romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rodina zemřelého Stanislava Tomáše podala prostřednictvím svého právního zástupce trestní oznámení na policii ČR

30.6.2021 13:44
Stanislav Tomáš (FOTO: archiv rodiny)
Stanislav Tomáš (FOTO: archiv rodiny)

Rodina Stanislava Tomáše, který zemřel v sobotu 19. června při zatýkání, podala s právní podporou Evropského centra pro práva Romů (ERRC) trestní oznámení na Policii ČR. ERRC, s podporou českých ochránců lidských práv bude činit všechny možné právní kroky dostupné na domácí i evropské úrovni, aby se rodině oběti dostalo spravedlnosti.

Právník Maroš Matiaško, kterého rodině zajistily neziskové organizace z ČR ve spolupráci z ERRC, zároveň činí další právní úkony týkající se celého případu.

Matiaško vystudoval právnickou fakultu v Olomouci (Mgr.) a postgraduální studium lidských práv v Utrechtu (LL.M.). Rigorózní řízení ukončil v Praze (JUDr.). Vedle práv si vzdělání rozšířil studiem psychologie a sociální práce (Bc.). Matiaško je advokát, jako právník pracoval i v kanceláři Evropského soudu pro lidská práva. Právně se věnuje sociálním právům, právům zranitelných skupin a obětí špatného zacházení. Teoreticky se zabývá filozofií lidských práv a politickou filozofií.

"Není to první a bohužel ani poslední případ úmrtí Roma při zatýkání," řekl předseda ERRC Đorđe Jovanović. "Policejní šikana, etnické profilování, brutalita, mučení a někdy i smrt jsou zkušenosti mnoha Romů v Evropě při jejich kontaktu s orgány činnými v trestním řízení. Dokud nebudou policejní vyšetřovací orgány plně nezávislé, Romové se nedočkají spravedlnosti a policisté nebudou čelit důsledkům za diskriminační jednání. Do té doby bude ERRC pokračovat ve všech právních krocích, které jsou v našich silách, abychom dosáhli spravedlnosti."

Stanislav Tomáš byl minulý víkend při zatýkání policisty v Teplicích násilím spoután a později zemřel. Záběry, které zveřejnil zpravodajský server Romea.cz, z jeho zatčení byly sdíleny na sociálních sítích a široce kritizovány českými i mezinárodními aktivisty a organizacemi, což vyvolalo protesty po celé Evropě. Na videu je vidět, jak policista klečí Stanislavovi na krku způsobem připomínajícím zákrok, při kterém byl v květnu 2020 zabit afroameričan George Floyd.

Přečteno: 7351x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

smrt , Smrt po policejní intervenci, Smrt Roma v Teplicích, ERRC, Policie, právní radyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo