romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sokolovská radnice odkoupila domy v Nádražní ulici. Současný majitel musí vystěhovat asi 140 lidí, převážně Romů. Město chce, aby ze Sokolova odešli

22.8.2022 1:07
Nádražní ulice v Sokolově (FOTO: www.mapy.cz)
Nádražní ulice v Sokolově (FOTO: www.mapy.cz)

Zastupitelé města Sokolov jednomyslně schválili v úterý 16. srpna na svém mimořádném jednání odkoupení bytových domů v Nádražní ulici. Radnice tak využila nabídku soukromého majitele a ještě letos domy odkoupí za cenu kolem 16 milionů avšak bez asi 140 nájemníků, z velké části Romů. Současný majitel je tedy bude muset nejdříve vystěhovat. Radnice nepočítá s tím, že by obyvatelům domů jakkoliv pomohla.

Podle starostky Renaty Oulehlové bydlí v domech problémoví nájemníci a odkoupení domů je asi jedinou možností, jak dát jednu z důležitých částí Sokolova do pořádku. „Po realizaci tohoto obchodu se bude ve městě mnohem lépe žít,“ uvedla starostka. Podle představitelů města jsou domy zdevastované a kolem nich se hromadí tuny odpadků.

"Město přebere domy odkoupené od jejich vlastníka prázdné, bez nájemníků. Jiné bydlení jim nabízet nebude. Většina z obyvatel těchto domů není ze Sokolova a nemá k němu žádný vztah," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz tiskový mluvčí sokolovské radnice Vladimír Meluzín.

Představitelé města nechtějí, aby se obyvatelé přestěhovali do jiných částí města. Například radní Karel Jakobec konstatoval, že obavy o přesunu obyvatel domů do jiných částí města považuje za liché. „Se Sokolovem neměli nic společného, odejdou jinam,“ uvedl.

Místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček označil děti, které v domech bydlí jako nevychované a tím, že odtud odejdou dojde prý k záchraně místní školy. "Ta škola dostával strašně zabrat tím, jaké děti tam chodily. To není nic ve zlém, ale prostě oni jak jsou nevychovaný, základní návyky chybí a pro učitelky, které tam učily to byl velký problém, " uvedl v rozhovoru pro českou televizi Sedláček.

Pro odkup hlasovalo všech 24 přítomných zastupitelů. Pro byla také zastupitelka z Pirátské strany Tereza Zykánová. Ta ale ta požádala, aby se vzalo v potaz, že v domech bydlí několik rodin, které se snaží žít spořádaně a aby se s nimi nějak pracovalo.

V domech podle tiskového mluvčího Vladimíra Meluzína žije nyní kolem 140 obyvatel. Mnozí nevědí kam půjdou. „Půlka to netuší. Prostě čekají,“ řekla pro ČT mediátorka podpory zdraví v Sokolově Helena Křížková. Dodala, že najít bydlení nebude jednoduché, bytů je totiž málo. 

Podle sokolovské radnice nabytí nemovitostí do svého vlastnictví tak městu umožní aktivně danou lokalitu rozvíjet ve prospěch svůj a svých občanů a nebýt jenom pouhým pozorovatelem úpadku této důležité části Sokolova, kterému se stávající vlastník nabízených nemovitostí zjevně nijak bránit nesnažil.

Co konkrétně s domy bude se však zatím neví. "Možnosti jsou různé, bude se hledat optimální řešení. To ale už bude na novém vedení města, a nové radě a zastupitelstvu," dodal pro zpravodajský server Romea.cz tiskový mluvčí sokolovské radnice Vladimír Meluzín.

Právě v Nádražní ulici zaútočila v červenci 2021 skupina agresivních fotbalových chuligánů na místní Romy.

Přečteno: 1105x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sokolov, Bydlení, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo