romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Oslavy 17. listopadu se uskuteční z velké části on-line. Do ulic se ale chystají i extremisté

16.11.2020 15:15
Lidé zapalují svíčky 17. listopadu u památníku listopadových událostí u roku 1989 na Národní třídě v Praze (Ilustrační FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)
Lidé zapalují svíčky 17. listopadu u památníku listopadových událostí u roku 1989 na Národní třídě v Praze (Ilustrační FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)

Z velké části do on-line prostředí se letos přesunou oslavy 17. listopadu, některé akce se ale i přes omezení pohybu lidí kvůli koronavirové epidemii budou konat v ulicích. Na pražském Albertově sice nebude tradiční pódium, ale bude možné tu položit svíčku. Prahou projdou také dvě desítky účastníků maskovaného průvodu Sametové posvícení. Politici přijdou položit květiny k pamětní desce na Národní třídě. Program premiéra Andreje Babiše (ANO) zatím není znám, prezident Miloš Zeman věnuje dění 17. listopadu 1989 především tichou vzpomínku.

Koncert pro budoucnost bude mít formu přímého přenosu koncertů a řečnických vystoupení bez přítomnosti veřejnosti. Účastníci, mezi nimiž budou například The Plastic People of the Universe, Tomáš Klus nebo Ewa Farna, vystoupí v uzavřeném areálu na Václavském náměstí. Bez posluchačů v hledišti se uskuteční také Koncert pro svobodu a demokracii České filharmonie, který bude přenášet ČT Art.

Udílení Cen Paměti národa bude bez laureátů cen a s předtočenými vstupy přenášenými Českou televizí. Společnost Post Bellum letos ocení pět osobností z Česka i Slovenska. Mezi nimi je třeba židovská lékařka, která se v Osvětimi starala jako vychovatelka o malé děti, nebo žena, která po únoru 1948 pomohla několika lidem přes hranice. Post Bellum v týž den pořádá také on-line aukci uměleckých děl.

Pietní akt pořádaný každoročně před Hlávkovou kolejí v Praze 2 se letos také nebude konat obvyklým způsobem. Symbolicky se ale budou pokládat květiny k pamětním deskám od 09:00 do 10:00. Květiny se obvykle pokládají také v Žitné ulici u pamětní desky obětí nacistických represí Jana Opletala a Václava Sedláčka.

On-line se také uskuteční oslavy Korzo národní. Ve 12:30 začnou streamované debaty, lidé se rovněž budou kromě diskusí, koncertů a divadel moci mimo jiné připojit ke sledování Modlitby pro Martu, kterou z balkonu Národního divadla zazpívá Aneta Langerová. Před Novou budovou Národního muzea by měl být slavnostně odhalen pylon připomínající památku Jana Palacha.

Uctít výročí sametové revoluce na Národní třídě, jež bude celý den uzavřena pro dopravu, se chystá řada politiků - dopoledne by měli dorazit předsedové Pirátů Ivan Bartoš, KDU-ČSL Marian Jurečka, ODS Petr Fiala, TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, STAN Vít Rakušan nebo předseda poslanecké Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Památku tamtéž uctí také předseda České konference rektorů a rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička. KSČM se chystá uctít památku Jana Opletala před Hlávkovou kolejí, tamtéž se dříve chystá předseda SPD Tomio Okamura.

Zatím není jasné, jaký program bude mít premiér Babiš. Loni položil za skandování a pískání několika protestujících květinu a zapálil svíčku na Národní třídě. Doprovodili ho někteří ministři za hnutí ANO. Posléze si premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble výročí připomněli v Národním muzeu.

"Jako již tradičně věnuje pan prezident jako přímý účastník dění 17. listopadu 1989 především tichou vzpomínku. K tehdejším událostem se pan prezident vyjádří právě ve státní svátek prostřednictvím rozhovoru pro Parlamentní listy," sdělil ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Dohlížet na klidný průběh oslav a shromáždění budou policisté z pořádkové, dopravní i kriminální služby, stejně jako členové antikonfliktního týmu. Z dosavadních poznatků policie nevyplývá, že by shromáždění měla být nějakým způsobem narušována.

Na 15:30 je na pražské Letné naplánována další demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením. Jak již server Romea.cz informoval na toto shromáždění zvou i extremistická a neonacistická uskupení. Poslední protest na Staroměstském náměstí se po oficiálním ukončení akce zvrhl v bitku s policií.

Přečteno: 520x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

17. listopad, oslava, Historie, demokracie, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo