické, paušálně hodnotící texty vysvětlovat svým dětem?" ptají se ve výzvě pozůstalí a aktivisté.

Letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí. Celkem 327 lidí v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků tak bylo nacisty zavražděno 90 procent českých Romů.

Přečteno: 1924x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, památník, Pietní akce, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo