romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: Slavnostní zahájení demolice vepřína v Letech u Písku

21.7.2022 13:43

V Letech u Písku se v pátek 22. července od 13 hodiny uskutečnilo symbolické zahájení demolice bývalého vepřína, v jehož místě stál za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Demolice je nutná k vybudování důstojného památníku k uctění obětí holokaustu Romů a Sintů v Čechách. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala slavnostní akt přímým přenosem.

"Dne 22. 7. 2022 od 13 h proběhne předání staveniště k rukám vítězů veřejné zakázky na demolici areálu bývalého vepřína v Letech u Písku. Tímto symbolickým aktem začíná dlouho očekávané bourání celého areálu," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Karolina Spielmannová, mluvčí Muzea romské kultury, které památník vybuduje a místo spravuje.

Samotná demolice začne v pondělí 25. července. "Kvůli bezpečnosti a velkému množství prachu nebudeme dnes bourat budovu. Zahájení demolice bude symbolické. Bourání by mělo začít hned v pondělí, firma naveze bagry a začne bourat," řekla Spielmannová. Dnes si mohli lidé naposledy areál vepřína prohlédnout i za přítomnosti pamětníků a aktivistů.

V rámci akce vystoupily osobnosti veřejného i politického dění, které se zasadily o nový památník Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. 

Na místo dnes přijel ministr kultury Martin Baxa (ODS) nebo předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Přečteno: 1175x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Muzeum, Muzeum romské kultury, památník, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo