romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud podmínečně propustil rasistického vraha Vlastimila Pechance na svobodu

Pardubice, 25.6.2014 10:12, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 11:00)
Dvaadvacetiletý rasistický skinhead Pechanec 21. července 2001 na diskotéce ve Svitavách ubodal po předchozím slovním napadení místního třicetiletého Roma Ottu Absolona. Foto: Archiv Romea.cz
Dvaadvacetiletý rasistický skinhead Pechanec 21. července 2001 na diskotéce ve Svitavách ubodal po předchozím slovním napadení místního třicetiletého Roma Ottu Absolona. Foto: Archiv Romea.cz

Soud propustil z pardubické věznice Vlastimila Pechance, který byl v roce 2003 odsouzen na 17 let za rasisticky motivovanou vraždu ve Svitavách. Vězení opustí téměř po 13 letech. Propuštění je podmínečné. "Soud mohl jeho žádosti vyhovět, protože pan Pechanec splnil veškeré zákonné podmínky. Zkušební doba mu byla stanovena na šest let," řekl soudce Karel Gobernac.

Dvaadvacetiletý rasistický skinhead Pechanec 21. července 2001 na diskotéce ve Svitavách ubodal po předchozím slovním napadení místního třicetiletého Roma Ottu Absolona.

Nadstandardně dobré chování

Soud podle soudce Gobernace přihlédl k tomu, že Pechanec si odpykal více než dvě třetiny trestu. Doloženo bylo také jeho nadstandardně dobré chování ve vězení: dostal 35 kázeňských odměn a žádný trest. V pardubické věznici pracoval na pracovišti Oděvy a byl velmi dobře hodnocen. Rovněž má příslib zaměstnání ve svitavské společnosti Svitap a zachoval si dobré vztahy s matkou a bratrem.

"Je to velká úleva," řekl Pechanec po propuštění novinářům s tím, že vydá tiskové prohlášení. Stále trvá na tom, že je nevinný, do konce roku chce požádat o obnovu procesu.

Pechanec v době výkonu trestu vystřídal věznice ve Valdicích, Plzni, Mírově, Karviné a Pardubicích. Údajně též splácel náhrady Vězeňské službě. Od věznice Pechance v 14:45 odvezl bílý pickup, který pro něj přijel. Podle svých slov Pechanec pojede za příbuznými do Svitav, rodina se chce přestěhovat do většího bytu. Státní zástupkyně jeho podmíněné propuštění doporučila.

Podle soudce musí po dobu zkušební doby vést řádný život, což obecně znamená, že nesmí úmyslně spáchat trestný čin. Drobné prohřešky jako pokuta za parkování jej zpět do vězení nepřivedou.

"Co tu chcete, černý huby"

Ten den těsně před půlnocí se Absolon ještě s družkou Romanou a několika známými rozhodl, že si vyrazí na svitavskou diskotéku Zatáčka. Když se u pokladny chystal zaplatit vstupenky, ozvalo se za jeho zády: „Co tu chcete, černý huby!?“ V předsálí stojí známá firma jednadvacetiletý Vlastimil Pechanec se svými skinheadskými kumpány Leošem Řezníkem, Robertem Kopeckým, Robertem Homoláčem a přítelkyní jednoho z nich. Všichni už hojně posilněni fernetem a pivem.

Po krátké výměně názorů následuje rychlá strkanice mezi nimi a Absolonem. Vzápětí se Absolon vypotácel ven, v jeho břiše zejí dvě bodné rány, padl na zem k nohám svých kamarádů.

„Ani se k Ottovi nesklonili, jen mu zasvítili do očí a zeptali se, kdo to udělal. Řekli jsme, že Pechanec,“ popisovala jedna ze svědkyň, tající své jméno z obav o svůj život, reportérovi týdeníku Respekt. Policisté, kteří dorazili jako první na místo, se podle svědků chovali jako by vyšetřovali jen hospodskou rvačku.

Laxní postup policie

Po vražedné zbrani nikdo nepátral, Pechance nechali v klidu odejít. Nesepsali protokol o osobách přítomných na diskotéce, nevyslechli Pechancovi kumpány.

Situace se změnila po několika hodinách, přesně v 9:25 ráno, 21. července, 2001, kdy Otto Absolon v nemocnici zemřel. Hodinu před tím byl zatčen Vlastimil Pechanec. Jeho džiny, na kterých mohly být stopy krve, už byly čerstvě vyprány. A z vražedné zbraně nalezené náhodně barmankou noční déšť smyl krev i otisky.

Liknavost policie, podle místních způsobená především tím, že jeden z Pechancových kumpánů Leoš Řezník, je příbuzný zasahujícího policisty, se stala živnou půdou spekulací. Jedinou možností, jak usvědčit vraha, zůstali svědci. (Další podrobnosti čtěte ZDE.)

Dvě podmínky, dva roky natvrdo a 17 let

V roce 2003 pražský vrchní soud odsoudil Pechance na 17 let vězení. Výši trestu odůvodnil rasovým motivem činu a znaleckými posudky, které Pechance označily za těžko převychovatelného člověka. Absolonova družka, s níž měl dvě malé děti, podlehla na podzim 2002 rakovině.

Pechanec v srpnu 1997 před svitavskou poštou a zasadil ránu nožem do pravé části hrudníku Romovi Ladislavu Peštovi. Napadený přežil podle lékařů jen zázrakem. Pechanec za to dostal dva roky natvrdo.

Rok před přepadením Pešty přibyl do trestního rejstříku teprve sedmnáctiletého Pechance přibyla roční podmínka za pokřikování rasistických hesel a zmlácení návštěvníků diskotéky na Brněnsku, kterého se dopustil společně s dalšími aktéry. Další podmínku dostal za pořádání rasistického pochodu ve Svitavách, házení kamenů do romských obydlí a demolici zařízení jednoho z nich.

Ve Svitavách už několik let vždy v létě pořádají Pechancovi příznivci shromáždění a pochod s požadavkem na obnovení jeho procesu a za jeho propuštění. Letos je ohlášený na 19. července. Za zmanipulovaný označil proces i předseda hnutí Úsvit poslanec Tomio Okamura, který Pechance letos v lednu ve věznici navštívil.

Přečteno: 2259x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Vražda, Násilí z nenávisti, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo