romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ostrava startuje program sociálního bydlení, první čtyři rodiny dostaly klíče od nových bytů

Ostrava, 12.2.2013 12:42, (ROMEA)
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán

První rodiny dostaly v Ostravě od města klíče od nových sociálních bytů. Pokud budou dodržovat pravidla a posílat děti do školy, město jim pomůže. Radnice tak rozjíždí program, který chce do budoucna financovat stovkami milionů z Evropské unie. Lidí, kteří by potřebovali ve městě pomoci z ghetta, jsou však tisíce, situace s bydlením a prací je zde neudržitelná. Opožděný start kritizuje zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Ostrava podle ní měla mít pro ghetta plán záchrany už dávno. Informovala o tom Česká televize.

Cesta z ghetta

Naprostou většinou obyvatel typických vyloučených lokalit jsou Romové - a práci tu má jen málokdo. Cestu z ghetta město nabízí prvním čtyřem rodinám. Bydlely hlavně na ubytovnách, do programu je vybraly neziskové organizace. Musí být nekonfliktní a v místě bydlet tři roky. "Snažíme se jim sehnat vzdělání i zaměstnání a rodiny jsou zase povinny ten program dodržovat, starat se o své okolí, posílat děti do škol," říká Martin Štěpánek (ODS), náměstek primátora. Do konce roku chce město takto umístit dalších 50 lidí.

"Tady nechci žít, nechci tady žít. Tady to je hrozné," říká Alžběta Pechová. Vítkovice, Přednádraží, Palackého ulice, adresy, na nichž postupně žila Alžběta Pechová, kopírují seznam ostravských ghett. Kvůli vnučce by chtěla lepší život, ale neví jak na to. Dříve pracovala, teď práci nesežene. "Víte, jak já bych chtěla pracovat? Ale žádná práce není, a bojím se zeptat. Nebo tam zavolám a když tam jdu, už je místo obsazeno."

„Měl jsem dvakrát dobrou práci, ale první firma zkrachovala a druhá se dostala do problémů a musela propouštět. Byl jsem se ptát na práci mockrát, mám dobrou kvalifikaci, učiliště s maturitou v oboru kuchař, číšník, tak jsem si myslel, že něco určitě seženu. Několikrát se mi stalo, že jsem napřed telefonoval - v tom případě bylo místo volné. Když jsem ale přišel osobně, řekli, že se mi ozvou, ale s tím už se neobtěžovali. Několikrát mi taky řekli rovnou, že Romy neberou. Jedna paní mi řekla: Nezlobte se, ale kdybych vás vzala, tak vyhodí vás i mě. Takové upřímnosti si aspoň cením,“ řekl serveru Romea.cz jeden z mladých Romů, který donedávna žil v Přednádraží.

Předražené ubytovny

Paní Pechová měla štěstí, sehnala obecní byt. Hůře jsou na tom ti, co skončili na ubytovně. Jako pan Josef na Jílové ulici. Pokoj, který sdílí se známým, má 9 metrů čtverečných, ve stejných bydlí i rodiny s pěti dětmi. Taxa - 4 tisíce za osobu.

Ostravské ubytovny (a většina takových zařízení vůbec) patří k bydlení, které bere lidem veškerou důstojnost. V polovině pokojů jedné z ubytoven například chybějí elektrické zásuvky. Sedmičlenná rodina zde za bydlení bez elektřiny platí nehorázně vysoký nájem, navíc má s ostatními společný záchod, umyvadla i kuchyňku.

Stěhování do většího

Vojtěch Duda a Olga Ferencová žili s ročním dítětem společně s rodiči v jednom pokoji. Poprvé mají šanci postavit se na vlastní nohy. Na startovní čáře je pro ně připraven byt 2+1. Dalším cílem je sehnat si práci. "Rekvalifikační kurzy mám určitě, mám zámečnickou práci a nedodělaného kuchaře. Nemám praxi, ani v jednom, ani v druhém oboru, tak se práce špatně sjednává," říká Vojtěch Duda. Stěhování do většího se dočkala i Nikola Dirová. S partnerem a dítětem bydlela v jednom pokoji na ubytovně, platila 9 tisíc korun.

Podobným způsobem chce město do konce roku umístit dalších 50 osob. V dalších letech chce potom na podobné programy čerpat peníze z Evropské unie. Podle zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové by se mělo město zabývat nejen prevencí, ale i aktuálními problémy. "Mně stále chybí řešení těch aktuálních problémů a aktuální situace například v Přednádraží. Tam hodnotíme reakci města velmi negativně," dodala Šimůnková.

Podle vedení města ale k žádnému pochybení nedošlo a sociální pracovníci se problémy v ostravských ghettech řešit údajně snaží. Svou práci chtějí v březnu prezentovat v Bruselu, kde chtějí sehnat peníze na další programy pro sociálně vyloučené.

Neudržitelná situace

Jak dříve informoval server Romea.cz, situace v Ostravě je neudržitelná. Kvůli dlouhodobému ignorování problémů chudých lidí ze strany státu i města stoupá počet těch, kteří žijí v zoufalých a nedůstojných podmínkách, bez možnosti sehnat práci. Příjem roste jen obchodníkům s chudobou, kteří za kotce v ubytovnách, v nichž žijí i vícečlenné rodiny, požadují lichvářské nájemné. Ale nejde jen o ubytovny.

Například sedmičlenná rodina žila v domě, kde měla smlouvu na dobu neurčitou. Majitel dům vystěhoval, většina nájemníků měla smlouvu na dobu určitou, kterou jim prostě neprodloužil - ti skončili na ubytovnách. Tato rodina se vystěhovala až poté, kdy ji někdo vícekrát anonymně vyhrožoval, že její děti budou zabity. Nyní ji vyhazuje i další soukromý majitel, protože v médiích kritizovala majitele předešlého a on se bojí, že by si takto mohla časem stěžovat i na něj.

Matka rodiny je odhodlána nastěhovat se do dvou garáží (každá asi 9 metrů čtverečních), kde se musí opravit střecha, dát kamna, kde není elektřina ani záchod ani voda - tu místní nabírají z přilehlého potoka. Pořádné bydlení sehnat nemůže a garáže se jí zdají být lepší než ubytovna. Bývalé garáže tvoří bezdomoveckou kolonii u jednoho z ostravských mostů, což vzhledem ke rčení "skončili pod mostem" zní symbolicky.

František Kostlán, Česká televize
Přečteno: 1665x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, sociální bydlení, Sociální vyloučení, Romové, Ostrava, ubytovnyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo