romea - logo
19. července 2019 (pátek)
svátek má Čeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neonacista s Hitlerem na hrudi zápasit nebude. Organizátoři ustoupili vlně protestů

16.5.2013 11:55, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 13:05)
Maďarský neonacista Attila Petrovszki.
Maďarský neonacista Attila Petrovszki.

Organizátoři zrušili zápas maďarského neonacisty Attily Petrovszkého na turnaji bojových sportů, který měl proběhnout v pátek 17. května v pražských Vysočanech v aréně Sparty. Během dnešního dne protestovali další lidé proti jeho účasti a kromě hlavního města Praha a České televize dala od turnaje ruce pryč i Pražská energetika (PRE).

"Tímto oznamujeme že jsme se jako organizátoři turnaje rozhodli tento zápas stáhnout ze startovky Heroes Gate 10. Naše rozhodnutí plyne ze silného mediálního tlaku na naší společnost a naše partnery.
Tento bojovník byl nabídnut jeho manažerem jako vhodný bojovník pro náš galavečer. Byl odsouhlasen na základě jeho sportovních výkonů a statistik. Bohužel jsme nebyli informováni o jeho tetováních, upřímně jsme o to ani nežádali," uvádí se v prohlášení organizátorů turnaje, které zaslali serveru iDNES.cz.

Na účast kontroverzního zápasníka Attily Petrovzského upozornila Antifašistická akce a informace zveřejnily servery Romea.cz a iDNES.cz.

V prohlášení organizátoři i nadále tvrdí, že Attila Petrovszki již není aktivním neonacistou, což jim sdělil jeho manažer. "Attila Petrovszki vyrůstal v divokém prostření, kde byl pod vlivem různých skupin. Měl určité přesvědčení, ale to je za ním. Věnuje se aktivně sportu a minulost chce nechat za sebou. Na základě těchto skutečností nebyl zápas ihned zrušen. Dnes jsme měli mít s bojovníkem a jeho manažerem schůzku, kde jsme měli tyto zkutečnosti ověřit. K tomu už bohužel nedojde. Myslíme si, že žijeme v demokratické společnosti, která by měla dávat lidem, co udělali na své životní cestě chybu, další šanci. Právě proto se konkrétně naše společnost věnuje sportu a organizováním těchto akcí. Snažíme se děti, mladé lidi z různých skupin společnosti a barvy pleti přivést ke sportu a rozšířit jim jejich obzory. Nejsme zastánci jakékoliv formy omezení nebo propagace," uvádí organizátoři akce.

Attila Petrovszki, který se otevřeně hlásí k neonacismu, má na těle kromě jiného vytetovaného Adolfa Hitlera, hákový kříž a nápis smrt židům.

Od akce se ještě před prohlášením organizátorů distancovala Pražská energetika, která včera tvrdila, že jí stačí ujištění pořadatelů, že sportovec bude zápasit v trikotu a provokativní obrazce budou skryty.

"V souvislosti s dalšími událostmi, které se objevily během včerejšího večera a dnešního dne v návaznosti na start maďarského závodníka Attily Petrovszkého na turnaji Heroes Gate 17. 5. 2013 v aréně Sparty Podvinný Mlýn se Pražská energetika rozhodla odstoupit od partnerství s touto akcí a požádala pořadatele o stažení všech reklamních nosičů Pražské energetiky, které se váží na tuto akci," uvedl pro server Romea.cz tiskový mluvčí Pražské energetiky, a. s. Petr Holubec.

Akci do poslední chvíle podporovala městská část Praha 9. Předsedkyně Okresní výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Kladno Gabriela Havlůjová vyzvala v otevřeném dopise starostu této městské části, aby jasně odsoudil účast maďarského neonacisty Attily Petrovszkého.

"Chci Vás požádat, abyste Vy, jakožto představitel městské části Prahy 9, ale i jakožto člověk s pevnými názory, odsoudil účast tohoto sportovce na akci a vyjádřil tím svůj postoj k neonacismu," píše Havlůjová v otevřeném dopise.

Do zveřejnění prohlášení organizátorů se vedení Prahy 9 od akce nedistancovalo.

Asi hodinu po zveřejnění informace, že organizátoři ruší tento zápas, zaslal zástupce starosty městské části Praha 9 Adam Vážanský serveru Romea.cz prohlášení vedení městské části Praha 9, které vzniklo v dopoledních hodinách. "Rada městské části Praha 9 ústy starosty Ing. Jana Jarolíma vyzývá organizátory turnaje Heroes gate, aby byl z programu akce konané dne 17.5. 2013 ve Sparta aréně v Podvinném mlýně stažen zápas Attilly Petrovszkého. V případě, že tak organizátoři neučiní, stahuje Městská část Praha 9 okamžitě jakoukoliv podporu této akci a veřejně se od ní distancuje. Rada městské části Praha 9 zároveň jednoznačně odsuzuje veškeré projevy nacismu, fašismu nebo obdobných hnutí potlačujících lidské svobody," uvádí se v prohlášení vedení městské části Praha 9.

Přečteno: 10164x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Neonacismus, Extremismus, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo