romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rvačka v Brně: Cizinci pořezali jednoho Čecha a Arména. Extremisté šíří lži a vyvolávají nenávisti proti cizincům

27.12.2017 15:59
Zdeněk Pernica, vůdce hnutí Slušní lidé, které vnitro označuje za extremistické, na videu zveřejněném 26. 12. 2017, kde šíří dezinformace o rvačce v Brně (Printscreen: Romea.cz)
Zdeněk Pernica, vůdce hnutí Slušní lidé, které vnitro označuje za extremistické, na videu zveřejněném 26. 12. 2017, kde šíří dezinformace o rvačce v Brně (Printscreen: Romea.cz)

Brněnští kriminalisté obvinili tři cizince, kteří v sobotu brzy ráno měli napadli v Běhounské ulici v Brně dva muže. Hlavního aktéra obvinili z trestných činů těžké ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování a výtržnictví, za což může jít za mříže až na deset let, další dva byli obviněni z výtržnictví s maximální sazbou dva roky, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí jihomoravských policistů Andrea Cejnková. Extremisté událost využili k šíření nenávisti proti cizincům a uprchlíkům.

Podle informací ČTK šlo o muže původem ze severní Afriky. Policie uvedla, že muži žijí v Česku dlouhodobě a mluví česky a odmítla totožnost obviněných blíže komentovat. "Přibližovat národnost ani blíže identifikovat podezřelé ze zákona nesmíme. Není to ani předmětem případu. Jde o to, co se stalo, co udělali a za co mají sděleno obvinění,“ podotkla podle médií Cejnková.

Brněnské hnutí, které si říká Slušní lidé a jehož rétorika je silně protiimigrantská a obecně velmi konfrontační především vůči současnému vedení Brna a všem s odlišnými názory, začalo šířit lživou informaci, že útočníci byli žadatelé o azyl. Informace se pak objevila na prokremelských dezinformačních webech jako například na webu AC24.cz, který šíří dle ministerstva vnitra dezinformace a lži. Zprávu jako jeden z prvních zveřejnil i server Středoevropan, který vede bývalý vůdce neonacistického hnutí v ČR Filip Vávra.

"V souvislosti s incidentem v brněnské Běhounské ulici se musíme důrazně ohradit proti tomu, aby byl spojován s klienty Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra. Účastníci tohoto incidentu nejsou žadatelé o azyl, kteří jsou ubytováni v azylovém zařízení Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra (SUZ MV)," uvedl Jan Piroch ze SUZ MV

Informace, které šíří dezinformační weby odmítlo i ministerstvo vnitra. "Žádný z útočníků není klientem uprchlického zařízení, jak tvrdí AC24.cz a Slušní lidé, tj. nejsou azylanty. Jen jeden pachatel měl doplňkovou ochranu, od jara je v řízení o jejím odnětí," uvedlo vnitro prostřednictvím Centra proti terorismu a hybridním hrozbám na Twitteru.

Celý incident se podle policistů, kteří přijali volání na tísňovou linku, odehrál tak, že nejprve došlo ke slovní a následně fyzické potyčce. Poškození byli ve věku 31 a 32 let. "Utrpěli bodnořezná poranění. Zdravotníci dvojici převezli do nemocnice," uvedla Cejnková.

Policisté podle popisu našli čtveřici podezřelých na Moravském náměstí, tři obvinění jsou ve věku 24 až 31 let. "Dva muži ve věku čtyřiadvacet a třicet let jsou obviněni z přečinu výtržnictví a může jim hrozit až dvouleté vězení. Hlavním aktérem je jednatřicetiletý muž, který nyní čelí obvinění z trestných činů těžké ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování a výtržnictví. Za jeho jednání mu může hrozit až desetiletý pobyt za mřížemi," dodala Cejnková

Jedním z napadených je podle proticizineckého videa šířeného extremisty paradoxně také cizinec. Hamo Aperjan je boxer původem z Arménie, který do České republiky přijel v roce 2007, když mu vízum obstaral jeho otec. Ten žije v ČR od roku 2003.

V reakci na popis události ze strany hnutí Slušní lidé koluje na internetu i další verze celého konfliktu. Důvodem rvačky měl být spor o dívky a iniciátorem konfliktu měl být jeden z později zraněných. Jak se celý konflikt odehrál nyní vyšetřuje policie.

Přečteno: 2982x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Xenofobie, Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Dezinformační web, manipulaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo