romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Talentovaná skvělá zpěvačka s širokým srdcem. Osobnosti vzpomínají na Věru Gondolánovou

22.1.2021 18:00
Věra Gondolánová a Karel Gott (FOTO: repro Youtube, Česká televize)
Věra Gondolánová a Karel Gott (FOTO: repro Youtube, Česká televize)

V čase čtyř magických jednadvacítek – 21. lednový den 21. roku 21. století ve 21 hodin zemřela po dlouhé nemoci skvělá soulová a jazzová zpěvačka Věra Gondolánová. K jejímu úmrtí se nyní vyjadřují romské i neromské osobnosti nejen hudební brandže.

„Pro mě osobně byla Věra Gondolánová jednou z nejlepších zpěvaček, jaké jsem kdy potkal. A to nejen na scéně domácí. Věra, jejíž pěvecký projev byl vždy naprosto odzbrojující, organický a plný vášně, snesla jako jedna z mála srovnání i se světem. Hudba byla jejím životním posláním a ze své cesty nikdy neuhnula. Byla jí vždy věrná i přes to, že vlastně nikdy nebyla širším publikem ani médii zcela doceněna. Swingové frázování pro ni bylo stejně přirozené jako dýchání a jazz byl součástí jejího DNA. Ať už zpívala americké standardy, tvorbu svých stejně talentovaných bratrů, pop music, nebo romské písničky, byla vždy naprosto přirozená, jedinečná, dokonalá, krásná. Potkat se s ní na jednom pódiu, sdílet orchestr a společně si zpívat pro mě bylo vždy velkou ctí, školou života a hlavně nezapomenutelným niterným zážitkem. Věra Gondolánová zůstane navždy v mém srdci,“ řekl pro zpravodajský servr Romea.cz Jan Smigmator, který se zesnulou zpěvačkou zpíval s Big Bandem Felixe Slováčka a Orchestrem Karla Vlacha.

VIDEO

„Věra Gondolánová byla zpěvačkou světové úrovně, která dokázala zazpívat prakticky cokoliv. Naše kapela se s ní potkávala na různých festivalech, kde zpívala především soulové a jazzové písně, ale byla skvělou interpretkou romských písní, to plně předvedla na albu z roku 2004 Klenoty romské hudby. Pro nás, muzikanty o generaci mladší, byla společně se svými sourozenci vzorem. Taky s ní bylo hodně legrace, nad nikoho se nikdy nevyvyšovala, měla svoje osobní kouzlo,“ uvedl pro Romea.czt frontman populární romské skupiny Bengas Milan Horvát.

Roky se zpěvačkou spolupracoval zpěvák a herec Ondřej Havelka, který miloval její muzikálnost.

„Já jsem o Věřině těžké nemoci věděl, a tak jsem tušil, že ten konec přichází, přesto mě to ale ranilo. My jsme s naším orchestrem spolupracovali s Věrou více jak deset let, máme nějaké společné nahrávky…. Věra byla prostě nesmírně talentovaná skvělá zpěvačka s širokým srdcem. Myslím si, že ten romský feeling, který v sobě měla, byl fantastický a ona nejen svými letitými zkušenosti z různých podií ho dokázala transformovat do jazzu. Díky tomu byla velmi specifickou jazzovou zpěvačkou, ta její živelnost a upřímnost v projevu je nenahraditelná. Taky byla roztomilá popleta, která díky tomu, že byla světoběžnicí, hovořila mnoha jazyky, ale všemi velmi zvláštně. Když se vrátila zpět do Čech, tak měla někdy problém, které slovíčko do jakého jazyku patří… Byla to žena s velkým srdcem, s níž byla spousta legrace a jež nám bude velmi chybět,“ s pohnutím v hlase vyjádřil pro Romea.cz své pocity Ondřej Havelka.

„Měla ráda lidi a fakt jsem na ni zbožňovala, že nedělila lidi na Romy a ne Romy, tohle jí bylo strašně cizí. Vždycky byla obklopena dost různorodou partou lidí, které spojovala láska k hudbě a její písním a jí….,“ píše na závěr své vzpomínky Jarmila Balážová.

„Vzpomínám na čas, kdy jsem jako student pomáhal na Světovém romském festivalu Khamoro, tuším, že to byl rok 2004, kdy jsem měl na starost Věru Gondolánovou jako asistent, aby všude byla na čas a připravená. Věra byla velice disciplinovaná umělkyně a zůstane navždy v mém srdci, ať zpívala jazz, soul, R&B, její rozsah byl neskutečný. Věra byla nestorkou v oblasti jazzu a divou romské hudby. V 60. letech, kdy začínala svoji kariéru, byla první Romkou, která se objevila v televizi a se svými bratry reprezentovala všechny Romy, prakticky vyšlapávala cestu všem ostatním nadaným lidem. Její hudební geniálnost bude chybět. Věro děkuji a je mi z toho velice smutno, odpočívej v pokoji ať ti věčné světlo svítí,“ uvádí na svém facebookovém profilu romský aktivista Michal Miko.

"Moje největší romská hvězda, dáma, úžasná dušička odešla. Jsem opravdu smutná," napsala na facebook zpěvačka Marta Balážová a další vzpomínky na sociální síti rychle přibývají. Obdiv ke zpěvačce vyjádřil například hudebník Gyulla Banga a další.

Jako poctu Věře Gondolánové odvysílá Česká televize na kanále ČT3 v sobotu, 2. února od 21.05 pořad Gondolán session (1991), v němž se sourozenci Gondolánovými spoluúčinkují Vlasta Průchová, Eva Pilarová, Jana Koubková, Karel Gott a Jitka Zelenková.

Přečteno: 1925x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Romové, smrt , úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo