Putování krajinou Josefa Serinka. Součástí bude vysazení památečních dubů a lip na významných místech Serinkova příběhu

Vysočina má významnou partyzánskou tradici. Ve válečných letech se díky vstřícnosti místních obyvatel, a jejich ochotě riskovat pro druhé život svůj i své rodiny, zachránilo na Českomoravské Vysočině mnoho válečných uprchlíků i lidí v ilegalitě. Z nich se postupně formovaly partyzánské oddíly, které do válečných událostí zasáhly koncem války.
Jedním z uprchlíků, který se významně podílel na odboji, byl i „černý partyzán“ Josef Serinek – Rom, který uprchl z koncentračního tábora v Letech u Písku a po dobrodružném a vyčerpávajícím putování našel útočiště v okolí Nového Města na Moravě. Zde vybudoval rozsáhlou síť spojek, získal řadu pomocníků, zorganizoval a vybudoval úkryty v lesích i u českých evangelických vlastenců.
Podílel se na řadě válečných akcí, jako byla odveta za smrt generála Luži a osvobození Bystřice nad Perštejnem. Po válce se Serinek oženil se svou partyzánskou láskou Marií Zemanovou v evangelickém kostele v Poličce a žil již soukromým životem ve Svitavách, kde také v evangelickém sboru nechal pokřtít své děti. Serinkovy vzpomínky zaznamenal v šedesátých letech historik Jan Tesař a vyšly v obsáhlé trojdílné podobě nazvané Česká cikánská rapsodie (Triáda 2016).
Partyzánská tradice prošla od války několikerou proměnou – nejprve zneužíváním, kdy se kvůli výhodám z příslušnosti k partyzánskému stavu hlásili různí „takypartyzáni“, poté nadměrným a nekritickým oslavováním, při němž byl zdůrazňován sovětský podíl na vzniku partyzánského hnutí (z té doby existují na některých místech pomníky s rudými hvězdami). Logicky na to pak navazovalo znechucení z ideologického zneužívání. Po Sametové revoluci byl připomenut evangelický rozměr vysočinského odboje (na skrývání partyzánů se podíleli evangeličtí faráři i mnoho věřících). Nyní je již většina přímých svědků válečných událostí mrtvá a na partyzánskou minulost se pomalu zapomíná.
Jenže vlastnosti, které projevovali partyzáni – odvaha a neústupnost, i ty, které projevovali evangelíci, ukrývající partyzány – ochota pro záchranu ohrožených bližních riskovat život, stojí na morální škále tak vysoko, že stojí za to si je znovu připomenout. Nejedná o žádnou uměle vytvořenou legendu, ale o příběhy, které prožívali vysočinští evangelíci. Proto stojí za to si je nově připomínat i nadále.
Nad odkazem Josefa Serinka se sešli Ondřej Liška, který má chalupu na Krátké a Mikuláš Vymětal, evangelický farář pro menšiny. Rozhodli se spolu uspořádat pouť Josefa Serinka, jejíž součástí bude vysazení památečních dubů a lip na významných místech Serinkova příběhu. Celý Serinkův příběh má i svůj evangelický rozměr, a tak není divu, že těmito místy byly často evangelické fary a kostely.
Zveme Vás připojit se k této pouti na den Československé republiky, 28. října 2021. Projdeme si trasu přibližně Sněžné – Spělkov – Telecí a cestou se budeme podílet na vysazení památečných stromů i dalších kulturních akcích.
Bližší informace k Serinkově pouti naleznete na adrese: www.cernypartyzan.cz.
Nepřehlédněte:
- FOTOGALERIE A ZÁZNAM: Putování krajinou Josefa Serinka. Vzpomínkové shromáždění a zasazení památného stromu ve Sněžném
- ROZHOVOR: „Děda byl hrdina,“ říká vnuk slavného partyzána Zdeněk Serinek
- Cenu 1. června obdržel v Plzni Josef Serinek in memoriam, ocenění převzal vnuk Zdeněk Serinek
- Romský partyzán Josef Serinek obdržel in memoriam Cenu 1. června!
- Ve Svitavách odhalili pamětní desku "černému partyzánovi" Josefu Serinkovi
- AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák
- VIDEO: Romové si připomínají Den romského odboje. Podívejte se na vyprávění romských pamětníků
- Zdeněk Serinek, vnuk černého partyzána: Doma se o dědovi moc nemluvilo
- Ctibor Nečas pro Romano voďi: Romští partyzáni a hnutí odporu
- Historik Jan Tesař pro Romea.cz: Romských partyzánů bylo málo, Romy vyvraždili dříve, než mohli "partyzánštit"
Kam dál:
- Výstava ukáže plány nacistů na uspořádání Evropy podle rasových principů
- Romové oslavují Den romského odboje jako připomínku povstání Romů v Osvětimi proti příslušníkům SS
- Historička Kateřina Čapková: Holokaust zahrnuje jak genocidu Židů, tak i genocidu Romů a Sintů
- ŽOFI Z-4515. Vychází první komiks o holokaustu Romů a Sintů v Česku
- Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy
- V Českých Budějovicích uctili památku židovských občanů z transportu v roce 1942
- V Terezíně lidé při Dni holokaustu uctili památku obětí čtením jejich jmen
- Do bývalé nacistické továrny na smrt v Osvětimi se vrátil Pochod živých
- V Rychnově nad Kněžnou dnes odhalili patnáct Kamenů zmizelých
- ZÁZNAM: Tisková konference k veřejnému čtení židovských a romských jmen obětí holokaustu Jom ha-šoa
- Jom ha-šoa: Ve čtvrtek se budou opět společně a veřejně číst židovská a romská jména obětí holocaustu
- Muzeum romské kultury prodloužilo lhůtu pro podání nabídek na demolici vepřína v Letech. Měla by proběhnout v polovině roku