romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Organizace Konexe oslaví 10. let a připomene si Den romského odboje v pražském klubu Cross. Bude se diskutovat i o romských uprchlících

11.5.2022 9:40
Ilustrační grafika
Ilustrační grafika

V neděli 15. května proběhnou v pražském klubu Cross oslavy 10. výročí založení organizace Konexe a zároveň si účastníci oslaví Den romského odboje, který se každoročně připomíná 16. května. Zpravodajskému serveru Romea.cz to oznámil Miroslav Brož. Vstup na akci je zdarma.

"Prožijte den plný vzpomínek, zábavy, ochutnejte romské speciality, užijte si romskou hudbu a zúčastněte se debaty o romském odboji proti fašismu a nacismu během Druhé světové války. Vzhledem k současné situaci zařazujeme do programu i debatu o pomoci romským uprchlíkům z Ukrajiny," uvádí v pozvánce organizace Konexe.

V koncentračním táboře Osvětim došlo 16. května 1944 k něčemu naprosto mimořádnému – proti příslušníkům SS se vzbouřili Romové věznění v tzv. Cikánském táboře. Poprvé o této události informoval zpravodajský server Romea.cz v roce 2015, kdy zveřejnil studii historika Michala Schustera, která osvětimské romské povstání popisuje. V roce 2019 představitelé Osvětimského památníku datum zpochybnili. „Díky nové rešerši dnes víme, že pasivní odpor v romském táboře v Březince se odehrál nikoli 16. května, nýbrž na začátku dubna roku 1944. Aktivní odpor proběhl během likvidace tohoto sektoru v srpnu, kdy bylo zavražděno více než 4200 Romů," uvádí památník. Den romského odboje se však nadále připomíná tradičně 16. května.

"Společně si připomeneme hrdinství tehdejších romských vězňů a budeme diskutovat o jeho poselství pro dnešní dny," uvedl Miroslav Brož.

Česko-romské sdružení Konexe vzniklo na jaře roku 2012 v reakci na sérii násilných protiromských demonstrací v roce 2011. Hlavní agendou je podpora romských komunit v době ohrožení a krize a obrana lidských práv Romů a Romek. Věnuje se ale i komunitní práci, radikální a kritické sociální práci, empowermentu a aktivizaci chudých romských komunit. V uplynulých letech se Konexe angažovaly například v boji za odstranění prasečí velkofarmy z míst genocidy Romů v Letech u Písku. Podporovaly romské komunity během nenávistných protiromských demonstrací, pomáhaly romským komunitám, které se staly oběťmi násilných vystěhování, nebo pomáhaly obětem násilí z nenávisti.

PROGRAM

  • 16:30 - Debata o romském odboji, Romské povstání v Osvětimi 16.května 1944
  • 17:30 - Debata o situaci romských uprchlíků z Ukrajiny v ČR (ve spolupráci s Iniciativou Hlavák)
  • 18:30 - 10 let Konexí
  • 19:30 - koncert Gypsy Brož - Roma dance music aneb autentická romská kapela z ústeckých Předlic. Kapela se dala dohromady z obyvatel ubytoven, které byly vystěhovány v roce 2018.
  • 21:30 - koncert Nemusím - rap/hip hop, který navazuje na tvorbu legendární romské ganstahiphop crew De La Negra.
  • 22:30 - DJ

Ochutnávka tradičních romských jídel po celý den!

Přečteno: 498x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

UkrajinaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo