romea - logo
27. října 2020 (úterý)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obce mohou zavírat ubytovny pro chudé. Přibude lidí bez domova, varují odborníci

27.5.2015 14:22
Ubytovna Kosmos v Karviné. Foto: Archiv Romea.cz
Ubytovna Kosmos v Karviné. Foto: Archiv Romea.cz

Měla být důležitým opatřením proti byznysu s chudobou. Teď se díky ní mohou ze stovek lidí stát bezdomovci. Novela zákona o hmotné nouzi, kterou vláda změnila zákon o pomoci v hmotné nouzi, platí od letošního května. Díky ní nově rozhodují namísto úřadů práce o přidělení doplatků na bydlení obce. Ty tak mohou prosadit zrušení ubytoven pro chudé – a jejich obyvatele tak dostat na ulici.

„Většina obcí se chová rozumně, vědí, že si nemohou vytvořit desítky nebo stovky nových bezdomovců. Věřím, že rozhodují odpovědně,“ řekla dnes na Konferenci k výsledkům Analýzy sociálně vyloučených lokalit ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Změna zákona o hmotné nouzi byla myšlena tak, aby obce měly regulační moc nad ubytovnami. Výsledky vyhodnotíme za 1 – 3 měsíce a budeme o tom jednat se Svazem měst a obcí,“ přiblížila ministryně.

Mnozí odborníci však před možnými důsledky varují. „Od května se opravdu bude moct stát, že obec nevydá souhlas s výplatou doplatku na bydlení na konkrétní ubytovnu a lidé tak přijdou o peníze, ze kterých by si bydlení mohli zaplatit. Podle ombudsmanky je to protiústavní, protože doplatek na bydlení je nároková dávka. Pokud tomu správně rozumím, ten návrh připravila ostravská ODS spolu s paní Řápkovou,“ řekl již dříve v rozhovoru pro server Romea.cz předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka.

Doplatek na bydlení je jednou z dávek, kterou stát přispívá lidem, kteří se ocitli bez prostředků a nemohou si zabezpečit bydlení – ani s poskytnutým příspěvkem na bydlení ze systému státní sociální podpory. Novela má řízení o doplatku na bydlení zjednodušit a zamezit jeho zneužívání, vyplácení do nevyhovujících prostor. Chce také zvýšit motivaci osob k řešení své nepříznivé bytové sociální situace.

Dosud se příspěvek vyplácel majitelům ubytovacích zařízení na počet ubytovaných lidí, takže se jim vyplatilo pronajímat jednu místnost třeba i početným rodinám. Od května se doplatek vyplácí na prostor – pro jednoho obyvatele je to minimálně osm metrů čtverečních, pro každého dalšího spolubydlícího pět. Pokud majitel standardy včetně hygienických, které novela požaduje, nedodrží, nebude moci na své klienty příspěvek na bydlení čerpat. Posuzují se osoby žijící v dlouhodobých ubytovnách, kterých bylo podle seznamu ministerstva zdravotnictví v polovině letošního dubna v České republice 375.

Rozhodnutí o neudělení příspěvku, které mohou obce v rámci posuzovacího procesu učinit, tak zastaví přívod peněz majitelům nevyhovujících ubytoven. Ti pak vypovědí smlouvy svým nájemníkům, kteří skončí na ulici, protože nebudou bez doplatku na bydlení schopni nájemné platit.

"Věříme, že obce tuto svoji novou pravomoc uchopí rozumně a že souhlas neudělí jen v jednotlivých odůvodněných případech s vědomím, že je nutné těmto osobám nalézt jiné bydlení, kam budou moci být dávky na bydlení poskytnuty," uvedl pro TN.cz tiskový mluvčí ministerstva Petr Habáň.

K tomu, aby nelikvidovaly všechny ubytovny na svém území a neudělaly tak ze sociálně slabých bezdomovce, vyzvala Marksová obce v druhé polovině května. Reagovala tak na první vyjádření ze strany obcí, které pohrozily, že lidem na ubytovnách doplatky na bydlení zablokují. Mezi nimi byl například Bohumín nebo Karviná. Podle starosty Bohumína Petra Víchy město včas neobdrželo potřebné informace k tomu, jakou přesnou podobu bude mít v praxi vydávání posuzujících stanovisek, nemá o žadatelích prakticky žádné informace a nemůže tak zodpovědně rozhodovat o tom, komu příspěvek poskytne a čí žádost o něj odmítne.

„Negativní i pozitivní stanovisko se musí zdůvodnit, je to na šetření sociálních pracovníků. Záporné stanovisko se může dát tehdy, když má člověk opakované přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo majetku,“ přiblížila pro Deník.cz Miroslava Sobková ze Svazu měst a obcí ČR.

Obce mají při posuzování žádostí o doplatek na bydlení povinnost vypracovat a odevzdat na příslušnou krajskou hygienu provozní řády ke schválení nebo povinnost spolupracovat se stavebními úřady. Pokud by totiž provozní řády nebyly schváleny a objekt by nesplňoval parametry obytného prostoru, příspěvek úřad práce majiteli ubytovny nepřizná. Úřad práce obdržel na konci března od Ministerstva zdravotnictví přehled dlouhodobých ubytovacích zařízení, na kterém byla vyznačena zařízení s neschválenými provozními řády. O těch měl okamžitě informovat příslušné obce.

Možnost regulovat lidi na ubytovnách někteří starostové vítají. „Je to lepší než nic. Stát ubytovny léta podporoval. My to máme přímo na náměstí a dělá to tu neplechu,“ řekl pro stejný deník starosta Nýřan Jiří Davídek.

Přečteno: 1338x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, zákon, novela, ubytovny, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo