romea - logo
21. října 2020 (středa)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud podmínečně propustil rasistického vraha Vlastimila Pechance na svobodu

Pardubice, 25.6.2014 10:12, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 11:00)
Dvaadvacetiletý rasistický skinhead Pechanec 21. července 2001 na diskotéce ve Svitavách ubodal po předchozím slovním napadení místního třicetiletého Roma Ottu Absolona. Foto: Archiv Romea.cz
Dvaadvacetiletý rasistický skinhead Pechanec 21. července 2001 na diskotéce ve Svitavách ubodal po předchozím slovním napadení místního třicetiletého Roma Ottu Absolona. Foto: Archiv Romea.cz

Soud propustil z pardubické věznice Vlastimila Pechance, který byl v roce 2003 odsouzen na 17 let za rasisticky motivovanou vraždu ve Svitavách. Vězení opustí téměř po 13 letech. Propuštění je podmínečné. "Soud mohl jeho žádosti vyhovět, protože pan Pechanec splnil veškeré zákonné podmínky. Zkušební doba mu byla stanovena na šest let," řekl soudce Karel Gobernac.

Dvaadvacetiletý rasistický skinhead Pechanec 21. července 2001 na diskotéce ve Svitavách ubodal po předchozím slovním napadení místního třicetiletého Roma Ottu Absolona.

Nadstandardně dobré chování

Soud podle soudce Gobernace přihlédl k tomu, že Pechanec si odpykal více než dvě třetiny trestu. Doloženo bylo také jeho nadstandardně dobré chování ve vězení: dostal 35 kázeňských odměn a žádný trest. V pardubické věznici pracoval na pracovišti Oděvy a byl velmi dobře hodnocen. Rovněž má příslib zaměstnání ve svitavské společnosti Svitap a zachoval si dobré vztahy s matkou a bratrem.

"Je to velká úleva," řekl Pechanec po propuštění novinářům s tím, že vydá tiskové prohlášení. Stále trvá na tom, že je nevinný, do konce roku chce požádat o obnovu procesu.

Pechanec v době výkonu trestu vystřídal věznice ve Valdicích, Plzni, Mírově, Karviné a Pardubicích. Údajně též splácel náhrady Vězeňské službě. Od věznice Pechance v 14:45 odvezl bílý pickup, který pro něj přijel. Podle svých slov Pechanec pojede za příbuznými do Svitav, rodina se chce přestěhovat do většího bytu. Státní zástupkyně jeho podmíněné propuštění doporučila.

Podle soudce musí po dobu zkušební doby vést řádný život, což obecně znamená, že nesmí úmyslně spáchat trestný čin. Drobné prohřešky jako pokuta za parkování jej zpět do vězení nepřivedou.

"Co tu chcete, černý huby"

Ten den těsně před půlnocí se Absolon ještě s družkou Romanou a několika známými rozhodl, že si vyrazí na svitavskou diskotéku Zatáčka. Když se u pokladny chystal zaplatit vstupenky, ozvalo se za jeho zády: „Co tu chcete, černý huby!?“ V předsálí stojí známá firma jednadvacetiletý Vlastimil Pechanec se svými skinheadskými kumpány Leošem Řezníkem, Robertem Kopeckým, Robertem Homoláčem a přítelkyní jednoho z nich. Všichni už hojně posilněni fernetem a pivem.

Po krátké výměně názorů následuje rychlá strkanice mezi nimi a Absolonem. Vzápětí se Absolon vypotácel ven, v jeho břiše zejí dvě bodné rány, padl na zem k nohám svých kamarádů.

„Ani se k Ottovi nesklonili, jen mu zasvítili do očí a zeptali se, kdo to udělal. Řekli jsme, že Pechanec,“ popisovala jedna ze svědkyň, tající své jméno z obav o svůj život, reportérovi týdeníku Respekt. Policisté, kteří dorazili jako první na místo, se podle svědků chovali jako by vyšetřovali jen hospodskou rvačku.

Laxní postup policie

Po vražedné zbrani nikdo nepátral, Pechance nechali v klidu odejít. Nesepsali protokol o osobách přítomných na diskotéce, nevyslechli Pechancovi kumpány.

Situace se změnila po několika hodinách, přesně v 9:25 ráno, 21. července, 2001, kdy Otto Absolon v nemocnici zemřel. Hodinu před tím byl zatčen Vlastimil Pechanec. Jeho džiny, na kterých mohly být stopy krve, už byly čerstvě vyprány. A z vražedné zbraně nalezené náhodně barmankou noční déšť smyl krev i otisky.

Liknavost policie, podle místních způsobená především tím, že jeden z Pechancových kumpánů Leoš Řezník, je příbuzný zasahujícího policisty, se stala živnou půdou spekulací. Jedinou možností, jak usvědčit vraha, zůstali svědci. (Další podrobnosti čtěte ZDE.)

Dvě podmínky, dva roky natvrdo a 17 let

V roce 2003 pražský vrchní soud odsoudil Pechance na 17 let vězení. Výši trestu odůvodnil rasovým motivem činu a znaleckými posudky, které Pechance označily za těžko převychovatelného člověka. Absolonova družka, s níž měl dvě malé děti, podlehla na podzim 2002 rakovině.

Pechanec v srpnu 1997 před svitavskou poštou a zasadil ránu nožem do pravé části hrudníku Romovi Ladislavu Peštovi. Napadený přežil podle lékařů jen zázrakem. Pechanec za to dostal dva roky natvrdo.

Rok před přepadením Pešty přibyl do trestního rejstříku teprve sedmnáctiletého Pechance přibyla roční podmínka za pokřikování rasistických hesel a zmlácení návštěvníků diskotéky na Brněnsku, kterého se dopustil společně s dalšími aktéry. Další podmínku dostal za pořádání rasistického pochodu ve Svitavách, házení kamenů do romských obydlí a demolici zařízení jednoho z nich.

Ve Svitavách už několik let vždy v létě pořádají Pechancovi příznivci shromáždění a pochod s požadavkem na obnovení jeho procesu a za jeho propuštění. Letos je ohlášený na 19. července. Za zmanipulovaný označil proces i předseda hnutí Úsvit poslanec Tomio Okamura, který Pechance letos v lednu ve věznici navštívil.

Přečteno: 2295x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Vražda, Násilí z nenávisti, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár shvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo