romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Spor o peníze ze sbírky pro paterčata bude na konci listopadu řešit soud. Rodina se nedohodla s Klárou Vítkovou Rulíkovou

22.11.2016 16:01
Paterčata, když slavila třetí narozeniny. (FOTO: bau)
Paterčata, když slavila třetí narozeniny. (FOTO: bau)

Spor o výtěžek sbírky pro rodinu prvních paterčat narozených v České republice nakonec skončí u soudu. Žalobu projedná Obvodní soud pro Prahu 5 na konci listopadu. Ředitelka organizace Klubu dvojčat a vícerčat Klára Vítková Rulíková se nepohodla s matkou paterčat Alexandrou Kiňovou o vydání peněz ze sbírky pro paterčata. Klub vybrané peníze převedl na pražský magistrát. Matka se proto obrátila na advokátku Kláru Samkovou, která organizaci zažalovala. Informuje o tom server iDNES.cz.

Ve sbírce, kterou Klub dvojčat a vícerčat uspořádal, se vybralo více jak 600 tisíc korun. Rodina se s ředitelkou klubu nedohodla na znění smlouvy, a proto byl výtěžek převeden na pražský magistrát. Podle iDNES.cz Rada magistrátu už poskytnutí daru ve výši 616 713 korun schválila letos v červnu, matka paterčat ale podle mluvčího magistrátu dosud nepodepsala darovací smlouvu.

"Paní Kiňová chtěla sbírku mermomocí ukončit, i když tam dál chodily příspěvky a my jsme z ní platili terénní pracovnice. Vyhověli jsme jí, jenže přes naši veškerou snahu jsme se nedohodli na znění darovací smlouvy, abychom mohli čistý výtěžek veřejné sbírky převést na rodinu paterčat. Ty peníze už mohli dávno mít,“ uvedla Vítková Rulíková pro MF DNES.

AKTUÁLNÍ SBÍRKOVÝ ÚČET

2900747774/2010
(Fio banka, a.s. pobočka Nymburk)

Ředitelka klubu chtěla, aby byl soudem stanovený opatrovník a s matkou sepsána darovací smlouva. Převod na účet by ovšem pro rodinu znamenal, že peníze bude danit a budou se zohledňovat při výpočtu sociálních dávek.

Podle advokátky rodiny Klára Samkové, která na článek v MF DNES reagovala na Facebooku, bylo vše již od začátku nastaveno špatně a výklady práva ředitelky Kláry Vítkové Rulíkové označila za chaotické.

"Žádný opatrovník nemůže změnit právní postavení toho, koho opatruje. To je nesmysl. Je to to stejné jako zásada, která platí od doby římského práva, tedy asi 2500 let, že nikdo nemůže na druhého přenést víc práv, než má sám," uvedla Klára Samková. "Darovací smlouva vymezuje účel, ke kterému lze peníze použít. O tom, co je a co není účelem smlouvy, rozhodovala pouze a bezvýhradně paní Rulíková a paní Alexandře se to nelíbilo", píše Samková.

Samková zmiňuje, že sbírka má svůj účel. Pokud rodina přijde o sociální dávky, nezbude ji na živobytí. "Rodina i nadále žije ve více než skromných podmínkách. Děti pro svůj rozvoj nutně potřebují navštěvovat školku, jestli-že by ve státní školce měli platit školkovné a stravné, vyjde to pro pět dětí na 66.500 Kč za jeden rok. Rodině by tak zbylo na měsíc 500 Kč na jídlo, oblečení a další potřeby kromě bydlení," dodala Samková.

Na závěr Samková vyjadřuje své znechucení nad názory v diskuzích o rodině. Když se paní Kiňová dozvěděla, že čeká paterčata, byl jí nabídnut selektivní potrat – potracení některých plodů. Kiňová odmítla, aby některé ze svých dětí zabila.

Samková je vděčná za jednání ze strany Ministertsva práce a sociálních věcí (MPSV). "Je prostě absurdní, že neexistuje žádná systémová pomoc a je nutno se spoléhat jen na zvláštní jednání ze strany MPSV - za což mu patří opravdový dík. Kdyby této pomoci ze strany MPSV nebylo, musela by paterčata do dětského domova, kde by sice péče o ně stála mnohokráte více, ale tam by se zase jednalo o systémové peníze," uvádí Klára Samková.

Potom co se rodina paterčat nepohodla s Klubem dvojčat a vícerčat začala spolupracovat ze spolkem Maminky dětem, který v současné době zajišťuje rodině pomoc. Spolek také vyhlásil v dubnu 2015 novou sbírku, která běží i nyní a lidé mohou posílat peníze na transparentní účet 2900747774/2010. Na internetu je i aktuální seznam potřebných věcí pro paterčata a staršího bratra Tonyho.

Přečteno: 3430x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Paterčata, Sbírka, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo