romea - logo
5. prosince 2020 (sobota)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Piráti a obyvatelé Chanova jsou proti výstavbě tzv. čunkodomů a vedení Mostu vzkazují: Zaměstnejte místní Romy na opravě poškozených domů

8.8.2020 14:25
Sídliště Chanov - červenec 2020 (FOTO: spolek Aver Roma)
Sídliště Chanov - červenec 2020 (FOTO: spolek Aver Roma)

Vedení Mostu nehodlá ustoupit od záměru vybudovat příští rok v Chanově tzv. čunkodomy, tedy modulové kontejnerové bydlení. Proti tomuto záměru vznikla další petice obyvatel Chanova, proti se staví opozice a stejně tak ho již dříve nedoporučila Agentura pro sociální začleňování, která kvůli tomu s Mostem ukončila spolupráci. Výstavbu kontejnerových bytů letos v únoru kritizovala i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

"Projekt je dokončený, nyní se zpracovává vizualizace, kterou představíme občanům na podzim," uvedl v týdnu mostecký primátor Jan Paparega (ProMost) s tím, že při přípravě projektové dokumentace se zjistilo, že bude nutné zvýšit kapacitu dodávek elektrické energie."A zvýšení trvá u ČEZ dvanáct až čtrnáct měsíců. Bylo proto jasné, že nestihneme projekt letos zrealizovat, a tak jsme ho přesunuli na další rok," vysvětlil Paparega.

Obyvatelé Chanova požadují v petici, aby město vybralo stavební firmu, která by s pomocí místních obyvatel zrekonstruovala menší chanovské paneláky. 

Proti záměru dlouhodobě vystupuje opoziční Pirátská strana. "Zastáváme názor, že nápad postavit v Chanově kontejnerové ghetto v ghettu a nastěhovat do něj nejchudší Romy, nepřinese zlepšení, ale naopak zhoršení a eskalaci situace," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Adam Komenda, mostecký zastupitel za Pirátskou stranu.

"Myslíme, že daleko lepší myšlenka je opravit poškozené domy a na opravě zaměstnat chanovské obyvatele, kteří by se vlastní práci mohli zasloužit o důstojné bydlení. Takto v Chanově v minulosti proběhla oprava už několika domů a jsou stále v dobrém stavu, jejich obyvatelé si jejich stav hlídají. Toto řešení by také bylo levnější," dodal Komenda.

Stejný názor mají i někteří obyvatelé chanovského sídliště, kteří podepsali již druhou petici proti výstavbě tzv. čunkodomů a požadují, aby město vybralo stavební firmu, která by s pomocí místních obyvatel zrekonstruovala menší chanovské paneláky. 

První petici loni podepsalo přes sto obyvatel Chanova, ale neuspěli. Druhou přerušila pandemie COVID-19 a nashromážděno bylo 50 podpisů. "Lidé se ještě chodí podepisovat. Doufám, že podpisů bude víc než sto. Pak petici předám a uvidíme, jak se k tomu město postaví," uvedl pro Denik.cz autor petice Ján Chromý.

Mostecký primátor Jan Paparega tvrdí, že kontejnerové bydlení bude kvalitnější než bydlení v současných panelových domech. S tím Chromý nesouhlasí. Podle něj kontejnerové bydlení není pro Chanov vhodné, protože hlavně rodinám s malými dětmi poskytne horší podmínky než opravené paneláky. Obává se například nedostatečné izolace stěn. "Lidé mohou mít zdravotní problémy, a to přece není v zájmu úřadů," uvedl iniciátor petice.

Sídliště Chanov se nachází asi dva kilometry od Mostu na návrší západně nad osadou Chanov, která je místní částí obce Obrnice. Sídliště vzniklo v roce 1978, když zde postupně vyrostla základní škola a 13 obytných bloků se zhruba 400 byty. Sem pak byli postupně přestěhováni Romové ze Starého Mostu, který byl zbourán kvůli těžbě hnědého uhlí.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 2480x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Chanov, Most, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo