romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ombudsman Křeček odebral své zástupkyni Šimůnkové všechny agendy. Ta označila uvedené důvody za lež a zvažuje podání žaloby na ochranu osobnosti

28.6.2022 14:25
Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana a ombudsman Stanislav Křeček (FOTO: oficiální Facebook Ombudsmana)
Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana a ombudsman Stanislav Křeček (FOTO: oficiální Facebook Ombudsmana)

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, a to s účinností od 1. července. Uvedl, že její práci provází lidské i manažerské komplikace. Křečkovo vyjádření ČTK zaslala mluvčí kanceláře Markéta Bočková. Monika Šimůnková se proti výrokům Křečka pro zpravodajský server Romea.cz ohradila a označila je jako lživá. Zvažuje podání žaloby na ochranu osobnosti.

Monika Šimůnková: "Důrazně se ohrazuji proti vyjádřením ombudsmana Křečka, které udal jako důvod, odebráním agendy a zvažuji žalobu na ochranu osobnosti, protože ty vyjádření jsou nepravdivá a lživá."

Ombudsman uvedl, že se rozhodl provést změnu v organizaci rozdělení agend veřejného ochránce práv, kdy s platností od 1. července přejdou agendy, které v minulosti svěřil své zástupkyni, opět pod jeho podpisové právo.

Podle Moniky Šimůnkové jí odebrání agendy oznámil dnes ráno. "Dnes ráno mi oznámil odebrání veškeré mé agendy, což považuju za bezprecedentní krok, který se vůbec, kdy stal v historii ombudsmanství," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Monika Šimůnková, která v jednání Stanislava Křečka vidí jasnou souvislost s pátečním usnesením Senátu.

"Podle mého názoru není náhodou, že se tak stalo 2 dny poté, co senát přijal usnesení, kterým ombudsmana nabádá k tomu, aby se vyvaroval xenofobních a rasistických výrok a aby se mimo jiné choval s respektem ke své zástupkyni, to není náhodou," uvedla Šimůnková.

"Základním předpokladem úspěšné spolupráce je vůle a snaha všech zúčastněných se domluvit. A tuto vůli jsem bohužel ze strany paní zástupkyně necítil a necítím. Věcné diskuse nejen se mnou ale i v širším kolektivu právníků Kanceláře doprovází na její straně ostražitost a nedůvěra. V takové atmosféře pak spolupráce logicky stojí všechny zúčastněné značné úsilí," uvedl jako důvody pro odebrání agendy podle ČTK Stanislav Křeček.

"Podle zkušeností mých kolegů i mých osobních provází práci paní zástupkyně v Kanceláři veřejného ochránce práv zřejmě podobné lidské i manažerské komplikace, o jakých se v minulosti mluvilo už v souvislosti s jejím předchozím působením na Úřadě vlády," uvedl ombudsman bez podrobností.

Šimůnková však uvádí, že na přímou otázku dnes ráno ombudsman Křeček řekl, že Šimůnková dělá svou práci dobře.

"Jako důvod uvedl, že máme jiné názory, ale že svou práci dělám dobře," řekla pro zpravodajský server Romea.cz Monika Šimůnková a v této souvislosti dodala: "Důrazně se ohrazuji proti vyjádřením ombudsmana Křečka, které udal jako důvod odebrání agendy a zvažuji žalobu na ochranu osobnosti, protože ty vyjádření jsou nepravdivá a lživá."

Šimůnková: Křeček manažersky i lidsky naprosto selhává

"Křečka považuji za člověka, který naprosto lidsky, odborně i manažersky selhává. Jeho jednání po dobu dvou a půl let k mé osobě bylo na hraně šikanózního jednání a jsem schopna doložit veškeré skutečnosti, které by to případně dokladovali, ať už to byla dehonestace mé osoby na interních poradách, dehonestace mé osoby na jeho Facebooku, anebo odvolávání z různých poradních orgánů vlády jenom za to, že jsem vyjádřila interně svůj názor na určité věci," doplnila pro Romea.cz Monika Šimůnková.

Zákon o veřejném ochránci práv stanoví, že ochránce může svého zástupce pověřit výkonem části své působnosti. Křeček uvedl, že ve snaze ustálit fungování instituce tuto možnost svěřit část agend zástupkyni nadále nevyužije.

"Stále samozřejmě zůstane mou zástupkyní ve smyslu zákona a bude mne zastupovat v době mé nepřítomnosti. Případně ji mohu pověřit řešením jednotlivých úkolů. Naše stěžovatele bych rád ujistil, že tato organizační změna se nijak nedotkne vyřizování jejich podnětů. Stejně tak budeme s kolegy na úrovni úřadů, ministerstev i vlády pokračovat v diskuzích o řešení systémových problémů nebo připomínkovat legislativní materiály," uvedl ombudsman.

Šimůnková se věnovala například lidsko-právní agendě, tedy třeba monitoringu úmluvy o právech zdravotně postižených lidí, či agendě lidí omezených na svobodě.

Do funkce zástupkyně veřejného ochránce práv ji zvolila Sněmovna v listopadu 2019, tehdy byla veřejným ochráncem práv Anna Šabatová. Na postu Šimůnková nahradila Křečka. Křeček převzal úřad ombudsmana v únoru 2020. Veřejný ochránce práv a jeho zástupkyně měli už dřív neshody. Týkaly se třeba přítomnosti otců u porodu či pobytu rodičů s dětmi v nemocnicích. Šimůnková také loni v lednu uvedla, že Křeček jí odvolal ze tří vládních rad, a to z rady pro lidská práva, pro záležitosti romské menšiny a pro rovnost žen a mužů, kvůli tomu, že kritizovala jeho připomínky k chystané vládní strategii romské integrace do roku 2030. Křeček tehdy uvedl, že svoji zástupkyni neodvolal, protože on je členem těchto rad ze zákona.

Přečteno: 873x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Stanislav Křeček, Monika ŠimůnkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo