romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nikola Taragoš: Do stanového městečka se část uprchlíku přesune dnes večer nebo v pátek ráno

12.5.2022 14:54
Ministr vnitra Vít Rakušan a ředitel organizace Romodrom Nikola Taragoš - 25. 4. 2022 (FOTO: ROMEA TV)
Ministr vnitra Vít Rakušan a ředitel organizace Romodrom Nikola Taragoš - 25. 4. 2022 (FOTO: ROMEA TV)

Do stanového městečka, jehož stavbu dnes v Praze-Troji dokončili hasiči, by se první uprchlíci z Ukrajiny mohli začít přesouvat dnes večer, nebo nejpozději v pátek. ČTK to řekl Nikola Taragoš, ředitel organizace Romodrom, která se bude na provozu městečka podílet. Rozhodnutí o termínu přesunu by mělo padnout na odpoledním zasedání pražského krizového štábu. Stany mají odlehčit přetíženému hlavnímu nádraží, kde podle občanských iniciativ v nedůstojných podmínkách přebývají stovky běženců, převážně romského původu.

Hasiči vybudovali stany pro uprchlíky v noci na dnešek, dopoledne se ještě připojovaly sítě. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka ČTK po poledni řekl, že je vše dokončeno a městečko může během dneška začít fungovat. Nyní se podle něj čeká, až pražský magistrát areál převezme. Na provozu by se měla podílet také Správa uprchlických zařízení.

VIDEO

"Teď bude porada na krizovém štábu a z ní se odvine, kdy přesně se budou navážet první uživatelé stanového městečka. Odhad je, že by to mohlo být dnes, nejpozději zítra," řekl ČTK Taragoš. Očekává, že na krizovém štábu bude představen někdo, kdo bude řídit provoz na místě.

"My jako neziskové organizace a další participanti bychom se měli postarat o práci s těmi lidmi," doplnil. Vedle magistrátu a Správy uprchlických zařízení by mohly v místě podle Taragoše působit také zástupci Červeného kříže a organizace RomPraha.

V deseti stanech, které vyrostly na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem, jsou lůžka pro 150 lidí. Městečko má také vlastní jídelnu, sprchy a toalety.

Geti Mubeenové z Organizace pro pomoc uprchlíkům: 150 lůžek je málo, to nám neuleví

Podle Geti Mubeenové z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která na nádraží působí, to situaci nevyřeší. "150 lůžek nám v žádném případě neuleví," řekla dnes ČTK.

Výstavbu stanového městečka stejně jako Taragoš nepovažuje za šťastné řešení. Podle Mubeenové chybí sociální a právní služby pro uprchlíky. Zatím podle ní ani není jasné, podle čeho se budou běženci k přesunu do stanového městečka vybírat. Očekává, že více jasno bude po krizovém štábu.

Přečteno: 635x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Uprchlíci, Praha, Migrace, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo