romea - logo
14. října 2019 (pondělí)
svátek má Agáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neonacista s Hitlerem na hrudi zápasit nebude. Organizátoři ustoupili vlně protestů

16.5.2013 11:55, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 13:05)
Maďarský neonacista Attila Petrovszki.
Maďarský neonacista Attila Petrovszki.

Organizátoři zrušili zápas maďarského neonacisty Attily Petrovszkého na turnaji bojových sportů, který měl proběhnout v pátek 17. května v pražských Vysočanech v aréně Sparty. Během dnešního dne protestovali další lidé proti jeho účasti a kromě hlavního města Praha a České televize dala od turnaje ruce pryč i Pražská energetika (PRE).

"Tímto oznamujeme že jsme se jako organizátoři turnaje rozhodli tento zápas stáhnout ze startovky Heroes Gate 10. Naše rozhodnutí plyne ze silného mediálního tlaku na naší společnost a naše partnery.
Tento bojovník byl nabídnut jeho manažerem jako vhodný bojovník pro náš galavečer. Byl odsouhlasen na základě jeho sportovních výkonů a statistik. Bohužel jsme nebyli informováni o jeho tetováních, upřímně jsme o to ani nežádali," uvádí se v prohlášení organizátorů turnaje, které zaslali serveru iDNES.cz.

Na účast kontroverzního zápasníka Attily Petrovzského upozornila Antifašistická akce a informace zveřejnily servery Romea.cz a iDNES.cz.

V prohlášení organizátoři i nadále tvrdí, že Attila Petrovszki již není aktivním neonacistou, což jim sdělil jeho manažer. "Attila Petrovszki vyrůstal v divokém prostření, kde byl pod vlivem různých skupin. Měl určité přesvědčení, ale to je za ním. Věnuje se aktivně sportu a minulost chce nechat za sebou. Na základě těchto skutečností nebyl zápas ihned zrušen. Dnes jsme měli mít s bojovníkem a jeho manažerem schůzku, kde jsme měli tyto zkutečnosti ověřit. K tomu už bohužel nedojde. Myslíme si, že žijeme v demokratické společnosti, která by měla dávat lidem, co udělali na své životní cestě chybu, další šanci. Právě proto se konkrétně naše společnost věnuje sportu a organizováním těchto akcí. Snažíme se děti, mladé lidi z různých skupin společnosti a barvy pleti přivést ke sportu a rozšířit jim jejich obzory. Nejsme zastánci jakékoliv formy omezení nebo propagace," uvádí organizátoři akce.

Attila Petrovszki, který se otevřeně hlásí k neonacismu, má na těle kromě jiného vytetovaného Adolfa Hitlera, hákový kříž a nápis smrt židům.

Od akce se ještě před prohlášením organizátorů distancovala Pražská energetika, která včera tvrdila, že jí stačí ujištění pořadatelů, že sportovec bude zápasit v trikotu a provokativní obrazce budou skryty.

"V souvislosti s dalšími událostmi, které se objevily během včerejšího večera a dnešního dne v návaznosti na start maďarského závodníka Attily Petrovszkého na turnaji Heroes Gate 17. 5. 2013 v aréně Sparty Podvinný Mlýn se Pražská energetika rozhodla odstoupit od partnerství s touto akcí a požádala pořadatele o stažení všech reklamních nosičů Pražské energetiky, které se váží na tuto akci," uvedl pro server Romea.cz tiskový mluvčí Pražské energetiky, a. s. Petr Holubec.

Akci do poslední chvíle podporovala městská část Praha 9. Předsedkyně Okresní výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Kladno Gabriela Havlůjová vyzvala v otevřeném dopise starostu této městské části, aby jasně odsoudil účast maďarského neonacisty Attily Petrovszkého.

"Chci Vás požádat, abyste Vy, jakožto představitel městské části Prahy 9, ale i jakožto člověk s pevnými názory, odsoudil účast tohoto sportovce na akci a vyjádřil tím svůj postoj k neonacismu," píše Havlůjová v otevřeném dopise.

Do zveřejnění prohlášení organizátorů se vedení Prahy 9 od akce nedistancovalo.

Asi hodinu po zveřejnění informace, že organizátoři ruší tento zápas, zaslal zástupce starosty městské části Praha 9 Adam Vážanský serveru Romea.cz prohlášení vedení městské části Praha 9, které vzniklo v dopoledních hodinách. "Rada městské části Praha 9 ústy starosty Ing. Jana Jarolíma vyzývá organizátory turnaje Heroes gate, aby byl z programu akce konané dne 17.5. 2013 ve Sparta aréně v Podvinném mlýně stažen zápas Attilly Petrovszkého. V případě, že tak organizátoři neučiní, stahuje Městská část Praha 9 okamžitě jakoukoliv podporu této akci a veřejně se od ní distancuje. Rada městské části Praha 9 zároveň jednoznačně odsuzuje veškeré projevy nacismu, fašismu nebo obdobných hnutí potlačujících lidské svobody," uvádí se v prohlášení vedení městské části Praha 9.

Přečteno: 10165x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Neonacismus, Extremismus, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo