romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacista s Hitlerem na hrudi zápasit nebude. Organizátoři ustoupili vlně protestů

16.5.2013 11:55, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 13:05)
Maďarský neonacista Attila Petrovszki.
Maďarský neonacista Attila Petrovszki.

Organizátoři zrušili zápas maďarského neonacisty Attily Petrovszkého na turnaji bojových sportů, který měl proběhnout v pátek 17. května v pražských Vysočanech v aréně Sparty. Během dnešního dne protestovali další lidé proti jeho účasti a kromě hlavního města Praha a České televize dala od turnaje ruce pryč i Pražská energetika (PRE).

"Tímto oznamujeme že jsme se jako organizátoři turnaje rozhodli tento zápas stáhnout ze startovky Heroes Gate 10. Naše rozhodnutí plyne ze silného mediálního tlaku na naší společnost a naše partnery.
Tento bojovník byl nabídnut jeho manažerem jako vhodný bojovník pro náš galavečer. Byl odsouhlasen na základě jeho sportovních výkonů a statistik. Bohužel jsme nebyli informováni o jeho tetováních, upřímně jsme o to ani nežádali," uvádí se v prohlášení organizátorů turnaje, které zaslali serveru iDNES.cz.

Na účast kontroverzního zápasníka Attily Petrovzského upozornila Antifašistická akce a informace zveřejnily servery Romea.cz a iDNES.cz.

V prohlášení organizátoři i nadále tvrdí, že Attila Petrovszki již není aktivním neonacistou, což jim sdělil jeho manažer. "Attila Petrovszki vyrůstal v divokém prostření, kde byl pod vlivem různých skupin. Měl určité přesvědčení, ale to je za ním. Věnuje se aktivně sportu a minulost chce nechat za sebou. Na základě těchto skutečností nebyl zápas ihned zrušen. Dnes jsme měli mít s bojovníkem a jeho manažerem schůzku, kde jsme měli tyto zkutečnosti ověřit. K tomu už bohužel nedojde. Myslíme si, že žijeme v demokratické společnosti, která by měla dávat lidem, co udělali na své životní cestě chybu, další šanci. Právě proto se konkrétně naše společnost věnuje sportu a organizováním těchto akcí. Snažíme se děti, mladé lidi z různých skupin společnosti a barvy pleti přivést ke sportu a rozšířit jim jejich obzory. Nejsme zastánci jakékoliv formy omezení nebo propagace," uvádí organizátoři akce.

Attila Petrovszki, který se otevřeně hlásí k neonacismu, má na těle kromě jiného vytetovaného Adolfa Hitlera, hákový kříž a nápis smrt židům.

Od akce se ještě před prohlášením organizátorů distancovala Pražská energetika, která včera tvrdila, že jí stačí ujištění pořadatelů, že sportovec bude zápasit v trikotu a provokativní obrazce budou skryty.

"V souvislosti s dalšími událostmi, které se objevily během včerejšího večera a dnešního dne v návaznosti na start maďarského závodníka Attily Petrovszkého na turnaji Heroes Gate 17. 5. 2013 v aréně Sparty Podvinný Mlýn se Pražská energetika rozhodla odstoupit od partnerství s touto akcí a požádala pořadatele o stažení všech reklamních nosičů Pražské energetiky, které se váží na tuto akci," uvedl pro server Romea.cz tiskový mluvčí Pražské energetiky, a. s. Petr Holubec.

Akci do poslední chvíle podporovala městská část Praha 9. Předsedkyně Okresní výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Kladno Gabriela Havlůjová vyzvala v otevřeném dopise starostu této městské části, aby jasně odsoudil účast maďarského neonacisty Attily Petrovszkého.

"Chci Vás požádat, abyste Vy, jakožto představitel městské části Prahy 9, ale i jakožto člověk s pevnými názory, odsoudil účast tohoto sportovce na akci a vyjádřil tím svůj postoj k neonacismu," píše Havlůjová v otevřeném dopise.

Do zveřejnění prohlášení organizátorů se vedení Prahy 9 od akce nedistancovalo.

Asi hodinu po zveřejnění informace, že organizátoři ruší tento zápas, zaslal zástupce starosty městské části Praha 9 Adam Vážanský serveru Romea.cz prohlášení vedení městské části Praha 9, které vzniklo v dopoledních hodinách. "Rada městské části Praha 9 ústy starosty Ing. Jana Jarolíma vyzývá organizátory turnaje Heroes gate, aby byl z programu akce konané dne 17.5. 2013 ve Sparta aréně v Podvinném mlýně stažen zápas Attilly Petrovszkého. V případě, že tak organizátoři neučiní, stahuje Městská část Praha 9 okamžitě jakoukoliv podporu této akci a veřejně se od ní distancuje. Rada městské části Praha 9 zároveň jednoznačně odsuzuje veškeré projevy nacismu, fašismu nebo obdobných hnutí potlačujících lidské svobody," uvádí se v prohlášení vedení městské části Praha 9.

Přečteno: 10189x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Neonacismus, Extremismus, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo