romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud podmínečně propustil rasistického vraha Vlastimila Pechance na svobodu

Pardubice, 25.6.2014 10:12, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 11:00)
Dvaadvacetiletý rasistický skinhead Pechanec 21. července 2001 na diskotéce ve Svitavách ubodal po předchozím slovním napadení místního třicetiletého Roma Ottu Absolona. Foto: Archiv Romea.cz
Dvaadvacetiletý rasistický skinhead Pechanec 21. července 2001 na diskotéce ve Svitavách ubodal po předchozím slovním napadení místního třicetiletého Roma Ottu Absolona. Foto: Archiv Romea.cz

Soud propustil z pardubické věznice Vlastimila Pechance, který byl v roce 2003 odsouzen na 17 let za rasisticky motivovanou vraždu ve Svitavách. Vězení opustí téměř po 13 letech. Propuštění je podmínečné. "Soud mohl jeho žádosti vyhovět, protože pan Pechanec splnil veškeré zákonné podmínky. Zkušební doba mu byla stanovena na šest let," řekl soudce Karel Gobernac.

Dvaadvacetiletý rasistický skinhead Pechanec 21. července 2001 na diskotéce ve Svitavách ubodal po předchozím slovním napadení místního třicetiletého Roma Ottu Absolona.

Nadstandardně dobré chování

Soud podle soudce Gobernace přihlédl k tomu, že Pechanec si odpykal více než dvě třetiny trestu. Doloženo bylo také jeho nadstandardně dobré chování ve vězení: dostal 35 kázeňských odměn a žádný trest. V pardubické věznici pracoval na pracovišti Oděvy a byl velmi dobře hodnocen. Rovněž má příslib zaměstnání ve svitavské společnosti Svitap a zachoval si dobré vztahy s matkou a bratrem.

"Je to velká úleva," řekl Pechanec po propuštění novinářům s tím, že vydá tiskové prohlášení. Stále trvá na tom, že je nevinný, do konce roku chce požádat o obnovu procesu.

Pechanec v době výkonu trestu vystřídal věznice ve Valdicích, Plzni, Mírově, Karviné a Pardubicích. Údajně též splácel náhrady Vězeňské službě. Od věznice Pechance v 14:45 odvezl bílý pickup, který pro něj přijel. Podle svých slov Pechanec pojede za příbuznými do Svitav, rodina se chce přestěhovat do většího bytu. Státní zástupkyně jeho podmíněné propuštění doporučila.

Podle soudce musí po dobu zkušební doby vést řádný život, což obecně znamená, že nesmí úmyslně spáchat trestný čin. Drobné prohřešky jako pokuta za parkování jej zpět do vězení nepřivedou.

"Co tu chcete, černý huby"

Ten den těsně před půlnocí se Absolon ještě s družkou Romanou a několika známými rozhodl, že si vyrazí na svitavskou diskotéku Zatáčka. Když se u pokladny chystal zaplatit vstupenky, ozvalo se za jeho zády: „Co tu chcete, černý huby!?“ V předsálí stojí známá firma jednadvacetiletý Vlastimil Pechanec se svými skinheadskými kumpány Leošem Řezníkem, Robertem Kopeckým, Robertem Homoláčem a přítelkyní jednoho z nich. Všichni už hojně posilněni fernetem a pivem.

Po krátké výměně názorů následuje rychlá strkanice mezi nimi a Absolonem. Vzápětí se Absolon vypotácel ven, v jeho břiše zejí dvě bodné rány, padl na zem k nohám svých kamarádů.

„Ani se k Ottovi nesklonili, jen mu zasvítili do očí a zeptali se, kdo to udělal. Řekli jsme, že Pechanec,“ popisovala jedna ze svědkyň, tající své jméno z obav o svůj život, reportérovi týdeníku Respekt. Policisté, kteří dorazili jako první na místo, se podle svědků chovali jako by vyšetřovali jen hospodskou rvačku.

Laxní postup policie

Po vražedné zbrani nikdo nepátral, Pechance nechali v klidu odejít. Nesepsali protokol o osobách přítomných na diskotéce, nevyslechli Pechancovi kumpány.

Situace se změnila po několika hodinách, přesně v 9:25 ráno, 21. července, 2001, kdy Otto Absolon v nemocnici zemřel. Hodinu před tím byl zatčen Vlastimil Pechanec. Jeho džiny, na kterých mohly být stopy krve, už byly čerstvě vyprány. A z vražedné zbraně nalezené náhodně barmankou noční déšť smyl krev i otisky.

Liknavost policie, podle místních způsobená především tím, že jeden z Pechancových kumpánů Leoš Řezník, je příbuzný zasahujícího policisty, se stala živnou půdou spekulací. Jedinou možností, jak usvědčit vraha, zůstali svědci. (Další podrobnosti čtěte ZDE.)

Dvě podmínky, dva roky natvrdo a 17 let

V roce 2003 pražský vrchní soud odsoudil Pechance na 17 let vězení. Výši trestu odůvodnil rasovým motivem činu a znaleckými posudky, které Pechance označily za těžko převychovatelného člověka. Absolonova družka, s níž měl dvě malé děti, podlehla na podzim 2002 rakovině.

Pechanec v srpnu 1997 před svitavskou poštou a zasadil ránu nožem do pravé části hrudníku Romovi Ladislavu Peštovi. Napadený přežil podle lékařů jen zázrakem. Pechanec za to dostal dva roky natvrdo.

Rok před přepadením Pešty přibyl do trestního rejstříku teprve sedmnáctiletého Pechance přibyla roční podmínka za pokřikování rasistických hesel a zmlácení návštěvníků diskotéky na Brněnsku, kterého se dopustil společně s dalšími aktéry. Další podmínku dostal za pořádání rasistického pochodu ve Svitavách, házení kamenů do romských obydlí a demolici zařízení jednoho z nich.

Ve Svitavách už několik let vždy v létě pořádají Pechancovi příznivci shromáždění a pochod s požadavkem na obnovení jeho procesu a za jeho propuštění. Letos je ohlášený na 19. července. Za zmanipulovaný označil proces i předseda hnutí Úsvit poslanec Tomio Okamura, který Pechance letos v lednu ve věznici navštívil.

Přečteno: 2277x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Vražda, Násilí z nenávisti, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo