romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Oslavy Mezinárodního dne Romů se posunují. Kvůli pandemii koronaviru je vyhlášen v ČR nouzový stav

12.3.2020 17:30
Mezinárodní den Romů (Ilustrační FOTO: Ara Art)
Mezinárodní den Romů (Ilustrační FOTO: Ara Art)

Mezinárodní den Romů, který připadá na 8. dubna s sebou každoročně přináší spoustu koncertů, festivalů a dalších oslav. Letošní oslavy ale přeruší opatření Vlády, které má zamezit šíření nemoci způsobené koronavirem. Mezi takovéto oslavy patří například Mezinárodní den Romů v Ostravě, nebo oslavy MDR, které pořádá sdružení ARA ART.

Každoročně na akce spojené s Mezinárodním dnem Romů dorazí tisíce lidí a je tedy nezbytné takové akce alespoň posunout na jiný termín.

„Oslavy Mezinárodního dne Romů prozatím odkládáme. Budeme sledovat další vývoj situace a o případném náhradním termínu budeme informovat na našich webových stránkách a na facebooku,“ uvedl pro Romea.cz David Tišer, ředitel sdružení ARA ART. Loňské oslavy Mezinárodního dne Romů sdružení ARA ART vyvrcholili 8. dubna v Divadle Archa.

Hnutí romských studentů z Ostravy na svém facebookovém profilu zveřejnilo video, ve kterém informuje veřejnost o zrušení koncertu k oslavě MDR, který se měl konat 4. dubna 2020 v Ostravě. „Do Ostravy jsme vnesli novou tradici. My tu tradici dodržíme. Když nebude v dubnu, bude v jiný termín,“ řekl Vladimír Čermák, předseda Hnutí romských studentů.

Zrušené jsou oslavy Mezinárodního dne Romů v Břeclavi i dalších městech. Jak jsme včera uvedli, zavřené je například i Muzeum romské kultury.  Vzhledem k tomu, že dnes vyhlásila Vláda ČR nouzový stav, bude minimálně 30 dní fungovat Česká republika v nouzovém režimu. Je tedy jasné, že minimálně měsíc nedojde k žádné společenské akci.

Přečteno: 632x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo