romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Romský George Floyd? Muž zemřel v Teplicích po zásahu policie. Ta odmítá, že za smrt může policejní zákrok, příčinou prý byly drogy

20.6.2021 22:00
Záběry z videa, které se začalo šířit v neděli 20. 6. 2021 po sociálních sítí. Po zákroku policie zemřel Rom (FOTO: Repro video Facebook, koláž: Romea.cz)
Záběry z videa, které se začalo šířit v neděli 20. 6. 2021 po sociálních sítí. Po zákroku policie zemřel Rom (FOTO: Repro video Facebook, koláž: Romea.cz)

Na sociálních sítích se mezi Romy masivně šíří video z Teplic, kde po zásahu policie zemřel muž. Někteří jeho smrt přirovnávají ke smrti černocha George Floyda. I v Teplicích jeden ze zasahujících policistů klečel několik minut Romovi na krku. Muž později zemřel v sanitce. Podle policie nebyl na vině policejní zákrok, ale příliš vysoká dávka drogy, kterou měl užít.

"Vrchol brutality," napsal k videu například ředitel organizace RomanoNet Michal Miko. "Romský Floyd dneska v Teplicích!" okomentoval video Michal Mižigár, romista a student historie, který v roce 2019 získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award, kterou mladým úspěšným lídrům uděluje Aspen Institute Central Europe. "Cítím se být opravdu bezmocný a je mi smutno. Není to první případ," dodal Mižigár a připomněl útok na romské děti na táboře Idy Kelarové nebo smrt Roma v žatecké pizzerii v roce 2016.

VIDEO

Na nahrávce, která koluje po sociálních sítích je vidět trojice policistů zasahujících proti vzpouzejícímu se muži. Jeden policista mu drží nohy, druhý pak klečí několik minut na jeho krku. Třetí policista pomáhá křičícího muže spoutat. Někteří okolo stojící Romové zásah komentují. "Vždyť ho udusí," je slyšet ženský hlas. "Je to jejich práce," hájí zásah mužský hlas. "Zůstaň ležet, nevzpouzej se," říká zakleknutému Romovi další Rom.

Podle mluvčího záchranné služby Ústeckého kraje Prokopa Voleníka mělo dojít k potyčce mezi dvěma narkomany, kteří měli být pod vlivem omamných látek. 

"Když na místo dorazila hlídka policie, jeden z mužů utekl, druhého policisté zpacifikovali a dali mu pouta," uvedla pro server Blesk.cz policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Zadrženému muži pak policisté přivolali sanitku, protože byl pod vlivem drog. "V té ale následně zemřel," uvedla policejní mluvčí a odmítla, že by příčinou smrti byl policejní zákrok.

Podle bývalého policisty Petra Toráka, nositele řádu britského impéria, je zřejmě příliš brzo dělat nějaké závěry, ale i Torák připomíná smrt George Floyda. "Z toho videa je zřejmé, že umřel další člověk v důsledku policejního zásahu. Je to česká verze Floydova případu? Budu pečlivě sledovat vyšetřování a doufat, že v případě, že se prokáže policistova vina, že i český právní systém a celá společnost odsoudí takovouto policejní brutalitu a vyvede z toho patřičné důsledky," uvedl Petr Torák.

Ředitel organizace Khamoro Emil Voráč vyzval k uspořádání protestu proti policejnímu násilí. "Nikdo z nás a ani policejní složky, nemají právo na nepřiměřený zásah, kterým záhy přijde člověk o život, ano člověk, byť může být drogově závislý, nebo jinak negativně patologicky mající sklony. Neměli by mít občané jistotu v profesionalitu přiměřeného zákroku právě policejních složek?" ptá se Voráč a vyzývá všechny, kterým vadí jakákoliv brutalita: "Zvedňeme už konečně hlavy a aspoň v takových situacích, se spojme."

Přečteno: 50577x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

smrt , Policie, Drogy, Smrt Roma v TeplicíchHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo