romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Piráti a obyvatelé Chanova jsou proti výstavbě tzv. čunkodomů a vedení Mostu vzkazují: Zaměstnejte místní Romy na opravě poškozených domů

8.8.2020 14:25
Sídliště Chanov - červenec 2020 (FOTO: spolek Aver Roma)
Sídliště Chanov - červenec 2020 (FOTO: spolek Aver Roma)

Vedení Mostu nehodlá ustoupit od záměru vybudovat příští rok v Chanově tzv. čunkodomy, tedy modulové kontejnerové bydlení. Proti tomuto záměru vznikla další petice obyvatel Chanova, proti se staví opozice a stejně tak ho již dříve nedoporučila Agentura pro sociální začleňování, která kvůli tomu s Mostem ukončila spolupráci. Výstavbu kontejnerových bytů letos v únoru kritizovala i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

"Projekt je dokončený, nyní se zpracovává vizualizace, kterou představíme občanům na podzim," uvedl v týdnu mostecký primátor Jan Paparega (ProMost) s tím, že při přípravě projektové dokumentace se zjistilo, že bude nutné zvýšit kapacitu dodávek elektrické energie."A zvýšení trvá u ČEZ dvanáct až čtrnáct měsíců. Bylo proto jasné, že nestihneme projekt letos zrealizovat, a tak jsme ho přesunuli na další rok," vysvětlil Paparega.

Obyvatelé Chanova požadují v petici, aby město vybralo stavební firmu, která by s pomocí místních obyvatel zrekonstruovala menší chanovské paneláky. 

Proti záměru dlouhodobě vystupuje opoziční Pirátská strana. "Zastáváme názor, že nápad postavit v Chanově kontejnerové ghetto v ghettu a nastěhovat do něj nejchudší Romy, nepřinese zlepšení, ale naopak zhoršení a eskalaci situace," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Adam Komenda, mostecký zastupitel za Pirátskou stranu.

"Myslíme, že daleko lepší myšlenka je opravit poškozené domy a na opravě zaměstnat chanovské obyvatele, kteří by se vlastní práci mohli zasloužit o důstojné bydlení. Takto v Chanově v minulosti proběhla oprava už několika domů a jsou stále v dobrém stavu, jejich obyvatelé si jejich stav hlídají. Toto řešení by také bylo levnější," dodal Komenda.

Stejný názor mají i někteří obyvatelé chanovského sídliště, kteří podepsali již druhou petici proti výstavbě tzv. čunkodomů a požadují, aby město vybralo stavební firmu, která by s pomocí místních obyvatel zrekonstruovala menší chanovské paneláky. 

První petici loni podepsalo přes sto obyvatel Chanova, ale neuspěli. Druhou přerušila pandemie COVID-19 a nashromážděno bylo 50 podpisů. "Lidé se ještě chodí podepisovat. Doufám, že podpisů bude víc než sto. Pak petici předám a uvidíme, jak se k tomu město postaví," uvedl pro Denik.cz autor petice Ján Chromý.

Mostecký primátor Jan Paparega tvrdí, že kontejnerové bydlení bude kvalitnější než bydlení v současných panelových domech. S tím Chromý nesouhlasí. Podle něj kontejnerové bydlení není pro Chanov vhodné, protože hlavně rodinám s malými dětmi poskytne horší podmínky než opravené paneláky. Obává se například nedostatečné izolace stěn. "Lidé mohou mít zdravotní problémy, a to přece není v zájmu úřadů," uvedl iniciátor petice.

Sídliště Chanov se nachází asi dva kilometry od Mostu na návrší západně nad osadou Chanov, která je místní částí obce Obrnice. Sídliště vzniklo v roce 1978, když zde postupně vyrostla základní škola a 13 obytných bloků se zhruba 400 byty. Sem pak byli postupně přestěhováni Romové ze Starého Mostu, který byl zbourán kvůli těžbě hnědého uhlí.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 2350x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Chanov, Most, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo