Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí

23. května 2022
Čtení na 1 minutu
Romští uprchlíci z Ukrajiny na Hlavním nádraží v Praze - květen 2022 (FOTO: Lukáš Cirok)

Počet uprchlíků, kteří přebývají na pražském hlavním nádraží, se snižuje a situace se zlepšuje. V nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News to řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Je přesvědčen o tom, že situaci se podaří do konce května vyřešit. Pokles uprchlíků pro Romea.cz potvrzují i zástupci neziskových organizací pomáhající na nádraží.

Podle primátora v sobotu z nádraží odjela skupina asi 80 lidí do Maďarska. Na místě bylo v sobotu ve 23:00 asi 260 lidí, v předchozích dnech jich bylo kolem 500, dodal.

Snížení počtu romských uprchlíků potvrzují i neziskové organizace pomáhající na Hlavním nádraží v Praze. “Můžu potvrdit, že počet uprchlíků na nádraží poklesl přibližně o 20 procent,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz krizový intervent Michal Horniecký z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která na nádraží pomáhá.

“Z neděle na pondělí na nádraží nocovalo 310 uprchlíků, 160 bylo v přistaveném vlaku, 100 na podlaze v hale a 50 v místnosti pro matky s dětmi,” dodal aktuální čísla Horniecký.

Na pražském hlavním nádraží v poslední době přebývají stovky uprchlíků, hlavně romských rodin s dětmi. Zástupci neziskových organizací, kteří na místě pomáhají, přístup k romským běžencům kritizují. Hřib řekl, že se situace týká tří skupin. Jednou z nich jsou lidé, kteří čekají na potvrzení, zda jsou občany Maďarska. Ti jsou ubytováni ve stanovém městečku v pražské Troji. Další skupinou jsou ti, kteří mají maďarské občanství, a podle pravidel proto nemají na pomoc v Česku nárok. Poslední skupinu tvoří lidé, kteří odmítli nabídnuté ubytování nebo se z něj na nádraží vrátili. Na další pomoc tak podle Hřiba ztratili nárok.

Řekl, že na hlavním nádraží se koná informační akce, které se účastní zejména policie a neziskové organizace. Lidem, kteří nemají v Česku nárok na pomoc, se snaží vysvětlit, že se musí vrátit zpět do vlasti.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon