Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Organizace ARA ART pořádá v Praze mezinárodní konferenci o situaci romské LGBT+ menšiny

22. února 2022
Čtení na 3 minuty

Organizace ARA ART pořádá ve dnech 24. a 25. února v Pražské tržnici mezinárodní konferenci o situaci romské LGBT+ menšiny. Uzavírá osmnáctiměsíční projekt, jehož cílem bylo zviditelnit situaci romské LGBT+ menšiny, zmapovat ji ve třech vybraných státech Evropské unie a navrhnout potřebné kroky k omezení vícečetné diskriminace, se kterou se členové této skupiny opakovaně setkávají. Zpravodajský server Romea.cz o tom informoval Václav Zeman.

Program konference se bude skládat celkem ze šesti diskuzních panelů. Jeden z nich bude věnován tomu, jak jsou zkušenosti členů romské LGBT+ menšiny reflektovány ve výtvarném a vizuálním umění.

Účastníci dalších diskuzních panelů se zaměří například na to, jak může být problematika vícečetné diskriminace této menšiny zohledněna v národních politikách a politice Evropské unie, nebo na to, jak mohou při snaze o zlepšení situace této menšiny spolupracovat zástupci akademické obce, aktivisté a politici.

V diskuzích bude zastoupena i témata poskytování zdravotní péče Romům, kteří prošli změnou pohlaví, dopadům koronavirové pandemie na tuto skupinu nebo situace LGBT+ romské menšiny v balkánských zemích.

„Jsme velmi rádi, že můžeme na konferenci představit takto rozsáhlý program, který velmi dobře ukazuje, jak se situace členů romské LGBT+ menšiny promítá do celé řady oblastí a životních situací. Kromě přiblížení případů diskriminace – v mnoha případech jde o více četnou diskriminaci – se kterou se členové této skupiny v řadě případů setkávají, chceme na konferenci předložit i řadu konkrétních kroků toho, co by se mělo v nejbližší době změnit, aby se situace této menšiny změnila,“ řekl David Tišer, ředitel organizace ARA ART, která konferenci pořádá.

Na konferenci budou představeny i výstupy výzkumné studie “Romská LGBT+ menšina a její status ve vybraných státech EU (CZ, SK, HU)”. Jde o první systematickou výzkumnou studii svého druhu, která mapuje situaci romské LGBT+ menšiny na území vybraných států Evropské unie. Studie podrobně popisuje situaci LGBTIQ Romů ve třech evropských zemích  z pohledu veřejné správy i neziskových organizací, které jsou v této oblasti aktivní.

„Tato studie měla za cíl především vyplnit informační mezeru, která v této oblasti nadále existuje. Zároveň poskytuje všem klíčovým orgánům a institucím podrobný obraz o situaci této skupiny i návrhy ke konkrétním změnám,“ dodal David Tišer.

Podle odborných odhadů zástupců organizace ARA ART žije dnes v celé Evropě 1,5 milionů LGBT+ Romů a Romek, pro které v tuto chvíli neexistuje cílená odborná pomoc. Organizace ARA ART provozuje v České republice poradnu s názvem Řeknu.to. Ročně se na ni obrací kolem čtyř stovek LGBT+ Romů a Romek z celé České republiky.

Podle organizace ARA ART se členové romské LGBT+ menšiny opakovaně setkávají s vícečetnou diskriminací, která je vedena ze strany většinové společnosti kvůli jejich etnickému původu i kvůli jejich sexuální orientaci. Zároveň se mnohdy setkávají s odsouzením a vyloučením z širšího okruhu rodin i ze strany samotné romské společnosti, která je velmi tradičně orientovaná, a homosexualitu nebo změnu pohlaví vnímá jako něco nepřijatelného. Tento stav vede u Romů a Romek s odlišnou sexuální orientací k jejímu zatajování a k dlouhodobému odloučení od svých nejbližších.

Součástí projektu byla i  informační kampaň „Udělal jsem hroznou věc“, kterou organizace ARA ART realizovala na podzim uplynulého roku. Kampaň otevřeným způsobem ztvárnila vztah dvou romských gayů a problémy, kterým musí členové LGBT+ komunity čelit jak ve většinové, tak zejména konzervativní romské komunitě. Šestiminutový krátký film shlédlo na sociálních sítích více než 700 tisíc lidí. 

VIDEO

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon