Stanový tábor pro romské uprchlíky v Malešicích se dnes uzavírá. Počty uprchlíků v táborech klesají, a proto jde podle Martina Šimáčka o logický krok

Hlavní město Praha v úterý uzavře stanový tábor především pro romské uprchlíky v pražských Malešicích. Hlavními důvody jsou podle Prahy zvládnutí aktuální situace a klesající počet uprchlíků. Od úterního večera tak bude fungovat pouze tábor v Troji. Podle Martina Šimáčka, ředitele Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které se o provoz v Malešicích stará, jde o logické rozhodnutí, protože není efektivní provozovat dva tábory, pokud počty klientů výrazně klesly.
Počty utečenců ve stanových táborech klesají
Počty utečenců v obou místech podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana v posledních týdnech výrazně klesají. V Malešicích budou lidé naposledy dnes, poté se přesunou do Troje. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dodal, že město provoz táborů od počátku vnímalo jako krajní a dočasné řešení.
Od zahájení provozu k dnešku našlo v táboře v Malešicích podporu asi 1200 utečenců, především žen a dětí. Tábor byl určen pro ty, kteří ztratili bydlení, nebo nemají nárok na dočasnou ochranu v Česku, z různých důvodů. Ve stanovém táboře v Malešicích bylo k dnešnímu dni 71 lidí.
„Rozhodli jsme se přerušit provoz, a to z důvodu, že už zde byl minimální provoz. Plánujeme, že místo dovybavíme opětovně jiným typem stanů, abychom případně mohli tuto plochu znovu otevřít,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.
"Jsem velmi rád, že CSSP spolu s partnery - OPU, Naděje, Iniciativa Hlavák - máme možnost tábor provozovat. Jistě, jde o svým způsobem nouzové řešení. Především ti, kdo byli ubytováni v zařízení Správy uprchlických zařízení a o ubytování přišli, by měli dostávat možnost dočasného ubytování jinde. Ale z různých důvodů není k dispozici, na úrovni státní správy se nepodařilo zabezpečit dostatek kapacity pro ubytovávání zejména velkých rodin, vč. romských, které přišly o první bydlení. Ocitly se de facto v pozici lidí bez domova, a to včetně velmi malých dětí, kojenců a batolat," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP).
Ten připomněl, že je obecně známo, že tito lidé zůstávali v neprosto nevyhovujících podmínkách na hl. nádraží, přes veškeré úsilí neziskových organizací, Správy železnic a Hasičského záchranného sboru.
"I proto jsme usilovali o možnost tábor provozovat a jsem rád, že jsme ji dostali," dodal Šimáček. "Vedle tábora provozujeme i standardní dočasné ubytování a doprovázíme romské utečence při proceduře žádosti o dočasnou ochranu.," doplnil Martin Šimáček.
Martin Šimáček: Utečenci přicházejí velmi často v neuspokojivém stavu
Průměrná délka pobytu klientek s dětmi v Malešicích je podle něj asi 3-4 dny. "Přichází k nám velmi často v neuspokojivém stavu. Migrovali v rámci ČR, nebo i mezi zeměmi střední Evropy. Často jsou dost unavené až vyčerpané, děti nemocné. Poskytneme jim ubytování, stravu, psychosociální pomoc. Řešíme s nimi, co dál. Jsou pro ně k dispozici profesionální sociální pracovníci.," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Martin Šimáček.
"Víme, že část z nich je pod tlakem – jsou vydírány organizovanými skupinami, aby cestovaly do ČR i s dětmi žádat o humanitární dávku, kterou jim pak seberou. O to důležitější je naše pomoc. Přistupujeme k tomu jako sociální pracovníci, kteří se snaží pomoci klientům v neuspokojivé situaci.," dodal Šimáček.
Ten vyjádřil radost, že se postupně daří zabydlovat menší část z nich, kteří projevili vůli v ČR zůstat, chtějí se tu integrovat, posílají děti do školy.
"I jim slouží naše zařízení v Záběhlicích. Vidíme, že ve spolupráce se sociálními pracovníky se postupně stabilizují, děti se účastní volnočasových a vzdělávacích programů, zlepšuje se jejich zdraví. Chceme cílovou skupinu chudých utečenců z Ukrajiny podporovat dlouhodobě, chystáme si na to další kapacity," řekl pro zpravodajský server Romea.cz Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP).
První stanový tábor především pro romské uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou 150 lůžek otevřel magistrát v Troji v sobotu 14. května. První víkend tam našlo azyl 142 lidí. Na přelomu května a června potom začalo fungovat druhé místo se stejnou kapacitou v Malešicích.
Nepřehlédněte:
- Ze stanového táboru pro uprchlíky v Malešicích byla odvezena část zázemí. Uprchlíci se přesunou odpoledne
- Brno uzavřelo provizorní stanový tábor pro romské uprchlíky u Grandu. Je to porušení dohody, říkají dobrovolníci
- Ukrajinec není Syřan. Dvojí metr k uprchlíkům, česká pomoc i porušování pravidel v rámci dobra
- Praha opět otevřela centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vysočanech
- ZÁZNAM: Benefiční koncert na podporu Romů na Ukrajině
- V uprchlických stanových táborech v Praze je 209 lidí
- Klára Šimáčková Laurenčíková: Chci se výrazně vymezit proti rozlišování mezi uprchlíky na základě jejich rasy
Kam dál:
- Mezinárodní romská kontaktní skupina: Státy musí zajistit rovné zacházení s romskými uprchlíky. Stejně tak musí postupovat ukrajinská vláda směrem k Romům, kteří jsou vnitřně vysídleni
- Československá romská unie pořádá druhý ročník hudebního festivalu Romfest. Věnován bude Štefanu Pongovi a výtěžek půjde na romské děti z Ukrajiny
- CNN: Diskriminace romských uprchlíků z Ukrajiny v České republice. Aktuální data znovu vyvrací mýtus o dvojím občanství romských uprchlíků
- Policie zadržela dezinformátory Patrika Tušla a Tomáše Čermáka. Soud je poslal do vazby. Nenávistně vyhrožovali ukrajinským uprchlíkům
- Praha 8 a Praha 7 vyvěsily romskou vlajku u příležitosti Památného dne romského holokaustu. Vlajka vlála i v Řeporyjích
- Výzkum: Třetina romských uprchlíků z Ukrajiny zažila v ČR diskriminaci, většina dětí vypadla ze vzdělávacího systému. Zneužívání dvojího občanství výzkum vyvrací
- Vojtěch Lavička: Organizace Slovo 21 vybírá peníze, aby pomohla Romům na Ukrajině. Zbývá vybrat 80 tisíc
- Ze stanového táboru pro uprchlíky v Malešicích byla odvezena část zázemí. Uprchlíci se přesunou odpoledne
- Brno uzavřelo provizorní stanový tábor pro romské uprchlíky u Grandu. Je to porušení dohody, říkají dobrovolníci
- Ctila svobodu, spravedlnost a respekt k ostatním. Před 89 lety se narodila Olga Havlová, zakladatelka jedné z prvních charitativních organizací po sametové revoluci
- Ukrajinec není Syřan. Dvojí metr k uprchlíkům, česká pomoc i porušování pravidel v rámci dobra
- Jaroslav Miko: Blíží se komunální volby, spojenectví Roma Luma s pseudovlastenci je nepochopitelné