romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sociální bydlení má řešit situaci v Litvínově a Mostě. Krušnohor bude součástí lokálního partnerství

13.10.2015 12:11
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Problémy v soužití obyvatel v domech v některých lokalitách Mostu a Litvínova by mohli pomoci řešit domovníci a koncepce sociálního bydlení, kterou v pondělí schválila vláda. Po setkání se zástupci bytového družstva Krušnohor to uvedli náměstkyně pro řízení sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR Martina Štěpánková a ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek.

Setkání bylo reakcí na petici, kterou zorganizovalo družstvo Krušnohor. Tato petice rasisticky útočila na romské obyvatele Janova."Lidé z Úřadu vlády se seznámili se situací a příště je budeme vodit po domech v Janově a Mostě," řekl novinářům mluvčí družstva Petr Prokeš. "Všechny naše požadavky jsou obsaženy v janovské petici, v mostecké petici a v mostecké výzvě, která je stará už sedm let. Doposud se jí vláda ani parlament nezabývaly," podotkl Prokeš.

Signatáři petice mimo jiné požadují zřízení funkce domovníků, kteří by byli placeni Úřadem práce. Chtějí také, aby obyvatelé bytových domů mohli rozhodovat o tom, kdo se do objektů bude stěhovat.

"Takový požadavek však naráží na porušování demokratických principů," uvedla Štěpánková.

"První část jednání se zaměřila především na to, jak by Úřady práce i legislativa mohly lépe ošetřit to, aby se část ze sociální dávky přídavek na bydlení určená na opravy a údržbu domů dostala i k bytovým družstvům a nekončila jen u majitelů bytů, kteří je pronajímají,“ popsal průběh jednání ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek.

Zástupcům bytového družstva dále zástupci Úřadu vlády představili prvky sociálního bydlení, které by mohly být využity v domech, které patří družstvu. Část bytů v nich by tak mohla být vyhrazena pro potřeby sociálního bydlení, na které by byly navázány potřebné podpůrné sociální služby a práce s nájemníky, kteří se aktuálně nacházejí v tíživé sociální situaci. "Tyto návrhy garantovaného bydlení byly zástupci sdružení přijaty pozitivně. Za měsíc se máme v Mostu sejít k dalšímu společnému jednání,“ uvedl Jiránek.

"Z problémových bytů udělám méně problémové tím, že tam nastěhuju ty, které určí obec. Nezisková organizace dodá službu a evropský investiční program by mohl dodat prostředky na rekonstrukci po předchozích nájemnících zdevastovaného bytu," vysvětli princip fungování Jiránek.

Litvínov bude zanedlouho schvalovat strategický plán, který otevře možnost čerpat z evropských dotací peníze na sociální služby. Spolupracovat s Agenturou pro začleňování by chtěl i Most. "Výhodná je trojstranná spolupráce mezi majitelem bytů, neziskovou organizací a obcí. Chceme přivézt do Mostu kolegy z Ostravska, kde už s tím mají zkušenosti," uvedl Jiránek.

Zástupci bytového družstva Krušnohor se stanou členy Lokálního partnerství, které Agentura ve spolupracujících obcích zřizuje. Družstvo se tak bude moci stát partnerskou organizací v některých připravovaných projektech z prostředků evropských fondů.

Na Mostecko mají přijet zástupci vlády a agentury s konkrétními návrhy za měsíc. "Důležité je v této oblasti hlavně nevytvářet další ghetta, ale snažit se právě o desegregaci problematických nájemníků," řekla Štěpánková.

V Mostě pomohla podle Prokeše ke zklidnění soužití obyvatel nedávno schválená vyhláška o obecním pořádku. "Situace kolem domů zvláště v lokalitě takzvaných Stovek se výrazně zlepšila," zmínil Prokeš.

Přečteno: 1320x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální, sociální bydlení, Agentura pro sociální začleňování, Litvínov, MostHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo