romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sociální bydlení má řešit situaci v Litvínově a Mostě. Krušnohor bude součástí lokálního partnerství

13.10.2015 12:11
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Problémy v soužití obyvatel v domech v některých lokalitách Mostu a Litvínova by mohli pomoci řešit domovníci a koncepce sociálního bydlení, kterou v pondělí schválila vláda. Po setkání se zástupci bytového družstva Krušnohor to uvedli náměstkyně pro řízení sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR Martina Štěpánková a ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek.

Setkání bylo reakcí na petici, kterou zorganizovalo družstvo Krušnohor. Tato petice rasisticky útočila na romské obyvatele Janova."Lidé z Úřadu vlády se seznámili se situací a příště je budeme vodit po domech v Janově a Mostě," řekl novinářům mluvčí družstva Petr Prokeš. "Všechny naše požadavky jsou obsaženy v janovské petici, v mostecké petici a v mostecké výzvě, která je stará už sedm let. Doposud se jí vláda ani parlament nezabývaly," podotkl Prokeš.

Signatáři petice mimo jiné požadují zřízení funkce domovníků, kteří by byli placeni Úřadem práce. Chtějí také, aby obyvatelé bytových domů mohli rozhodovat o tom, kdo se do objektů bude stěhovat.

"Takový požadavek však naráží na porušování demokratických principů," uvedla Štěpánková.

"První část jednání se zaměřila především na to, jak by Úřady práce i legislativa mohly lépe ošetřit to, aby se část ze sociální dávky přídavek na bydlení určená na opravy a údržbu domů dostala i k bytovým družstvům a nekončila jen u majitelů bytů, kteří je pronajímají,“ popsal průběh jednání ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek.

Zástupcům bytového družstva dále zástupci Úřadu vlády představili prvky sociálního bydlení, které by mohly být využity v domech, které patří družstvu. Část bytů v nich by tak mohla být vyhrazena pro potřeby sociálního bydlení, na které by byly navázány potřebné podpůrné sociální služby a práce s nájemníky, kteří se aktuálně nacházejí v tíživé sociální situaci. "Tyto návrhy garantovaného bydlení byly zástupci sdružení přijaty pozitivně. Za měsíc se máme v Mostu sejít k dalšímu společnému jednání,“ uvedl Jiránek.

"Z problémových bytů udělám méně problémové tím, že tam nastěhuju ty, které určí obec. Nezisková organizace dodá službu a evropský investiční program by mohl dodat prostředky na rekonstrukci po předchozích nájemnících zdevastovaného bytu," vysvětli princip fungování Jiránek.

Litvínov bude zanedlouho schvalovat strategický plán, který otevře možnost čerpat z evropských dotací peníze na sociální služby. Spolupracovat s Agenturou pro začleňování by chtěl i Most. "Výhodná je trojstranná spolupráce mezi majitelem bytů, neziskovou organizací a obcí. Chceme přivézt do Mostu kolegy z Ostravska, kde už s tím mají zkušenosti," uvedl Jiránek.

Zástupci bytového družstva Krušnohor se stanou členy Lokálního partnerství, které Agentura ve spolupracujících obcích zřizuje. Družstvo se tak bude moci stát partnerskou organizací v některých připravovaných projektech z prostředků evropských fondů.

Na Mostecko mají přijet zástupci vlády a agentury s konkrétními návrhy za měsíc. "Důležité je v této oblasti hlavně nevytvářet další ghetta, ale snažit se právě o desegregaci problematických nájemníků," řekla Štěpánková.

V Mostě pomohla podle Prokeše ke zklidnění soužití obyvatel nedávno schválená vyhláška o obecním pořádku. "Situace kolem domů zvláště v lokalitě takzvaných Stovek se výrazně zlepšila," zmínil Prokeš.

Přečteno: 1326x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální, sociální bydlení, Agentura pro sociální začleňování, Litvínov, MostHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo