romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud řeší útok u baru v Děčíně, obžalovaní mluví o rasismu

Děčín, 9.12.2014 12:04, (ROMEA)
Děčínský okresní soud pokračoval 9. prosinec 2014 v hlavním líčení s trojicí mužů, kteří čelí obžalobě za útok před barem Calypso. Po incidentu se ve městě odehrála protiromská demonstrace. Na snímku je stráží přiváděn obžalovaný Zdeněk Jano. (FOTO: ČTK)
Děčínský okresní soud pokračoval 9. prosinec 2014 v hlavním líčení s trojicí mužů, kteří čelí obžalobě za útok před barem Calypso. Po incidentu se ve městě odehrála protiromská demonstrace. Na snímku je stráží přiváděn obžalovaný Zdeněk Jano. (FOTO: ČTK)

Výpovědí posledního z obžalovaných Zdeňka Jana pokračovalo u děčínského okresního soudu hlavní líčení v kauze červencového útoku trojice romských mladíků na dva muže a ženu. Peteru Horvátovi a Davidu Czigánymu hrozí za výtržnictví a neposkytnutí pomoci až dva roky vězení. Jano je obžalován i z těžké újmy na zdraví a hrozí mu až desetiletý trest. Útok vyvolal ve městě protiromské nálady. Samotný útok podle žalobce rasistický podtext neměl. Jednání soudu bylo neveřejné.

Incident se odehrál letos 30. července kolem třetí hodiny ranní před děčínským barem Calypso. Podle žalobce Jano brutálně zaútočil na jednoho z mužů, opakovaně mu dupnul do obličeje. Poškozený utrpěl mnohačetné zlomeniny obličejových kostí a poranění měkkých tkání. "V nemocnici jsem strávil 12 dní, další tři měsíce jsem byl doma," řekl zbitý muž ČTK. Po útoku má trvalé následky, podstoupil operace obličeje. Několik ran inkasoval podle obžaloby od ostatních útočníků i druhý z mužů, úder pěstí podle spisu dostala i žena. Trojice obžalovaných pak podle obžaloby z místa ujela.

Podle Czigányho předcházela rvačce slovní potyčka uvnitř baru. "Měli na nás rasistické řeči, nadávali nám do černejch,“ řekl ČTK Czigány. Jak se odehrála samotná rvačka, si už nepamatuje. Hlavní roli ale podle jeho názoru sehrál alkohol. „Bylo to hrozně rychlé, trvalo to jen chvilku. Měli jsme strach, že nás napadnou. Byli jsme opilí, my i oni. Vždycky jsem se konfliktům a rvačkám vyhýbal. Kdybych byl střízlivý, nestalo by se to," doplnil. Odmítá, že by po útoku utekl. "Přijel tam bratranec s autem. Vůbec jsem si nevšiml, že by tam někdo ležel a potřeboval pomoc. Neutekli jsme, prostě jsme odjeli," dodal Czigány.

Poškození jeho verzi odmítají. Podle nich byl útok bezdůvodný. „Žádné rasistické urážky nezazněly. Vyšel jsem ven z baru a potom už si nepamatuji nic. Zpětně jsem se dozvěděl, že mi minutu a půl kopal do hlavy," doplnil zbitý muž.

Jano, kterému hrozí nejvyšší trest, má v Děčíně pověst rváče a útočil i na Romy. Jeden z napadených děčínských Romů na Jana dokonce podal trestní oznámení, jenomže policie se k němu postavila liknavě, což je podle něj v případech problémů mezi romskou komunitou jejím zvykem. „Došlo na moje slova,“ řekl již dříve serveru Romea.cz Roman Horváth, jeden z romských starousedlíků, který bydlí s rodinou na děčínském Starém městě. „Kdyby ho policie zatkla už v červenci, když napadl mě, nemuselo k tomu masakru vůbec dojít." Server Romea.cz o tom informoval v článku Agresor z Děčína mlátí i Romy. Napadený před Calipsem má prý mezi Romy přátele.

Necelé dva týdny po útoku před barem Calypsem se v Děčíně konala protiromská demonstrace, kterou organizoval podvodník Lukáš Kohout a dorazilo na ni asi 200 lidí.

Přečteno: 1492x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Kriminalita, Rasismus, Děčín, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo